Arabskie pompy lepsze od rosyjskich

Bloomberg

Arabia Saudyjska wyprzedziła Rosję w ilości wydobytej w styczniu ropy.

Według danych za styczeń Joint Organization Data Initiative (JODI) Arabia Saudyjska wydobyła średnio 10,23 mln baryłek na dobę podczas gdy druga Rosja 10,18 mln . Saudowie zwiększyli też w styczniu eksport o 4,7 proc. osiągając najwyższy wynik w ciągu 10 miesięcy – 7,86 mln bd.

Za miesiąc w Dausze ma się odbyć spotkanie ministrów energetyki krajów głównych eksporterów ropy, potwierdził dziś Aleksandr Nowak szef resortu rosyjskiego.

W lutym w tej samej Dausze Rosja, Arabia Saudyjska, Katar i Wenezuela uzgodniły zamrożenie wydobycia na poziomie ze stycznia. Potem chęć dołączenia zgłosiły Irak, ZEA, Ekwador, Algiera, Nigeria, Oman i Kuwejt. Kluczowe w tej sprawie stanowisko Iranu wciąż jest negatywne. Irańczycy rozważą zamrożenie, gdy dojdą do 4 mln bd, czyli podwoją wydobycie. Republika Islamska ma ok. 40 mln baryłek wydobytej już ropy zgromadzonej w tankowcach. To ropa super lekka, także nazywana kondensatem. W styczniu średni odbiór ropy z Iranu przez klientów z Azji wyniósł 1,24 mln ton a w lutym będzie to 1,2 mln ton, z czego Chiny dostaną 504 tys. bd. (-5 proc. do stycznia), a Indie 303 tys. bd (+66 proc. więcej niż w styczniu). Inni ważni klienci Japonia i Korea Płd. zmniejszą zakupy w lutym.

O ile Azja pozostaje naturalnym i najłatwiejszym kierunkiem sprzedaży irańskiej ropy, to Teheran przygotował projekty podboju europejskiego rynku, na którym zderzy się z dotychczasowym hegemonem – Rosją. Iran już obniżył cenę swojego surowca dla Europy. Cena ropy rosyjskiej jest dwa razy większa, droższa jest też ropa z Arabii Saudyjskiej.

Mogą Ci się również spodobać

Gazprom połknął więcej Europy

Jeszcze nigdy udział Gazpromu w europejskim gazowym rynku nie był tak duży. Koncern ma ...

PGNiG Termika kupiła spółkę ciepłowniczą z grupy JSW

Spółka PGNiG Termika za 190,4 mln zł kupiła 100 proc. akcji Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej ...

Woźny: Kolejne wyzwanie to redukcja smogu komunikacyjnego

– W ostatnich miesiącach skupialiśmy się na zmniejszeniu emisji zanieczyszczeń z domów jednorodzinnych w ...

Bruksela przeciw planom Gazpromu

Komisja Europejska po raz pierwszy oficjalnie oświadczyła, że jest przeciw każdemu projektowi Gazpromu skierowanemu ...

UE szuka dostępu do rzadkich metali. Pomogą polskie kopalnie?

Coraz większe napięcia w światowym handlu skłaniają Unię Europejską do poszukiwania szerszego dostępu do ...

List intencyjny Energi z ElektroMobility Poland

Energa podpisała list intencyjny ze spółką ElektroMobility Poland, powołaną do produkcji polskiego samochodu elektrycznego. ...