Gazprom zapożyczył się na wieczność

Bloomberg

Po raz pierwszy w historii rosyjskiego rynku finansowego rosyjska firma przeprowadziła emisję korporacyjnych euroobligacji bezterminowych.

– Gazprom wprowadził na międzynarodowy rynek długu, korporacyjne bezterminowe podporządkowane euroobligacje w dolarach i euro. Ta emisja przyciągnęła uwagę bardzo zróżnicowanej pod względem geograficznym oraz rodzajowym grupy inwestorów. Złożone wnioski przekroczyły kwotę 4,6 mld dolarów i 2,4 mld euro – powiedział Denis Szułakow wiceprezes Gazpromu odpowiedzialny za emisję, cytowany przez agencję Prime.

Gazprom wyemitował dwie transze bezterminowych euroobligacji z pierwszą opcją kupna za 5,25 roku: w dolarach – w kwocie 1,4 mld i oprocentowaniu 4,6 proc. rocznie oraz w euro – na 1 mld ze stawką 3,9 proc. Według Szułakowa około 250 inwestorów złożyło wnioski o transzę w dolarach i około 210 o transzę w euro. Wśród chętnych znaleźli się inwestorzy z Wielkiej Brytanii, Szwajcarii i innych krajów Europy kontynentalnej, Azji i Rosji. W sumie popyt międzynarodowy na obie transze transakcji wyniósł 80 procent.

„W warunkach trudnej koniunktury rynkowej i napiętym tle informacyjnym (od początku września 2020 r nie było emisji rosyjskich euroobligacji) zespół Gazpromu wybrał jeden z rzadkich momentów pozytywnej dynamiki rynkowej i zaoferował obie transze tego samego dnia” – dodał wiceprezes rosyjskiego koncernu.

Gazprom od 6 października organizował konferencję z inwestorami mające zachęcić do zakupu obligacji dwóch transz emitowanych jednego dnia. Organizatorami emisji był Gazprombank, J.P. Morgan, Credit Agricole CIB i Sbierbank CIB.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Spokojnie, to pilotaż

ME i URE chcą szukać rozwiązania dla poszkodowanych w aukcji. Do połowy tygodnia Urząd ...

Enea o krok od przejęcia Elektrowni Połaniec

Poznańska spółka energetyczna spełniła ostatni z czterech warunków zawieszających umowę zakupu Elektrowni Połaniec od ...

PGNiG zwiększy wydobycie

W sierpniu powinna ruszyć eksploatacja złoża ropy i gazu Gina Krog w Norwegii. W ...

Wniosek o koncesję na Złoczew w tym roku

W tym roku Polska Grupa Energetyczna złoży wniosek o koncesję na wydobycie węgla ze ...

Zachód w gazociągach Ukrainy?

Pierwszy krok do modernizacji ukraińskich magistrali zrobili operatorzy gazowi ze Słowacji i Włoch. Ukraiński ...

Jest pozwolenie na nowy gazociąg

Do 2019 r. Gaz-System chce wybudować połączenie do EC Żerań należącej do PGNiG. Dzięki ...