Stacje paliwowe PKN Orlen w akcji przeciw „szarej strefie” podatkowej

Bloomberg

Cała sieć stacji paliw PKN Orlen na terenie kraju została wyposażona w przezroczyste skrzynki na przedarte paragony. To akcja edukacyjna „Podatkowe Fair Play”. Ma ona gwarantować, że wyrzucone paragony nie będą wykorzystane w działaniach tzw. „szarej strefy” podatkowej.

Jak podkreślił w poniedziałek płocki koncern, spółka ta, poprzez program „Podatkowe Fair Play” wpisuje się w zainicjowane przez Ministerstwo Finansów działania zmierzające do uszczelnienia systemu podatkowego.

Według PKN Orlen, celem akcji „jest uświadamianie klientom korzyści wynikających z uczciwych praktyk podatkowych oraz redukcja ryzyka, że na podstawie pozostawionych przez klientów paragonów wystawiane będą tzw. puste faktury, mogące służyć do wyłudzeń podatku VAT”.

„Program ma charakter edukacyjny i kierowany jest do klientów, którzy nie chcą lub nie potrzebują dowodu zawarcia transakcji. W ramach akcji pracownicy stacji paliw będą zachęcać klientów do odbierania paragonów. W przypadku rezygnacji, dowód zapłaty zostanie przedarty i w obecności klienta umieszczony w specjalnie przygotowanym przezroczystym pojemniku. Dzięki zainstalowanym skrzynkom zyskają oni pewność, że ich paragony nie zostaną wykorzystane w działaniach +szarej strefy podatkowej+” – podkreślił PKN Orlen.

Spółka przypomniała, że wcześniej, od maja do końca czerwca, na wybranych jej stacjach paliw, w Płocku i Warszawie, prowadzony był pilotaż programu „Podatkowe Fair Play” i skrzynek na nieodebrane czy wyrzucone paragony za zakupy w placówkach płockiego koncernu. Z początkiem lipca akcją objęto wszystkie placówki krajowej sieci paliwowej płockiego koncernu.

PKN Orlen zaznaczył jednocześnie, iż „w celu wypracowania skutecznych mechanizmów ograniczających nieprawidłowości związane z wystawianiem tzw. pustych faktur”, współpracuje m.in. z Polską Organizacją Przemysłu i Handlu Naftowego, a także z innymi podmiotami rodzimej branży paliwowej.

PKN Orlen posiada w Polsce sieć ponad 1700 stacji paliwowych, w tym własnych i franczyzowych.

Mogą Ci się również spodobać

Bajki Łukoilu na do widzenia

Polskę opuszcza jedyny znaczący rosyjski inwestor. Prezes Łukoilu tłumaczył to „poważnymi antyrosyjskimi nastrojami”. To ...

PGG zostanie wsparta kwotą 2,4 mld zł

Przedstawiciele górniczych i energetycznych spółek oraz banków i instytucji finansowych podpisali we wtorek w ...

Wakacje z tanim paliwem

Utrzymanie przez OPEC cięcia limitów wydobycia ropy naftowej już nie działa. Surowiec jest najtańszy ...

PGNiG wydobywa coraz więcej gazu w Pakistanie

Produkcja gazu w należących do PGNiG złożach w Pakistanie przekroczyła już 0,5 mln m ...

Energetyka w Europie. Dylematy i wyzwania

Zbliża się czas kluczowych decyzji dla polskiej energetyki. Od nich zależeć będzie, która z ...

Orlen buduje pozycję na rynku OZE

5 hektarów we Włocławku ma zajmować farma fotowoltaiczna, którą chce postawić PKN Orlen. To ...