Iran zmienia front

Bloomberg

Republika Islamska Iranu osiągnęła poziom wydobycia ropy sprzed sankcji i jest gotowa przyłączyć się do koalicji na rzecz zamrożenia poziomu pompowania.

Takie oświadczenie złożył Mohsem Kamsari dyrektor ds kontaktów międzynarodowych państwowego koncernu paliwowego NIOC, podając, że wydobycie ropy w Iranie osiągnęło poziom sprzed sankcji czyli 4,2 mln baryłek na dobę.

– W związku z tym cyfra, do której odnosił się w swoich wypowiedziach minister ropy została osiągnięta i możemy dołączyć do planu zamrożenia wydobycia – cytuje za mediami irańskimi agencja Prime.

Jest tu jednak kilka „ale”, które mogą znów pomieszać szyki zwolennikom takiego rozwiązania. Po pierwsze Iran chce, by zamrożenie miało miejsce nie ma poziomie ze stycznia, jak proponowały Arabia Saudyjska i Rosja, ale właśnie z przełomu kwietnia i maja, gdy kraj osiągnął najwyższy poziom. Po drugie ostateczna decyzja należy do ministra ropy, który nie jest zwolennikiem takich rozwiązań jak zamrażanie wydobycia.

Wcześniej władze w Teheranie zapowiadały, że nawet po osiągnięciu wydobycia sprzed sankcji będą gotowe zamrozić pompowanie po 1-2 miesiącach. A bez Iranu w ogóle takie porozumienie nie ma sensu, bo kraj jest drugim po Arabii Saudyjskiej producentem ropy w OPEC i do tej pory sprzedawał surowiec nawet dwa razy taniej niż kurs giełdowy, byle tylko odzyskać dawne rynki zbytu.

Mogą Ci się również spodobać

Niekorzystny wyrok w sprawie smogu, ale na razie bez kar

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że Polska złamała prawo unijne dopuszczając do nadmiernych wieloletnich ...

Energetyka musi wybrać priorytety

Ponad 127 mld zł poszłoby na inwestycje PGE, Tauronu, Enei i Energido 2030 r., ...

Ropa ciągle na tej ścieżce

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Puls Biznesu”: Wiatr pcha farmy ku odbiorcom Trudne ...

Polski gaz wciąż drogi

Najbogatsi w Europie Luksemburczycy płacili w pierwszym półroczu za gaz taniej niż Polacy. Agencja ...

Kto kupuje ropę i paliwa od Daesh

Przynajmniej pół miliarda dolarów rocznie zarabia Daesh na handlu ropą naftową. To i tak ...

Debiut saudyjskiego Aramco tylko dla swoich

Zapowiadany jako największy w historii debiut giełdowy – saudyjskiego giganta naftowego Aramco, został poważnie ...