Gazprom pozwał Niemców za Nord Stream 2

Adobe Stock

Sąd w Dusseldorfie wyznaczył termin rozprawy w sprawie skargi Gazpromu przeciwko niemieckiemu regulatorowi energetycznemu. Rosjanie walczą o wykluczenie gazociągu Nord Stream 2 spod zasad nowej dyrektywy gazowej Unii.

Sądu Okręgowy w Düsseldorfie wyznaczył na 30 czerwca 2021 r. termin rozpatrzenia skargi spółki Gazpromu – Nord Stream 2 AG na decyzję Federalnej Agencji Sieciowej o wyłączeniu (Nord Stream 2 – przyp. red.) w Niemczech z zakresu unijnych regulacji energetycznych” – dowiedziała się agencja RIA Nowosti.

Sąd podkreślił w oświadczeniu, że „nie zostanie przy tym ustalone, czy możliwe jest wybudowanie gazociągu do końca”.

Decyzja sądu w sprawie skargi Nord Stream 2 AG na niemieckiego regulatora zostanie ogłoszona nie wcześniej niż 25 sierpnia. Na rozprawie (30 czerwca – przyp. red.) nastąpi podsumowanie obecnego stanu rzeczy i sporów między stronami. Będą one też mogły przedstawić swoje argumenty.

Bloomberg

W maju 2020 r. niemiecka Federalna Agencja Sieciowa odmówiła Nord Stream 2 AG zwolnienia budowanego gazociągu Nord Stream 2 z wymogów znowelizowanej unijnej dyrektywy gazowej.

Zgodnie z decyzją regulatora, gazociąg nie został ukończony do 23 maja 2019 r., w związku z czym podlega poprawkom, które weszły w życie zgodnie z normami trzeciego pakietu energetycznego Unii Europejskiej. Dyrektywa wymaga m.in., aby rurociąg wchodzący do UE był albo częściowo (w połowie) wypełniony przez alternatywnego dostawcę, albo jego część, która biegnie przez Unię, należała do firmy trzeciej.

Mogą Ci się również spodobać

Greenpeace grozi sądem największemu producentowi prądu

Ekolodzy zapowiadają wejście na drogę prawną przeciwko PGE, jeśli firma nie podejmie działań na ...

Gazoport w Gdańsku na unijnej liście

Komisja Europejska przyznała inwestycji dotyczącej budowy terminalu LNG typu FSRU status tzw. projektu będącego ...

Austriacy bronią Gazpromu

Prezes austriackiego operatora gazowego zapewnia, że rozbudowa gazociągu na dnie Bałtyku przyniesie Europie Środkowej ...

Enea: Misja ważniejsza od zysków

Enea jako kolejna spółka kontrolowana przez Skarb może wpisać bezpieczeństwo energetyczne do statutu. Chyba ...

Taryfy blokują grę cenami energii

Wprowadzenie cen maksymalnych prądu dla gospodarstw domowych zachęciłoby firmy do rywalizacji. Ale oprócz obniżek ...

PGNiG odkryło złoże gazu

Wykonanie odwiertu Dargosław-1 przyczyniło się do odkrycia 0,5-1 mln m sześc. błękitnego paliwa na ...