Trzydniowa przerwa w dostawach rosyjskiej ropy

An employee talks to colleagues on a mobile radio at the OAO Transneft oil transfer station Starolikeyevo, in Kstovo, near Nizhny Novgorod, Russia/Bloomberg

PERN informuje, że wstrzymany dziś przesył surowca z kierunku wschodniego do Polski to konsekwencja tzw. przerwy technologicznej. Dostawy ponownie mają ruszyć 12 czerwca.

 

Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych zajęło oficjalne stanowisko w związku z informacjami dotyczącymi wstrzymania przesyłu rosyjskiej ropy naftowej z kierunku wschodniego do Polski. Chodzi o prace konserwacyjne prowadzone na białoruskim odcinku rurociągu „Przyjaźń”.

– Wstrzymanie tłoczeń jest zgodne z przekazanym przez Transnieft miesięcznym harmonogramem do PERN i do klientów w Polsce i Niemczech. Ponowne wznowienie tłoczeń zaplanowane jest 12 czerwca – informuje nas Katarzyna Krasińska, kierownik działu komunikacji i rzecznik prasowy PERN. Dodaje, że operacje w systemie przesyłowym spółki są realizowane na bieżąco z zapasów handlowych zgromadzonych przez klientów oraz dostaw morskich.

Bloomberg

– Przerwy technologiczne w dostawach ze Wschodu trwające 1-3 dni są rutynowe i występują praktycznie w każdym miesiącu, o czym PERN jest informowany w ramach miesięcznych planów dostaw. W podobnym trybie PERN uzgadnia ze swoimi klientami ewentualne ograniczenia w dostawach z uwagi na planowane prace na własnej infrastrukturze – tłumaczy Krasińska.

Ropociąg „Przyjaźń” to połączenie z Rosji przez Białoruś do Polski i Niemiec. Surowiec dostarczany jest nim m.in. do rafinerii Orlenu w Połocku i Lotosu w Gdańsku. Obie spółki coraz mocniej stawiają jednak na dostawy z innych kierunków niż wschodni. Czynią to poprzez gdański Naftoport do którego dostarczana jest ropa z różnych krajów i kontynentów.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Finiszuje polsko-litewski gazociąg

Litwa kończy układanie głównego gazociągu łączącego z Polską (GIPL) i liczy nie tylko na ...

Jakie wsparcie dla elektrociepłowni po 2018 roku

Po wakacjach będą założenia dotyczące kształtu wsparcia dla bloków produkujących jednocześnie prąd i ciepło. ...

Człowiek dla klimatu. Zacznij od siebie

Leasing rzeczy, wegetarianizm, segregacja śmieci – czy jesteśmy gotowi, by zmienić swoje nawyki tak, ...

PGE wybiera jedną z opcji strategicznych. Pozostałe nadal w grze

PGE wybrała jedną z opcji strategicznych przewidzianych do realizacji po 2020 r. Jest nią ...

Ogromna strata niemieckiego giganta

Spadające ceny prądu i promowanie zielonej energii przez niemiecki rząd pogrążają koncern energetyczny E.on. ...

Iran – kraina ropą i gazem płynąca

Donald Trump zrywając porozumienie nuklearne z Iranem podważył sens modernizacji i otwarcia kraju o ...