Coś się dzieje wokół Nord Stream 2

Bloomberg

Rosyjski układacz rurociągów „Akademik Czerski płynie w kierunku duńskiej wyspy Bornholm. To u jej brzegów od blisko roku leży na dni niedokończony rosyjski gazociąg.

Rosyjski statek wypłynął z Kaliningradu i kieruje się do niemieckiego portu Mukran, bazy logistycznej projektu gazociągu Nord Stream 2, informuje Reuters, powołując się na dane z systemu śledzenia statków Refinitiv Eikon. W tym samym kierunku zmierzają dwa inne rosyjskie statki zaopatrzeniowe „Finval” (zarejestrowany na Gazprombank Leasing) i „Umka”.

Wszystkie trzy jednostki cumowały dotąd w Kaliningradzie. Był tam również statek „Baltic Researcher”. W tym samym czasie „Finval” znajdował się w stanie „testowania”. Według ekspertów, świadczyło to, że także „Akademik Czerski” prowadził testy mające na celu przygotowanie do wznowienia układania ostatniego odcinka (160 km) gazociągu Nord Stream-2.

Budowa lądowego odcinka Nord Stream 2 /Bloomberg

Za możliwą opcję dokończenia gazociągu uważa się wykorzystanie „Akademika Czerskiego”, ale zgłoszono konieczność doposażenia jednostki w celu realizacji zadań związanych z dokończeniem projektu.

Drugim kandydatem była barka kotwiczna „Fortuna”, ale jej właściciel – prywatna rosyjska firma, zapowiedział, że nie weźmie udziału w przedsięwzięciu. Planowano także zaangażować w budowę jednostki pomocnicze „Ostap Szeremet” i „Iwan Sidorenko”. Wszystkie jednostki wycofały się po ostatniej decyzji Białego Domu.

Przypomnijmy, że 20 października Departament Stanu USA zapowiedział rozszerzenie sankcji na gazociąg Nord Stream 2. Waszyngton zakazał dostarczania usług, towarów lub finansowania „modernizacji lub/i instalowania sprzętu” na statkach, które będą obsługiwać projekt.

Operator projektu – szwajcarska spółka Gazpromu Nord Stream 2 AG, doliczył się ponad 120 firm objętych nowymi, rozszerzonymi sankcjami USA.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Historyczny moment: ujemne ceny ropy. Teraz surowiec powoli drożeje

Za baryłkę ropy gatunku WTI płacono we wtorek rano w kontrakcie na maj 1,17 ...

Współpraca energetyczna Polski i Litwy obniży ceny

Uruchomienie mostu energetycznego między Polską a Litwą zaniepokoiło Moskwę. W środę ruszył próbny przesył ...

Niski kurs ropy uderza w giełdę

Gwałtowny spadek cen surowca oznacza przede wszystkim kłopoty dla firm zajmujących się jego wydobyciem. ...

Zachód wspiera Nord Stream 2

Zgoda europejskich koncernów na współfinansowanie rozbudowy gazociągu na dnie Bałtyku bardzo utrudni Brukseli zatrzymanie ...

KGHM nie jest w stanie żyć bez tego zbiornika

To niezbędne ogniwo KGHM. 96 proc. rudy jest odpadem, materiałem, który musi być gdzieś ...

Ameryka zamyka reaktory jądrowe

W ciągu ostatnich czterech lat w USA przestały pracować cztery reaktory jądrowe. Do 2025 ...