Serinus Energy zwiększa wydobycie

123rf.com

Pierwsze trzy kwartały nie były dla spółki udane. W ostatnich tygodniach nastąpiła jednak poprawa. Firma zwiększa wydobycie i przygotowuje się do uruchomienia produkcji w Rumunii.

W III kwartale Serinus Energy zanotował tylko 1,2 mln USD skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży ropy i gazu. To aż o 80,6 proc. mniej niż w tym samym czasie 2015 r. Równocześnie mocno spadły koszty prowadzonej działalności, co spowodowało, że czysta strata była stosunkowo mała, bo wyniosła niespełna 5 mln USD. Co więcej złożyła się na nią jednorazowa wypłata w wysokości 2,2 mln USD w związku z odejściem członków wyższej kadry kierowniczej. Rok wcześniej strata grupy sięgała 29,5 mln USD.

W efekcie po III kwartałach Serinus Energy wykazał 7,9 mln USD skonsolidowanych przychodów oraz 43,8 mln USD starty netto. Tym samym sprzedaż spadła o 62,6 proc. a czysta strata zwyżkowała o 32,3 proc.

Serinus Energy poinformował, że średnia dzienna produkcja w III kwartale wyniosła nieco ponad 1 tys. boe (baryłki ekwiwalentu ropy naftowej). Tym samym była o 17 proc. niższa w porównaniu do II kwartału. – Obniżenie poziomu wydobycia spowodowane było awarią pomp na odwiertach CS-1 oraz CS-3 na polu Chouech ES Saida. Po usunięciu awarii, odpowiednio w październiku i we wrześniu, prace na obu odwiertach zostały wznowione – napisała spółka w komunikacie prasowym. Za baryłkę ropy Serinus Energy uzyskiwał w III kwartale średnią cenę 43,01 USD, a za 1 tysiąc stóp sześciennych gazu średnio 4,26 USD.

Spółka podaje, że od początku IV kwartału do chwili obecnej, dzięki wznowieniu wydobycia z odwiertów CS-1 i CS-3, średnia dzienna produkcja wynosi już ponad 1,2 tys. boe. W Tunezji grupa zamierza nadal koncentrować się na ograniczaniu kosztów przy jednoczesnym utrzymywaniu obecnego poziomu wydobycia. Wznowienie prac wiertniczych uzależnione jest od uzyskania przez zarząd przekonania, że obecne ceny ropy mogą się utrzymać oraz od tego czy dostępne będzie finansowanie kolejnych prac.

Z kolei w Rumunii spółce ostatecznie zatwierdzono aneks dotyczący zgody na przedłużenie prac na koncesji Satu Mare znajdującej się w północno-zachodniej części tego kraju. Teraz Serinus Energy będzie dążył do przejścia z etapu odkrycia gazu na złożu Moftinu do fazy produkcji próbnej. W tym celu firma przeprowadziła badania inżynieryjne oraz wykonała wstępne prace projektowe potrzebne do budowy infrastruktury naziemnej i wykonania odwiertów produkcyjnych.

Mogą Ci się również spodobać

Festiwal podwyżek trwa

Zastanawiając się, po co są tłuste lata, przypomniałem sobie bajkę o trzech świnkach, którą ...

Prosta kontynuacja tego, co robimy teraz, oznacza blackout

Duże miasta zużywają ponad 70 proc. światowej produkcji prądu Duszące się w oparach smogu aglomeracje ...

Orlen zaktualizował strategię

Płocki koncern chce w latach 2019-2020 osiągać średnioroczny zysk EBITDA na poziomie 10,3 mld ...

Gazowa gra o sumie zerowej

Nowy gazociąg Nord Stream 2 byłby złym kontraktem zarówno dla Niemiec, jak i Europy ...

Naftowa przecena potrwa długo

Za baryłkę ropy gatunku Brent płacono w poniedziałek już tylko 48 dol., czyli najmniej od ...

Niemiecka rafineria wypompuje brudną rosyjską ropę

Rafineria w Schwedt należąca do Rosneft przyjęła część zanieczyszczonej rosyjskiej ropy, by uwolnić naftociąg ...