Wysokie marże w Orlenie i Lotosie

Bloomberg

Płocki koncern w grudniu i całym czwartym kwartale 2015 r. zanotował wzrost marż i dyferencjału. Dla Lotosu czwarty kwartał był słabszy ale cały rok 2015 lepszy niż 2014.

PKN Orlen podał wysokość marż osiągniętych w grudniu ubiegłego roku. I tak marża rafineryjna wynosiła 4,8 dol. na każdej baryłce przerobionej ropy naftowej. Tym samym okazała się o 23,1 proc. wyższa niż w tym samym miesiącu 2014 r. O 1/5 zwyżkował dyferencjał Brent/Ural, czyli różnica w cenie między ropą wydobywaną spod dna Morza Północnego i ropą rosyjską, którą głównie przetwarzają polskie rafinerie. Zarząd PKN Orlen może też mieć powody do zadowolenia z powodu wysokiego poziomu marży petrochemicznej. W grudniu, licząc rok do roku, wzrosła ona o 16,5 proc., czyli do 1015 euro za tonę wytworzonych produktów.

Dobre wyniki osiągnięte w ostatnim miesiącu ubiegłego roku przyczyniły się również do poprawy danych w całym czwartym kwartale. W tym czasie marże rafineryjna i petrochemiczna wzrosły odpowiednio o 10 proc. (do 5,5 dol.) oraz o 13,6 proc. (do 959 euro). Lepszy aż o 80 proc. okazał się z kolei dyferencjał Brent/Ural, który wyniósł 2,7 dol. Dane na temat osiągniętej marży rafineryjnej podała również Grupa Lotos. Spółka informuje, że w czwartym kwartale wyniosła ona 6,21 dol. na baryłce przerobionej ropy. W tym samym czasie 2014 r. była wyższa i wynosiła 7,32 dol. Mimo to cały 2015 r. był dla Grupy Lotos, pod względem wysokości osiągniętej marży rafineryjnej, lepszy niż 2014 r., gdyż jej poziom wzrósł z 6,08 dol. do 7,76 dol.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

PGNiG zgazyfikuje nowe gminy

Koncern prowadzi intensywne rozmowy z lokalnymi samorządami w sprawie rozbudowy posiadanej sieci dystrybucyjnej. Polska ...

Nord Stream-2 stanął przed duńską ścianą

Trzeci wniosek o zgodę na przejście przez duńskie wody oznacza trasę o 25 km dłuższą. ...

Więcej węgla z Bogdanki

Trzeba się zastanowić, czy jako najefektywniejsza polska kopalnia jesteśmy w stanie wydobyć więcej surowca ...

PKN Orlen otrzyma rekompensatę za brudną ropę

Odbiorcy surowca płynącego rurociągiem „Przyjaźń”, w tym PKN Orlen, mają otrzymać rekompensaty za dostawy ...

Kurtyka: Solidarność potrzebna dla klimatu

Traktat, który będziemy negocjowali, wyznacza reguły gry dla wszystkich. To rodzi napięcia – mówi ...

Elektrownia Jaworzno zyska nowy kocioł

2 lipca rozpoczęła się produkcja części ciśnieniowej kotła dla bloku 910 MW, który powstaje ...