Gorsze perspektywy dla PGE

Bloomberg

Polska Grupa Energetyczna spodziewa się w 2016 roku istotnego spadku EBITDA w segmencie wytwarzania konwencjonalnego. Gorzej ma sobie radzić także biznes obrotu i dystrybucji, a lepiej segment OZE – poinformowała spółka w prezentacji wynikowej.

Spółka spodziewa się w tym roku ok. 500 mln zł rekompensat KDT i średniego jednocyfrowego spadku cen węgla kamiennego. Szacuje niedobór uprawnień do emisji CO2 na ok. 3,5 mln ton. Zakłada, że średnie hurtowe ceny energii wyniosą 168-170 zł/MWh. Negatywnie na wyniki segmentu wpływać będą niższe wolumeny wytwarzania z powodu przeniesienia do rezerwy bloku w Bełchatowie i dwóch bloków w Zespołu Elektrowni Dolna Odra.

W segmencie obrotu spadek wyniku może być „znaczący” z powodu negatywnego wpływu rosnącej konkurencji i zmienności cen zielonych certyfikatów.

Spółka szacuje, że w segmencie dystrybucji przewidywane cięcia wynagrodzenia aktywów mogą mieć negatywne skutki w wysokości ok. 250 mln zł na poziomie EBITDA. Z kolei wartość regulacyjna aktywów w tym roku wyniesie 15,1 mld zł.

PGE zamierza kontynuować programy poprawy efektywności w dystrybucji. Z kolei w segmencie wytwarzania konwencjonalnego zostanie on zwiększony.

W segmencie OZE spodziewana jest poprawa wyniku EBITDA dzięki znacząco wyższej produkcji po oddaniu w ostatnich miesiącach 218 MW nowych mocy w wietrze.

W 2015 roku EBITDA segmentu energetyki konwencjonalnej wyniosła w grupie PGE 4,7 mld zł wobec prawie 5 mld zł przed rokiem. Segment dystrybucji wygenerował 2,5 mld zł EBITDA (wobec 2,3 mld zł rok wcześniej), segment energetyki odnawialnej 390 mln zł (bez zmian rdr). Wynik EBITDA segmentu obrotu wzrósł do 610 mln zł z ok. 250 mln zł.

PGE zapowiada, że tegoroczny budżet na inwestycje będzie nieznacznie niższy rok temu, kiedy wyniósł 9,45 mld zł.wydatki związane z budową bloków w Opolu pochłoną ok. 3,5 mld zł, zwiększą się nakłady na blok w Turowie. Trochę niższe rdr mogą być inwestycje w sieci dystrybucyjne, w segmencie OZE rozwój zależeć będzie od wyników aukcji i oceny ryzyka konkretnych projektów.

Mogą Ci się również spodobać

Wzrośnie popyt na gaz i zmaleje na ropę

BGK szacuje, że w długim okresie na światowych rynkach będzie spadało zużycie ropy. Z ...

Litwa pozwie Białoruś za atom

Litewskie władze chcą pozwać Białoruś do sądu międzynarodowego. Zarzucają Minskowi dumping przy budowie siłowni ...

Grupa Lotos zapowiada duże inwestycje

W najbliższych sześciu latach koncern chce zainwestować 9,4 mld zł. Pieniądze przeznaczy na wydobycie, ...

Polacy w ukraińskim atomie

Spółka z Polski pomoże w modernizacji ukraińskich elektrowni jądrowych. Prezes Energoatomu Juri Niedaszkowskij i ...

Wyniki kwartalne Energi

Energa miała w trzecim kwartale tego roku 439 mln zł EBITDA – podała spółka ...