Ceny ropy w USA zanurkowały, bo OPEC rozczarował

Bloomberg

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają o ponad 1 proc. po zniżce w czwartek aż o 4,8 proc. Inwestorzy są rozczarowani czwartkową decyzją OPEC – podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 48,21 dol., po zniżce o 69 centów, czyli 1,4 proc.

Brent w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zniżkuje 58 centów, czyli 1,1 proc., do 50,88 dol. za baryłkę.

Kraje zrzeszone w OPEC oraz pozostali główni producenci ropy zgodzili się w czwartek w Wiedniu na wydłużenie cięć wydobycia ropy naftowej o 9 miesięcy, począwszy od lipca 2017 r. Cięcia zostały utrzymane na obecnym poziomie, czyli 1,8 mln baryłek dziennie.

Porozumienie nie obejmie Libii i Nigerii, które nie będą musiały ograniczać wydobycia, a także Iranu, który może nawet zwiększyć produkcję swojej ropy do 3,8 mln b/d.

Mniejsze wydobycie od stycznia

W styczniu kraje OPEC rozpoczęły ograniczenia wydobycia ropy w ramach kartelu do 32,5 mln baryłek dziennie (b/d), czyli o 1,2 mln b/d. Państwa niezrzeszone w OPEC zgodziły się na ograniczenie produkcji ropy o 600 tys. baryłek dziennie, z czego Rosja o 300 tys. b/d. To porozumienie miało obowiązywać do końca czerwca.

– Umowa o cięciach dostaw działa, a redukcja globalnych zapasów ropy przyspieszy w III kwartale. Na początku przyszłego roku zapasy te spadną do poziomu 5-letniej średniej – ocenił po czwartkowych spotkaniu OPEC minister energii Arabii Saudyjskiej Khalid Al-Falih.

– Producenci ropy mają więcej narzędzi, aby jeszcze bardziej wesprzeć notowania ropy, jeśli będzie taka konieczność – stwierdził z kolei minister energii Rosji Aleksander Novak.

Rynek rozczarowany

Na rynkach jest jednak rozczarowanie decyzjami OPEC, zwłaszcza tym, że kartel nie zwiększył poziomu cięć ropy.

– OPEC dał to, co obiecywał, i zrobił co najmniej to, co powinien zrobić – wskazuje tymczasem Wayne Gordon, dyrektor zarządzający ds. surowców w UBS Group i dodał, że sytuacja na rynku ropy zaczyna się „zacieśniać” i to widać już w statystykach. Zapasy ropy w USA mogą znaleźć się pod presją w ciągu najbliższego miesiąca, albo dwóch” – dodaje.

Podczas poprzedniej sesji ropa w USA staniała o 2,46 dol., czyli 4,8 proc., do 48,90 dol./b.

W tym tygodniu WTI w Nowym Jorku staniała o 3,5 proc.

Mogą Ci się również spodobać

Rosja straszy Brytyjczyków gazem

Bez gazu z Gazpromu Wielka Brytania znajdzie się w trudnej sytuacji – ostrzegł rosyjski ...

Wkrótce ruszy rozprawa dotycząca Nord Stream 1

Polska domaga się, by na skrzyżowaniu gazociągu z szlakiem żeglugowym do Świnoujścia był on ...

Tani gaz na prima aprilis

Moskwa proponuje sąsiadom gaz po mniej niż 180 dol./1000 m3. To dużo taniej, aniżeli ...

PGNiG chce zarabiać głównie na wydobyciu

Firma planuje wydać 2,3 mld zł na poszukiwania i eksploatację złóż. W tym roku ...

Energa: Nowy prezes na czasy przejęcia

Były prezes spółki Orlen Paliwa, Jacek Goliński, będzie od 17 grudnia kierować koncernem Energa. ...

Trójprzymierze dla LNG z Ameryki. Bez Polski

Trzy unijne kraje podpisały deklarację, w której ogłaszają wspólną chęć różnicowania dostaw gazu przez ...