Amerykański naftociąg ruszył, ceny ropy zanurkowały

An employee adjusts a pipeline valve in the Duna oil refinery, operated by MOL Hungarian Oil & Gas Plc, in Szazhalombatta, Hungary/Bloomberg

W środę w nocy Amerykanie uruchomili zatrzymany w ostatni piątek przez hakerów największy naftociąg USA. Kontrakty terminowe na czarne złoto w Londynie i Nowym Jorku potaniały o 3 procent.

Colonial Pipe – firma, która dostarcza paliwa systemem naftociągów o tej samej nazwie, na wschodnie wybrzeże od Zatoki Meksykańskiej do Nowego Jorku, poinformowała, że wznowiła pompowanie w środę w nocy. W międzyczasie ponad tysiąc amerykańskich stacji benzynowych zostało zamkniętych z powodu braku paliwa a cena skoczyła powyżej 3 dolarów za galon. Colonial Pipeline zastrzegł, że pełne przywrócenie sprawności operacji zajmie jeszcze kilka dni.

Rynek zareagował na to gwałtownym potanieniem surowca. Kontrakty terminowe na europejska markę Brent na londyńskiej giełdzie ICE spadły o 3 proc. do 67,34 dol. za baryłkę. Spadek kontraktów na WTI okazał się rekordowy od początku kwietnia – o 3,1 proc., do 64,04 dolarów za baryłkę.

– Rynek jest pod presją ogólnego umocnienia dolara i spadków na giełdach po danych o inflacji w Stanach Zjednoczonych – ocenia Michaił Szajbe, strateg ds. rynków towarowych banku Sbierbanku.
Indeks cen konsumpcyjnych w największej gospodarce świata w kwietniu wzrósł do rekordowych 4,2 proc. To najwięcej od 12 lat. Inflacja bazowa (z wyłączeniem produktów energetycznych i żywności) wzrosła w ciągu miesiąca o 0,92 proc.. Tego statystyki nie widziały od 1981 roku.

– Brak wiary rynku w wysokie ceny (ropy) jest oczywisty i zrozumiały” – mówi Tamas Varga, analityk w PVM Oil Associates. Jego zdaniem w świecie narastają obawy, że gwałtowne rozprzestrzenianie się koronawirusa w Indiach i Azji Południowo-Wschodniej. A to osłabia popyt.

Mogą Ci się również spodobać

Nord Stream 2 może zostać objęty sankcjami

Nowe sankcje wobec Rosji mogą objąć zakaz budowy Nord Stream 2 – pisze wtorkowa ...

Wykonawcy Nord Stream-2 zagrożeni sankcjami

Biały Dom planuje sankcje wobec europejskich firmy – wykonawców rosyjskiego gazociągu Nord Stream-2. Oznaczałoby ...

Turcja poradzi sobie bez gazu z Rosji

Po utracie rynku Ukrainy, Rosja może też stracić drugi najważniejszy rynek eksportu swojego gazu. ...

Chiny zasysają ropę świata

Chińskie zakupy czarnego złota w maju zwiększyły się znacznie na wszystkich rynkach. Najwięcej ropy ...

Zatrzymać Nord Stream 2

Przeciwnicy nowego gazociągu dla Gazpromu próbują go blokować różnymi sposobami. Ostateczną decyzję podejmą rządy ...

Tchórzewski: nic nie wiem o swoim odwołaniu

Minister energii Krzysztof Tchórzewski odniósł się do krążących informacji o swoim odwołaniu na łamach ...