Łukaszenko nie dostanie rosyjskiej ropy

Rosyjskie koncerny naftowe w maju wstrzymają dostawy ropy do największej białoruskiej rafinerii Naftan. Firma jest objęta amerykańskimi sankcjami.

O rychłym przerwaniu dostaw ropy z Rosji na Białoruś donosi Reuters, powołując się na źródła branżowe. Zbudowany za Chruszczowa (lata 60-te XX w) państwowy zakład o zdolności przerobowej 200 tys. baryłek dziennie, pod koniec ubiegłego tygodnia został objęty sankcjami USA.

Departament stanu i skarbu umieścił „Naftan” na „czarnej liście” w związku z „fałszowaniem wyborów prezydenckich na Białorusi” w sierpniu ubiegłego roku; „rażącymi naruszeniami praw człowieka” przez władze Białorusi” i „lekceważeniem zobowiązań Białorusi w ramach prawa międzynarodowego.”

Kontrahenci Naftanu dostali 45 dni (do 3 czerwca) na zakończenie wszystkich biznesowych kontaktów z białoruską firmą. Ale rosyjscy nafciarze, zaopatrujący fabrykę w 5,5 mln baryłek miesięcznie po preferencyjnych cenach, mogą już na początku maja zawiesić dostawy surowca do Naftanu.

Bloomberg

Rosyjskie koncerny, sprzedające swój surowiec na całym świecie, boją się sankcji wtórnych, które są wprowadzane za naruszenie reżimu głównych sankcji, wyjaśniają źródła Reutersa. Według nich najwięksi rosyjscy dostawcy Naftanu, którzy zapewniają 60 proc. dostaw, nie planują sprzedaży ropy w maju.

Mniejsi eksporterzy w tym Tatnieft, Russneft i Neftisa, zastanawiają się. „Czekamy na decyzję kierownictwa do czasu podpisania (kontraktów)” – powiedział Reuterowi źródło w jednej z firm naftowych.

Przypomnijmy, że oprócz „Naftanu” innych 8 białoruskich przedsiębiorstw państwowych, w tym Belneftechim (rafineria w Mozyrze), zostało objętych sankcjami amerykańskimi.

Są wymierzone w białoruskich eksporterów zaopatrujących gospodarkę w twardą walutę. Produkty ropopochodne wytwarzane z surowców rosyjskich stanowią 20 proc. przychodów rządu Łukaszenki z eksportu.

Utrata wpływów z eksportu będzie bolesnym ciosem dla reżimu, któremu coraz mocniej brakuje waluty. Obecnie ma do dyspozycji 2,8 miliarda dolarów rezerw walutowych, co starszy nie 2,5 miesiąca importu, czyli mniej niż wynosi minimalna bezpieczna dla gospodarki wielkość ustanowiona przez MFW – 3 miesiące.

/Bloomberg

Mogą Ci się również spodobać

Orlen inwestuje na Litwie

Płocki koncern uruchomił w Butyndze szósty zbiornik na ropę. Dzięki temu m.in. zwiększy swoje ...

Kto zapłaci za Nord Stream 2?

Rosjanie szukają nowego sposobu na sfinansowanie rozbudowy gazociągu północnego. Amerykańskie sankcje znacznie utrudniają realizację ...

NFOŚiGW: 200 mln zł na bezemisyjny transport w miastach

200 mln zł czeka na samorządy planujące wymianę taboru miejskiego na autobusy elektryczne. Pieniądze ...

Statoil wydobywa najdalej na północy

Koncerny Statoil i Eni rozpoczęły wydobycie ropy naftowej na najdalej na północ położonym polu ...

Gazprom blokuje przesył gazu przez Ukrainę na Zachód

Rosyjski gazowy gigant nie pozwolił wielu europejskim firmom odbierać gazu na granicy Ukrainy i ...

Chętnych do bycia ratownikiem w KGHM jest wielu

Nie ma problemu z obsadą stanowisk ratowniczych na kopalnianych stacjach i u nas – ...