Długi mocno ciążą koncernom naftowym

Post Image
Post Image

Po latach boomu trend się odwrócił. Ci, którzy inwestowali w obligacje spółek z sektora naftowo-gazowego, ponoszą na tym duże straty.

Wartość obligacji wyemitowanych przez 300 największych na świecie firm z sektora naftowego i gazowego spadła od czerwca 2014 r. (początku przeceny na rynku ropy) o 150 mld dol. Łączna kapitalizacja tych spółek zmniejszyła się w tym czasie o 39 proc., do 2,3 bln dol. Ropa od czerwca 2014 r. staniała zaś na światowych rynkach o około 65 proc. Choć w ostatnich tygodniach doszło do odbicia na rynkach naftowych, to kondycja finansowa wielu firm z branży wciąż jest nadwyrężona.

Negatywna spirala

Rosnące ceny ropy w zeszłej dekadzie sprawiły, że koncerny naftowe chętnie się zadłużały, by realizować drogie projekty wydobywcze. Sięgały po ropę spod dna mórz i oceanów, ze złóż arktycznych czy też z piasków roponośnych. Nadmierna podaż ropy doprowadziła jednak do przeceny na rynku i wiele z tych projektów stało się nieopłacalnych. Długi pozostały do spłacenia. Według danych Banku Rozliczeń Międzynarodowych (BIS) zadłużenie firm naftowych i gazowych zwiększyło się z 1,1 bln dol. w 2006 r. do 3 bln dol. w 2014 r.

Według wyliczeń „Financial Timesa” 20 największych europejskich banków ma w swoich portfelach kredytowych pożyczki udzielone firmom energetycznym warte łącznie około 200 mld dol., czyli jedną czwartą ich kapitału zwykłego. W USA 20 największych banków ma w portfelach pożyczki udzielone spółkom z branży naftowo-gazowej warte łącznie 115 mld dol., czyli 11 proc. ich kapitału zwykłego. Te kredyty już ciążą bankom i sprawiają, że inwestorzy patrzą podejrzliwie na ich kondycję finansową. To sprawia również, że banki ograniczają finansowanie dla spółek naftowych.

Obawy związane z kondycją sektora energetycznego i banków, które udzielały mu pożyczek, były jedną z głównych przyczyn dużej przeceny na światowych giełdach na początku roku. – Niższe ceny ropy napędzają redukcję apetytu na ryzyko. A gdy apetyt na ryzyko jest niższy, spadają ceny aktywów. Niskie ceny ropy mogą więc prowadzić do negatywnej spirali cenowej na rynkach – twierdzi Hyun Song Shin, główny ekonomista BIS.

Latynoska gorączka

Problem zadłużenia firm naftowych widać szczególnie mocno w Ameryce Łacińskiej. Łączny dług czterech największych firm naftowych z Ameryki Południowej (koncernów: Petrobras, Pemex, PDVS i Ecopetrol) sięga 275 mld dol. Dług Argentyny tuż przed jej bankructwem z 2001 r. wynosił mniej niż 100 mld dol.

Najmocniej zadłużony, bo na blisko 130 mld dol., jest brazylijski koncern naftowy Petrobras. W 2010 r. jego dług sięgał jeszcze 70 mld dol. Ostatnie lata były jednak dla tej spółki kiepskie – wielkie inwestycje (nawet 40 mld dol. rocznie, by uruchomić wydobycie ze złóż pod dnem Atlantyku) zostały zagrożone przez spadek cen ropy, a w kurs akcji spółki uderzył wielki skandal korupcyjny, w który był zamieszany m.in. były prezydent Inacio Lula da Silva. W zeszłym roku Petrobras emitował obligacje stuletnie

Pod presją jest również wenezuelski państwowy koncern naftowy PDVSA. Jego zadłużenie przekracza 40 mld dol. Analitycy szacują prawdopodobieństwo bankructwa tej firmy (na podstawie notowań CDS, czyli instrumentów finansowych ubezpieczających przed plajtą dłużnika) w ciągu 12 miesięcy na blisko 70 proc.

Meksykański koncern Pemex jest zadłużony na blisko 90 mld dol. Jego strata za 2015 r. sięgnęła aż 32 mld dol., co zmusiło go do oszczędności w budżecie na 2016 r. wynoszących 5,6 mld dol. Problemy tej spółki nie zaczęły się jednak wraz ze spadkiem cen ropy na światowych rynkach. Odnotowywał on spadek wydobycia przez 11 lat z rzędu, czyli również w czasach surowcowego boomu.

Mogą Ci się również spodobać

Francuzi pozwali Gazprom

Kolejny klient Rosjan domaga się niższej ceny gazu. Francuski gigant energetyczny Engie pozwał Gazprom ...

Komu grozi białoruski atom?

Jeżeli na budowanej na Białorusi elektrowni jądrowej dojdzie do awarii, to ucierpią nie tylko ...

#RZECZoBIZNESIE: Piotr Kasprzak: Ceny gazu w Polsce mogą wzrosnąć

„Kuchenkowicze” mają bardzo niską świadomości możliwości zmiany sprzedawcy gazu i korzyści z tego płynących ...

Gaz napędza Kanał Panamski

Rozbudowa Kanału Panamskiego zwiększyła atrakcyjność tej drogi wodnej do transportu gazu skroplonego. Coraz częściej ...

Jest pozwolenie na nowy gazociąg

Do 2019 r. Gaz-System chce wybudować połączenie do EC Żerań należącej do PGNiG. Dzięki ...

Rywal Orlenu na łopatkach w Chinach

  Upadek chińskiego prywatnego giganta energetycznego, nie zachwieje dostawami rosyjskie ropy do Chin, zapewniają ...