Gorsze perspektywy dla PGE

Bloomberg

Polska Grupa Energetyczna spodziewa się w 2016 roku istotnego spadku EBITDA w segmencie wytwarzania konwencjonalnego. Gorzej ma sobie radzić także biznes obrotu i dystrybucji, a lepiej segment OZE – poinformowała spółka w prezentacji wynikowej.

Spółka spodziewa się w tym roku ok. 500 mln zł rekompensat KDT i średniego jednocyfrowego spadku cen węgla kamiennego. Szacuje niedobór uprawnień do emisji CO2 na ok. 3,5 mln ton. Zakłada, że średnie hurtowe ceny energii wyniosą 168-170 zł/MWh. Negatywnie na wyniki segmentu wpływać będą niższe wolumeny wytwarzania z powodu przeniesienia do rezerwy bloku w Bełchatowie i dwóch bloków w Zespołu Elektrowni Dolna Odra.

W segmencie obrotu spadek wyniku może być „znaczący” z powodu negatywnego wpływu rosnącej konkurencji i zmienności cen zielonych certyfikatów.

Spółka szacuje, że w segmencie dystrybucji przewidywane cięcia wynagrodzenia aktywów mogą mieć negatywne skutki w wysokości ok. 250 mln zł na poziomie EBITDA. Z kolei wartość regulacyjna aktywów w tym roku wyniesie 15,1 mld zł.

PGE zamierza kontynuować programy poprawy efektywności w dystrybucji. Z kolei w segmencie wytwarzania konwencjonalnego zostanie on zwiększony.

W segmencie OZE spodziewana jest poprawa wyniku EBITDA dzięki znacząco wyższej produkcji po oddaniu w ostatnich miesiącach 218 MW nowych mocy w wietrze.

W 2015 roku EBITDA segmentu energetyki konwencjonalnej wyniosła w grupie PGE 4,7 mld zł wobec prawie 5 mld zł przed rokiem. Segment dystrybucji wygenerował 2,5 mld zł EBITDA (wobec 2,3 mld zł rok wcześniej), segment energetyki odnawialnej 390 mln zł (bez zmian rdr). Wynik EBITDA segmentu obrotu wzrósł do 610 mln zł z ok. 250 mln zł.

PGE zapowiada, że tegoroczny budżet na inwestycje będzie nieznacznie niższy rok temu, kiedy wyniósł 9,45 mld zł.wydatki związane z budową bloków w Opolu pochłoną ok. 3,5 mld zł, zwiększą się nakłady na blok w Turowie. Trochę niższe rdr mogą być inwestycje w sieci dystrybucyjne, w segmencie OZE rozwój zależeć będzie od wyników aukcji i oceny ryzyka konkretnych projektów.

Mogą Ci się również spodobać

Wyrok KIO w sprawie postanowień umownych PSE – PSE przychylniejsze wykonawcom niż KIO?

Pod koniec października b.r. reprezentując Eltel Networks Energetyka (wraz z mec. Jackiem Jadzińskim z ...

Kto najtaniej wydobywa ropę?

Arabia Saudyjska i Kuwejt mają najniższe koszty wydobycia baryłki ropy. Najdrożej jest na szelfie ...

Gazprom może zbudować Nord Stream-3!

Wciąż ważą się losy Nord Stream-2, a Rosjanie są gotowi jeszcze bardziej rozbudować gazociąg ...

Dziewięć stref gazowego bezpieczeństwa w Europie

Komisja Europejska opracowała strategię, która ma zmniejszyć zależność od dostaw gazu z Rosji i ...

Ukraińskie łupki wracają do gry

Holenderska firma wygrała przetarg na wydobycie gazu łupkowego na wschodzie Ukrainy. Obejmie schedę porzuconą ...

Mamy pierwszą komercyjną dostawę LNG

Do świnoujskiego gazoportu wpłynął statek ze skroplonym surowcem zamówionym przez PGNiG w Katarze. Tym ...