Niemcy: Nord Stream 2 to błędna inwestycja

A blue Nord Stream 2 branded protective end cap sits on a section of pipe at the landing site of Nord Stream 2 gas pipeline, operated by Gazprom PJSC, in Lubmin, Germany/Bloomberg

Nawet w partii kanclerz Merkel wątpią w biznesowy sens Nord Stream 2. Rosyjski gazociąg stoi też w sprzeczności z przyszłością energetyczną Niemiec i Unii.

 

„Jeśli wyobrażam sobie kwestię dostaw energii do Europy w przyszłości i rozwój, który miał miejsce w ostatnich 10-15 latach, odkąd planowano pierwszą i drugą gałąź tego projektu (Nord Stream), to dochodzę do wniosku, że „Nord Stream 2” jest prawdopodobnie również inwestycją błędną ekonomicznie ”- powiedział poseł Jurgen Hardt, który jest oficjalnym przedstawicielem frakcji CDU / CSU ds. polityki zagranicznej w niemieckim Bundestagu. Hardt wystąpił na kongresie „O przyszłe partnerstwo transatlantyckie” zorganizowanym przez CDU / CSU.

Ci, którzy zainwestowali w ten rurociąg, nigdy nie zarobią spodziewanych pieniędzy, dostarczając gaz tym rurociągiem zgodnie z planami. Gdybyśmy teraz zakazali tego zgodnie z prawem… to być może musielibyśmy zapłacić odszkodowanie… Największym beneficjentem byłby Gazprom” lub spółka zależna, która inwestuje bezpośrednio w ten projekt (Nord Stream 2 AG red) ”- powiedział Hardt.

Poseł dodał, że za „właściwy sposób” rozwiązania problemu dostaw energii uważa wspólną dyskusję zarówno w Unii, jak iw Ameryce Północnej o tym, co oznacza bezpieczeństwo energetyczne w przyszłości; ile gazu z określonego źródła, np. rosyjskiego może być dostarczane do Unii, tak by się od niego nie uzależnić”, cytuje agencja RIA Nowosti. Hardt podkreślił konieczność dostrzeżenia nie tylko niemieckiego interesu.

Bloomberg

„To bardzo szeroka kwestia, która wpływa również na dostawy energii u naszych partnerów – państw Partnerstwa Wschodniego, np. Ukrainy. Jako Niemcy, musimy zrobić krok w stronę naszych partnerów, powiedzieć: zacznijmy ten strategiczny dialog ”- powiedział Hardt.

W czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiał o Nord Stream 2 z amerykańskim sekretarzem ds. energii Antony Blinkenem. „To dla nas bardzo drażliwa kwestia”, napisał Zełenski na portalu społecznościowym.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ostrołęka nie ma wymaganych zapasów węgla

Elektrownia Ostrołęka ma rezerwę poniżej 15-20 proc. wymaganego poziomu. – Niedobór sięga 15-20 proc. ...

Rosja wyciąga broń naftową przeciw Ukrainie

Kreml wprowadza od 1 czerwca zakaz eksportu ropy, węgla i produktów naftowych na Ukrainę. ...

Koncerny naftowe wracają z kasą do Iraku

Irak osiągnął z BP, Shellem i Łukoilem porozumienia o wznowieniu wstrzymanych inwestycji w złoża, ...

Energooszczędność i styl – jak to połączyć?

Możliwość zaprojektowania działki od podstaw pozwala połączyć skuteczność z estetyką i sprawić, że zwykły ...

PGNiG odkryło złoże w Nowym Siole

Niedaleko Lubaczowa koncern może wydobyć około 20 mln m sześc. błękitnego paliwa. Dokładniejsze szacunki ...

Ukraina sięga po gaz z… Australii

Na dostawach gazu skroplonego z Australii dla Ukrainy mogą zarobić terminale LNG w Polsce ...