Wysokie marże w Orlenie i Lotosie

Bloomberg

Płocki koncern w grudniu i całym czwartym kwartale 2015 r. zanotował wzrost marż i dyferencjału. Dla Lotosu czwarty kwartał był słabszy ale cały rok 2015 lepszy niż 2014.

PKN Orlen podał wysokość marż osiągniętych w grudniu ubiegłego roku. I tak marża rafineryjna wynosiła 4,8 dol. na każdej baryłce przerobionej ropy naftowej. Tym samym okazała się o 23,1 proc. wyższa niż w tym samym miesiącu 2014 r. O 1/5 zwyżkował dyferencjał Brent/Ural, czyli różnica w cenie między ropą wydobywaną spod dna Morza Północnego i ropą rosyjską, którą głównie przetwarzają polskie rafinerie. Zarząd PKN Orlen może też mieć powody do zadowolenia z powodu wysokiego poziomu marży petrochemicznej. W grudniu, licząc rok do roku, wzrosła ona o 16,5 proc., czyli do 1015 euro za tonę wytworzonych produktów.

Dobre wyniki osiągnięte w ostatnim miesiącu ubiegłego roku przyczyniły się również do poprawy danych w całym czwartym kwartale. W tym czasie marże rafineryjna i petrochemiczna wzrosły odpowiednio o 10 proc. (do 5,5 dol.) oraz o 13,6 proc. (do 959 euro). Lepszy aż o 80 proc. okazał się z kolei dyferencjał Brent/Ural, który wyniósł 2,7 dol. Dane na temat osiągniętej marży rafineryjnej podała również Grupa Lotos. Spółka informuje, że w czwartym kwartale wyniosła ona 6,21 dol. na baryłce przerobionej ropy. W tym samym czasie 2014 r. była wyższa i wynosiła 7,32 dol. Mimo to cały 2015 r. był dla Grupy Lotos, pod względem wysokości osiągniętej marży rafineryjnej, lepszy niż 2014 r., gdyż jej poziom wzrósł z 6,08 dol. do 7,76 dol.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Za ile pojedziemy na ferie

Zimowa przerwa w szkołach już się rozpoczęła i nic nie wskazuje na to, by ...

Termomodernizacja: Odliczenia dopiero od wydatków z przyszłego roku

Ulgę podatkowa na docieplenie budynków będzie można uzyskać od przyszłego roku. Ma to być ...

PERN chce wydać na inwestycje w 2017 r. ok. 150 mln zł

W 2017 r. PERN planuje zwiększyć środki na inwestycje, przeznaczając na ten cel ok. ...

Pierwsza partia Jamal LNG trafi do USA

Rosyjski gaz skroplony z nowych zakładów na półwyspie jamalskim płynie do Stanów Zjednoczonych. Francuski ...

Pożar w Kanadzie podbił ceny ropy. Na chwilę

Producenci w Kanadzie zapowiadają powrót do wydobycia. Ropa drożeje, bo wskutek pożarów w kanadyjskim ...

Nowe wymogi techniczne uderzą w prosumentów

Operatorzy sieci próbowali po cichu wprowadzić niekorzystne zmiany. Od kwietnia miały wejść w życie ...