Ceny ropy w USA zanurkowały, bo OPEC rozczarował

Bloomberg

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają o ponad 1 proc. po zniżce w czwartek aż o 4,8 proc. Inwestorzy są rozczarowani czwartkową decyzją OPEC – podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 48,21 dol., po zniżce o 69 centów, czyli 1,4 proc.

Brent w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zniżkuje 58 centów, czyli 1,1 proc., do 50,88 dol. za baryłkę.

Kraje zrzeszone w OPEC oraz pozostali główni producenci ropy zgodzili się w czwartek w Wiedniu na wydłużenie cięć wydobycia ropy naftowej o 9 miesięcy, począwszy od lipca 2017 r. Cięcia zostały utrzymane na obecnym poziomie, czyli 1,8 mln baryłek dziennie.

Porozumienie nie obejmie Libii i Nigerii, które nie będą musiały ograniczać wydobycia, a także Iranu, który może nawet zwiększyć produkcję swojej ropy do 3,8 mln b/d.

Mniejsze wydobycie od stycznia

W styczniu kraje OPEC rozpoczęły ograniczenia wydobycia ropy w ramach kartelu do 32,5 mln baryłek dziennie (b/d), czyli o 1,2 mln b/d. Państwa niezrzeszone w OPEC zgodziły się na ograniczenie produkcji ropy o 600 tys. baryłek dziennie, z czego Rosja o 300 tys. b/d. To porozumienie miało obowiązywać do końca czerwca.

– Umowa o cięciach dostaw działa, a redukcja globalnych zapasów ropy przyspieszy w III kwartale. Na początku przyszłego roku zapasy te spadną do poziomu 5-letniej średniej – ocenił po czwartkowych spotkaniu OPEC minister energii Arabii Saudyjskiej Khalid Al-Falih.

– Producenci ropy mają więcej narzędzi, aby jeszcze bardziej wesprzeć notowania ropy, jeśli będzie taka konieczność – stwierdził z kolei minister energii Rosji Aleksander Novak.

Rynek rozczarowany

Na rynkach jest jednak rozczarowanie decyzjami OPEC, zwłaszcza tym, że kartel nie zwiększył poziomu cięć ropy.

– OPEC dał to, co obiecywał, i zrobił co najmniej to, co powinien zrobić – wskazuje tymczasem Wayne Gordon, dyrektor zarządzający ds. surowców w UBS Group i dodał, że sytuacja na rynku ropy zaczyna się „zacieśniać” i to widać już w statystykach. Zapasy ropy w USA mogą znaleźć się pod presją w ciągu najbliższego miesiąca, albo dwóch” – dodaje.

Podczas poprzedniej sesji ropa w USA staniała o 2,46 dol., czyli 4,8 proc., do 48,90 dol./b.

W tym tygodniu WTI w Nowym Jorku staniała o 3,5 proc.

Mogą Ci się również spodobać

Serinus Energy wyemituje akcje

Kanadyjska spółka wydobywająca ropę i gaz chce pozyskać z rynku 25,2 mln dolarów kanadyjskich. ...

Wzrośnie popyt na ropę naftową

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) prognozuje, że w tym roku popyt na ropę naftową będzie ...

Harvey bije w ceny

Wyłączenie wielu rafinerii zakłóciło światowy popyt na ropę. Huragan Harvey, który niedawno uderzył w ...

Wszystkie długi Gazpromu

Rosyjski koncern ma do spłacenia w najbliższych pięciu latach 56,7 mld dol. długów. W ...

Nord Stream 2 stanie w połowie drogi?

Zmiany w dyrektywie gazowej mogą skutecznie zatrzymać lub na długo opóźnić inwestycję Gazpromu. „Pomimo ...

MOL Group przejmuje Aurorę

Węgierski MOL Group przejmuje niemiecką Aurorę

Węgierski koncern naftowy powiększy skład swojej grupy kapitałowej o niemiecką firmę zajmującą się recyklingiem ...