Chiny pozwolą prywatnym przedsiębiorstwom inwestować w magazynowanie ropy naftowej i gazu – ujawnił tamtejszy rząd w dokumencie określającym plany dla sektora energetycznego.
Władze podtrzymały jednocześnie wcześniejsze deklaracje reformy silnie zmonopolizowanego sektora nafty i gazu.
Wcześniej Pekin poinformował, że poprze otwarcie wydobycia ropy naftowej i gazu dla prywatnych firm, podział zysków z eksploatacji gazociągów i wzrost produkcji wyrobów o wysokiej jakości.
Chiny dążą do przebudowy przedsiębiorstw państwowych, chcą wprowadzić między innymi własność mieszaną w sektorze publicznym. To część najdalej idących od 20 lat reform wielkiego i niewydajnego sektora państwowego.
– Spodziewamy się konkretnych środków na reformy sektora energetycznego, które nastąpią po tym, jak Rada Państwa opublikuje ten ogólny plan – powiedział Lin Boqiang, specjalista ds. energii na Uniwersytecie Xiamen.
Lin Boqiang dodaje, że to pierwszy raz, kiedy władze Chin zadeklarowały, że będą zachęcać prywatny kapitał do zaangażowania w sektor naftowy i gazowy.
W wydanym w ostatnią niedzielę dokumencie chińska Rada Państwa poinformowała, że zamierza zwiększyć rządowe inwestycje w krajowe magazyny ropy, a także umożliwić niepaństwowym firmom udział w tym sektorze. Nie podano szczegółów.
Chiny budują podziemne magazyny zdolne przechowywać istotną część zwiększonych strategicznych rezerw ropy naftowej do 2020 r. Chińskie władze szukają nowych metod składowania surowca z dala od kosztownych zbiorników naziemnych w zatłoczonych regionach przybrzeżnych.
We wspomnianym dokumencie napisano także, że Rada Państwa ustanowi system zarządzania w celu uregulowania licencji na import surowca.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.