Arabskie pompy lepsze od rosyjskich

Bloomberg

Arabia Saudyjska wyprzedziła Rosję w ilości wydobytej w styczniu ropy.

Według danych za styczeń Joint Organization Data Initiative (JODI) Arabia Saudyjska wydobyła średnio 10,23 mln baryłek na dobę podczas gdy druga Rosja 10,18 mln . Saudowie zwiększyli też w styczniu eksport o 4,7 proc. osiągając najwyższy wynik w ciągu 10 miesięcy – 7,86 mln bd.

Za miesiąc w Dausze ma się odbyć spotkanie ministrów energetyki krajów głównych eksporterów ropy, potwierdził dziś Aleksandr Nowak szef resortu rosyjskiego.

W lutym w tej samej Dausze Rosja, Arabia Saudyjska, Katar i Wenezuela uzgodniły zamrożenie wydobycia na poziomie ze stycznia. Potem chęć dołączenia zgłosiły Irak, ZEA, Ekwador, Algiera, Nigeria, Oman i Kuwejt. Kluczowe w tej sprawie stanowisko Iranu wciąż jest negatywne. Irańczycy rozważą zamrożenie, gdy dojdą do 4 mln bd, czyli podwoją wydobycie. Republika Islamska ma ok. 40 mln baryłek wydobytej już ropy zgromadzonej w tankowcach. To ropa super lekka, także nazywana kondensatem. W styczniu średni odbiór ropy z Iranu przez klientów z Azji wyniósł 1,24 mln ton a w lutym będzie to 1,2 mln ton, z czego Chiny dostaną 504 tys. bd. (-5 proc. do stycznia), a Indie 303 tys. bd (+66 proc. więcej niż w styczniu). Inni ważni klienci Japonia i Korea Płd. zmniejszą zakupy w lutym.

O ile Azja pozostaje naturalnym i najłatwiejszym kierunkiem sprzedaży irańskiej ropy, to Teheran przygotował projekty podboju europejskiego rynku, na którym zderzy się z dotychczasowym hegemonem – Rosją. Iran już obniżył cenę swojego surowca dla Europy. Cena ropy rosyjskiej jest dwa razy większa, droższa jest też ropa z Arabii Saudyjskiej.

Mogą Ci się również spodobać

Norweg potrafi

Podczas kiedy inni tracą na taniej ropie, norweski Statoil zarabia. Za półrocze koncern wypracował ...

Petrolinvest opuści GPW

KNF wykluczyła akcje spółki z obrotu na GPW. Ponadto nałożyła na spółkę karę pieniężną ...

Zamieszanie wokół ministra energii

Media podały informację o dymisji Krzysztofa Tchórzewskiego. Minister ją zdementował. Wieści o dymisji ministra ...

Rząd stawia na elektrownię w Ostrołęce

Kontynujemy plan budowy elektrowni w Ostrołęce, a w ciągu trzech lat rozpoczniemy budowę przynajmniej ...

W stolicy jest problem z gazem

W Warszawie i okolicach jest coraz trudniej przyłączyć się do sieci. Dodatkowo opóźniają się ...

PGNiG chce zarabiać głównie na wydobyciu

Firma planuje wydać 2,3 mld zł na poszukiwania i eksploatację złóż. W tym roku ...