Finiszuje polsko-litewski gazociąg

Adobe Stock

Litwa kończy układanie głównego gazociągu łączącego z Polską (GIPL) i liczy nie tylko na wzrost bezpieczeństwa energetycznego, ale i zyski biznesowe z inwestycji.

 

W ramach realizacji projektu gazociągu GIPL, który połączy Polskę i Litwę, rozpoczęto wyposażanie stacji pomiarowych gazu na granicy obu krajów, a także kończone są prace spawalnicze przy gazociągu. Stalowe rury dla GIPL za 26,4 mln euro wyprodukowała polska firma Izostal, a prace budowlane za ok. 80 mln euro prowadzi litewska Alvora wspólnie z Siauliu dujotiekio statyba.

Stacja pomiarowa gazu z regulacją ciśnienia w Santaka (w regionie Łoźdija na Litwie) – będzie bramą litewskiego systemu przesyłowego do Europy – zapewnia Amber Grid litewski operator systemu przesyłu gazu ziemnego. Minister energii Litwy Dainius Kreivis jest przekonany, że ​​infrastruktura GIPL zapewni nie tylko bezpieczeństwo energetyczne, ale także daje nowe możliwości dla litewskiego rynku gazu i terminalu LNG w Kłajpedzie.

„Polska planuje budowę ogromnej elektrowni gazowej w Ostrołęce i jest bardzo prawdopodobne, że te rury, które widzicie (GIPL), doprowadzą gaz z naszego terminalu (w Kłajpedzie-red) do tej elektrowni” – powiedział minister podczas wizyty na budowie stacja pomiaru gazu i kontroli ciśnienia Santakos, informuje agencja BNS. Litewskie władze liczą, że po połączeniu sieci z Polską „duzi europejscy gracze będą mogli wejść na rynek litewski, a to przyniesie dodatkową konkurencję”.

Terminal FSRU Litwa

– Po pierwsze będziemy lepiej chronieni, będziemy mieli najlepsze ceny, a także będziemy mieli możliwość w pełni wykorzystać nasz terminal – podsumował minister.

Stalowe rury dla GIPL za 26,4 mln euro wyprodukowała polska firma Izostal, a prace budowlane za ok. 80 mln euro prowadzi litewska Alvora wspólnie z Siauliu dujotiekio statyba.

Na terenie Litwy pozostaje dospawać ostatnie 14 km ze 165 kilometrów gazociągu. Inwestycja kosztować ma na terenie Litwy 114 mln euro. Zakończenie układania całego gazociągu planowane jest do końca tego roku.

Mogą Ci się również spodobać

Wiatr zawiał nas na podium

Rośnie znaczenie polskiej energetyki wiatrowej w UE. Branża obawia się jednak opóźnień w inwestycjach ...

Zmiany w zarządzie Polenergii

Rada nadzorcza spółki z grupy Jana Kulczyka przyjęła rezygnację członków zarządu. Rezygnację z funkcji ...

PERN rozbuduje Terminal Naftowy w Gdańsku

Najpóźniej do końca 2020 r. PERN chce rozbudować Terminal Naftowy w Gdańsku o kolejne ...

Gazprom traci Turcję i pieniądze

Gwałtownie spadają dostawy rosyjskiego gazu do Turcji – drugiego klienta Gazpromu. Ankara szybko znajduje ...

Zmiany w energetyce wymusi ekonomia

Koszty produkcji prądu z OZE spadają, a z węgla rosną. To musi skończyć się ...

NITROERG otwiera nową inwestycję i podwaja zdolności produkcyjne

Spółka należąca do Grupy Kapitałowej KGHM Polska Miedź S.A. uruchamia w Krupskim Młynie linię ...