Orlen czeka na optymalne warunki emisji obligacji

Bloomberg

Koncern chce sprzedać papiery za 1 mld zł. Ciągle nie wiadomo jednak, na jakich warunkach i czy emisja powtórzy sukces wcześniejszych ofert.

Płocka spółka do dziś nie poinformowała, kiedy rozpocznie publiczną sprzedaż pierwszej serii obligacji detalicznych, na podstawie prospektu emisyjnego, który już pięć tygodni temu zatwierdziła Komisja Nadzoru Finansowego. – PKN Orlen uzyskał decyzję o zatwierdzeniu prospektu emisyjnego dotyczącego programu emisji obligacji detalicznych w wysokości do kwoty 1 mld zł. Akceptacja prospektu otwiera możliwość rozpoczęcia emisji obligacji, nie tworzy jednak w tym zakresie żadnych zobowiązań zarówno co do kwoty, jak i terminu ewentualnej emisji poszczególnych serii – informuje biuro prasowe spółki.

Przy poprzednim, podobnym programie publicznej emisji obligacji detalicznych, również o wartości 1 mld zł, mającym miejsce w latach 2013–2014 i zakończonym ogromnym sukcesem, sprzedaż rozpoczęto już kilka dni po decyzji nadzorcy.

Nieznane terminy

PKN Orlen ujawnia jedynie, że w związku z założeniami przedstawionymi w prospekcie, a także w oparciu o posiadane zgody korporacyjne, spółka rozważa emisję kilku serii obligacji w ciągu 12 miesięcy od dnia zatwierdzenia prospektu, czyli do 20 lipca przyszłego roku. Kiedy dokładnie zostaną zaoferowane poszczególne serie, nie precyzuje. – Koncern na bieżąco monitoruje rynek długu w celu zorganizowania emisji na optymalnych warunkach rynkowych – podaje PKN Orlen. Nie informuje jednak, jakie konkretnie to warunki.

Spółka nie określiła nawet, czy emisja pierwszej serii nastąpi w ciągu kilku tygodni czy raczej miesięcy. Nie wiadomo też, czy będzie się zbiegać z terminami wykupu obligacji detalicznych sprzedanych w poprzednich latach. Te przypadają na 6 i 14 listopada oraz na 2 kwietnia.

Z drugiej strony trzeba pamiętać, że kondycja finansowa PKN Orlen jest dziś dobra, jak chyba nigdy wcześniej. Grupa osiąga rekordowe zyski, a jej zadłużenie jest wyjątkowo niskie. To może być jedna z przyczyn, dla których spółce nie śpieszy się z emisją.

Jakie oprocentowanie?

Tymczasem rynek z niecierpliwością oczekuje szczegółowych informacji o ofercie. Dziś wiadomo jedynie, że łącznie może zostać wyemitowanych do 10 mln obligacji. Wartość nominalna każdej będzie wynosiła 100 zł. Wszystkie mają być wprowadzone do obrotu na rynku Catalyst.

Dużo więcej jest niewiadomych. Dotyczą one m.in. oprocentowania, terminów wypłaty odsetek i wykupu emitowanych papierów. Ponad cztery lata temu pierwsze serie obligacji detalicznych zaoferowano z oprocentowaniem zmiennym opartym na stopie WIBOR dla sześciomiesięcznych depozytów i 1,5-proc. marży. W efekcie początkowo wynosiło ono około 4,2 proc. w skali roku. Później, ze względu na ogromne zainteresowanie obligacjami, PKN Orlen proponował już oprocentowanie oparte na niższej marży.

Na ile można liczyć dziś? Kilka tygodni temu publiczną ofertę obligacji detalicznych o wartości nominalnej 100 zł przeprowadziła chemiczna spółka PCC Rokita. Zaproponowała oprocentowanie stałe wynoszące 5 proc. Redukcja zapisów sięgnęła 65 proc.

Mogą Ci się również spodobać

Biały Dom zablokuje Rosneft

Amerykanie mogą uniemożliwić Rosjanom przejęcie kontroli nad wenezuelską spółką. Chodzi o transakcję między Rosneft ...

Nowe plany na Bałtyku spółki Dominiki Kulczyk

Polenergia zastanawia się nad wznowieniem prac przygotowawczych związanych z projektem farmy morskiej Bałtyk I. ...

Czas na słoneczne elektrownie

Padające co roku latem rekordy zapotrzebowania na moc szarpią nerwy energetykom. Spaliby spokojniej, gdyby ...

Zegar tyka dla Nord Stream-2

Coraz mniej czasu ma Gazprom na zakończenie w tym roku rozbudowy o dwie nitki ...

Będą ugody Energi z farmami

W ciągu miesiąca można oczekiwać pierwszych ugodowych rozstrzygnięć w sporach z właścicielami farm wiatrowych. ...