Stacje paliw chcą wyższego progu

Bloomberg

Wprowadzenie podatku obrotowego w założeniach miało nie tylko pozyskiwanie środków dla budżetu, ale również wzmocnienie pozycji małych i średnich firm handlowych na rynku.

Członkowie Stowarzyszenia Niezależnych Operatorów Stacji Paliw (SNOSP) twierdzą, że przedstawione przez rząd propozycje rozwiały ich złudzenia. – Próg zwalniający od podatku to 1,5 mln zł obrotu miesięcznie. W paliwach nie jest to zawrotna kwota, bo koszt zakupu jednej cysterny paliwa sięga dziś 110-120 tys. zł. W założonym progu mieszczą się właściciele jednej, dwóch małych stacji, ale co z tymi, którzy mają więcej stacji i zajmują się półhurtem, zaopatrując lokalny rynek – pyta Marek Pietrzak, prezes SNOSP-u.

Na paliwach marża w detalu nie przekracza 3,5 proc. na benzynie i 1,5 proc. na oleju napędowym. W hurcie marża jest na poziomie 0,5-0,7 proc. – Handel paliwami angażuje niewspółmiernie wielkie środki pieniężne w stosunku do osiąganej marży. Obroty są olbrzymie, ale niewiele zostaje na utrzymanie obiektu w ruchu – przestrzega prezes stowarzyszenia zrzeszającego najmniejszych operatorów stacji benzynowych.

Jego zdaniem, ci, którzy przetrwali rywalizację z sieciami stacji dużych koncernów i funkcjonują na trudnym rynku paliw, będą ukarani za swą przedsiębiorczość. – Koncerny będą górą. Ich marża składa się z marży producenta, marży hurtowej i w końcu z marży detalicznej. Właścicielowi niezależnej stacji pozostaje w dyspozycji tylko marża detaliczna – podkreśla Marek Pietrzak.

SNOSP napisał list otwarty do rządu, w którym czytamy: „Obecny próg zwalniający na poziomie 1,5 mln zł nie stanowi dla nas dostatecznej ochrony. A 0,7-proc. podatek obrotowy konieczny w zapłacie równałby się dla nas z bankructwem. Liczymy na przytomność rządu. Jeśli w propozycjach o podatku obrotowym nic się nie zmieni, to w krótkim czasie niezależne stacje paliw staną się reliktem”.

Stowarzyszenie proponuje, by próg zwalniający od podatku ustanowić na poziomie minimum 10 mln zł miesięcznie, a o podleganiu podatkowym decydowała tylko i wyłącznie wielkość obrotów konkretnego podmiotu gospodarczego, a nie jeszcze jego przynależność do organizacji handlowej. Petycja operatorów stacji trafiła we wtorek do Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Rozwoju a także klubów poselskich i komisji sejmowych.

Mogą Ci się również spodobać

Świeży powiew dla wiatraków. Nowe przepisy ulżą branży

Liberalizacja prawa skłania spółki do sięgnięcia po zapomniane już projekty. Ale bez dalszych zmian ...

Rosneft eksportuje LNG

Pierwsza partia skroplonego gazu z Rosji dotarła do egipskiego odbiorcy. Dostawcą gazu nie jest ...

Ruszył nabór wniosków w ramach programu „Mój prąd”

To ma być potężny impuls dla rozwoju fotowoltaiki. Zapowiedziany z pompą pod koniec lipca ...

Ukraina: MFW chce droższego gazu

Władze w Kijowie do końca roku spodziewają się piątej transzy kredytu MFW. Ale fundusz ...

Balansowanie o krok od blackoutu

Intensywne modernizacje sieci energetycznych to większe ryzyko przeciążeń systemu. Tyle że remonty to konieczność. ...

NIK krytykuje zakup Sierra Gorda. Były prezes odpowiada

Najwyższa Izba Kontroli negatywnie oceniła zakup w 2012 r. przez KGHM kanadyjskiej spółki Quadra ...