Wysokie marże w Orlenie i Lotosie

Bloomberg

Płocki koncern w grudniu i całym czwartym kwartale 2015 r. zanotował wzrost marż i dyferencjału. Dla Lotosu czwarty kwartał był słabszy ale cały rok 2015 lepszy niż 2014.

PKN Orlen podał wysokość marż osiągniętych w grudniu ubiegłego roku. I tak marża rafineryjna wynosiła 4,8 dol. na każdej baryłce przerobionej ropy naftowej. Tym samym okazała się o 23,1 proc. wyższa niż w tym samym miesiącu 2014 r. O 1/5 zwyżkował dyferencjał Brent/Ural, czyli różnica w cenie między ropą wydobywaną spod dna Morza Północnego i ropą rosyjską, którą głównie przetwarzają polskie rafinerie. Zarząd PKN Orlen może też mieć powody do zadowolenia z powodu wysokiego poziomu marży petrochemicznej. W grudniu, licząc rok do roku, wzrosła ona o 16,5 proc., czyli do 1015 euro za tonę wytworzonych produktów.

Dobre wyniki osiągnięte w ostatnim miesiącu ubiegłego roku przyczyniły się również do poprawy danych w całym czwartym kwartale. W tym czasie marże rafineryjna i petrochemiczna wzrosły odpowiednio o 10 proc. (do 5,5 dol.) oraz o 13,6 proc. (do 959 euro). Lepszy aż o 80 proc. okazał się z kolei dyferencjał Brent/Ural, który wyniósł 2,7 dol. Dane na temat osiągniętej marży rafineryjnej podała również Grupa Lotos. Spółka informuje, że w czwartym kwartale wyniosła ona 6,21 dol. na baryłce przerobionej ropy. W tym samym czasie 2014 r. była wyższa i wynosiła 7,32 dol. Mimo to cały 2015 r. był dla Grupy Lotos, pod względem wysokości osiągniętej marży rafineryjnej, lepszy niż 2014 r., gdyż jej poziom wzrósł z 6,08 dol. do 7,76 dol.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Total napędzi kontenerowce gazem

Francuski koncern Total podpisał rekordowy kontrakt na zaopatrzenie wielkich kontenerowców w gaz skroplony. Surowiec ...

Ile energetyków kosztowały nawałnice?

150-200 mln zł w skali całego kraju wyniosły straty spowodowane ubiegłotygodniowymi nawałnicami – szacował ...

Nowe źródło czystej energii na Górnym Śląsku

Nowa elektrociepłownia pomoże w walce ze smogiem w Zabrzu i Bytomiu. EC ZABRZE to ...

Orlen inwestuje w przewozy kolejowe

Zależne firmy Orlen KolTrans i Unipetrol Doprava planują pozyskanie kilkudziesięciu lokomotyw. W efekcie chcą ...

PGE z pozwoleniem środowiskowym dla wiatraków na morzu

Polska Grupa Energetyczna otrzymała pozwolenie środowiskowe dla dwóch projektów budowy farm wiatrowych na Bałtyku. ...

Ukraina aresztuje majątek Gazpromu

Komitet Antymonopolowy Ukrainy wystąpił o zajęcie kont i majątku Gazpromu na terenie Ukrainy. Rosjanie ...