USA: Połowa zapasów ropy na sprzedaż

Bloomberg

Biały Dom zamierza sprzedać połowę strategicznych zapasów ropy. Dziś starczy ich Stanom Zjednoczonym na 149 dni.

Donald Trump argumentuje, że amerykańskie magazyny są zalane ropą, a krajowe wydobycie rośnie i rosnąć będzie. Dlatego konieczna jest sprzedaż połowy zgromadzonych zapasów strategicznych. Zgodnie z wytycznymi Międzynarodowej Agencji Energetycznej, minimalne zapasy mają starczyć danemu państwu na 90 dni. W wypadku USA zgromadzonej ropy – 688 mln baryłek wystarczy na 149 dni.

Na razie szczegóły tej decyzji nie zostały upublicznione. W budżecie USA na 2018 r zapisano, że w ciągu dekady dochody budżetu ze sprzedaży ropy mają wynieść 16,6 mld dol.. Według amerykańskich danych (rządowa Administracja Informacji Energetycznej), wydobycie ropy w USA może do końca 2018 r zwiększyć się o 17 proc. do rekordowych 10,24 mln baryłek. Od początku roku rośnie liczba stanowisk wiertniczych.

To efekt spadku kosztów uzyskania ropy z pokładów łupków bitumicznych. Dwa lata temu koszt wynosił ok. 90 dol. za baryłkę to dziś – 40-45 dol. Od 1970 r wydobycie ropy w Stanach nie przekroczyło 10 mln baryłek na dobę. Polityka Donalda Trumpa może to zmienić. Prezydent zniósł zakaz wydobycia w rejonach arktycznych, pomimo protestów ekologów.

Także Międzynarodowa Agencja Energetyczna jest zdania, że amerykański boom naftowy zaszkodzi porozumieniu eksporterów ropy o zamrożeniu wydobycia do 1 kwietnia 2018 r. Zwiększona produkcja surowca w USA skutecznie zahamuje wzrost cen ropy na światowych rynkach. Wiąże się to bowiem ze spadkiem amerykańskiego eksportu ropy. A tu Amerykanie importują głównie z Kanady i Arabii Saudyjskiej.

Mogą Ci się również spodobać

Tunezyjska nadzieja Serinusa

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Puls Biznesu”: Tunezyjska nadzieja Serinusa Firma wydobywcza rodziny ...

Szwajcarskie referendum atomowe

Dziś Szwajcarzy decydują czy chcą mieć dalej u siebie elektrownie atomowe. Produkują one 40 ...

Lotos podpisał umowę z Linde

Gdański koncern sukcesywnie wdraża kolejne etapy inwestycji, dzięki której poprawi efektywność przerobu ropy naftowej. ...

Podatnicy niemieccy zapłacą za Nord Stream-2

Niemcy zaczynają liczyć, ile tak naprawdę będzie ich kosztował rosyjski gazociąg. Dodatkowy koszt to ...

Wielkie łączenie grup energetycznych

Mogą powstać dwie spółki zamiast czterech. Rząd jest pod presją fatalnej sytuacji w górnictwie. – ...

Kia Ora Shell

Po stu latach działalności koncern Shell opuścił Nową Zelandię. Miejscowi pożegnali koncern maoryskim Kia ...