Powstanie wielki Orlen

Orlen chce wyemitować nowe akcje dla akcjonariuszy Lotosu i PGNiG. W zamian planuje jeszcze w tym roku przejąć bezgotówkowo kontrolę nad obiema spółkami.

PKN Orlen, Lotos, PGNiG i Skarb Państwa podpisały umowę o współpracy dotyczącej przejęcia kontroli przez płocki koncern nad gdańską rafinerią i gazowniczą grupą. Transakcja ma być zrealizowana bezgotówkowo poprzez podwyższenie kapitału zakładowego Orlenu i objęcia jego nowych akcji przez akcjonariuszy Lotosu i PGNiG. Parytet wymiany i finalne, szczegółowe założenia akwizycji będą dopiero przedmiotem analiz, m.in. międzynarodowych firm doradczych. Konieczne będą też dodatkowe ustalenia pomiędzy Ministerstwem Aktywów Państwowych i Orlenem. Strony przekonują, że połączenie jest najprostszym i najszybszym, prawnie możliwym do zastosowania rozwiązaniem w tej transakcji. W efekcie umożliwi to szybką i pełną integrację aktywów i biznesów oraz maksymalizację efektów synergii z połączenia.

– Plan połączenia PKN Orlen, grupy Lotos i Grupy PGNiG stanowi odpowiedź największych polskich koncernów paliwowo-energetycznych na nadchodzące wyzwania, ułatwiając dostosowanie się do bezprecedensowych zmian rynkowych. Firmy europejskie już jakiś czas temu skutecznie zareagowały na te wyzwania – właśnie poprzez konsolidacje – mówi cytowany w komunikacji prasowym Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych. Dodaje, że Orlen jako lider fuzji, stworzy koncern, który będzie realnie wspierać rozwój kraju i tworzenie nowych miejsc pracy.

– Tworzymy zintegrowany i zdywersyfikowany koncern paliwowo-energetyczny, bazujący na silnych stronach każdej ze spółek, zdolny do stawienia czoła wyzwaniom transformacji energetycznej i sprostania międzynarodowej konkurencji. Umiejętnie wykorzystamy ten potencjał gwarantując długoterminowe zyski dla firm i ich akcjonariuszy, stabilne ceny energii dla polskiej gospodarki, atrakcyjny pakiet kompleksowych usług dla klientów i rozwój wszystkich pracowników – twierdzi z kolei Daniel Obajtek, prezes Orlenu. Jego zdaniem określona właśnie struktura transakcji zapewni płynność nowej grupy, co umożliwi skuteczną kontynuację dotychczasowych projektów oraz inwestowanie w kolejne perspektywiczne obszary działalności, jak morska i lądowa energetyka wiatrowa, magazynowanie energii czy zaawansowane technologie wodorowe.

Obajtek informuje, że we wrześniu powinien być znany szczegółowy model połączenia. Z kolei na przełomie października i listopada ma się odbyć walne zgromadzanie Orlenu, które podejmie decyzję o emisji akcji. Szef płockiego koncernu liczy, że do akwizycji dojdzie jeszcze w tym roku.

W wyniku połączenia powstanie koncern o łącznych rocznych przychodach na poziomie ok. 200 mld zł i łącznym zysku EBITDA szacowanym na ok. 20 mld zł. Orlen wyraża przekonanie, że dzięki fuzji będzie mógł skuteczniej konkurować z takimi koncernami jak: BP, Total, Shell czy Repsol, które wydłużają i integrują łańcuchy wartości oraz inwestują w perspektywiczne obszary.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Wyspy zasysają rosyjski gaz, Polska też

W ciągu pięciu miesięcy Gazprom zwiększył eksport gazu do Europy o 16,2 proc. Polska ...

Zniesienie obliga giełdowego nie zmniejszy importu prądu

To w jaki sposób połączono obligo giełdowe z importem prądu do Polski jest nieprawdopodobne. ...

Biden wchodzi do Białego Domu i przywraca USA do porozumienia paryskiego.

W środę Joe Biden został zaprzysiężony na 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych i po kilku ...

Gazowe rury atakują Europę

Ruszyła budowa trzech nowych gazociągów z Azerbejdżanu do odbiorców w Turcji i Unii. Zdaniem ...

Ruszyła budowa gazociągu Hermanowice-Strachocina

W Dydni w województwie podkarpackim ruszyły prace budowlane gazociągu Hermanowice-Strachocina – poinformował w piątek ...

Walka ze smogiem to walka z biedą

Kraków od 12 lat prowadzi nierówną walkę ze smogiem. Dramatyczną sytuację pogarszają okoliczne wsie ...