Dania zgadza się na eksploatację Nord Stream 2

Adobe Stock

Duńska Agencja Energii (DEA) wydała operatorowi Nord Stream 2 AG (należy do Gazpromu) zezwolenie na eksploatację rosyjskiego gazociągu Nord Stream 2 na szelfie kontynentalnym. Inwestycja jest wstrzymana i nie wiadomo kiedy i czy w ogóle zostanie ukończona.

O wydanej zgodzie poinformował duński regulator w czwartek 1 października. Agencja wyjaśnia, że zezwolenie to zostało wydane na podstawie szeregu warunków. Przestrzeganie ich powinno zapewnić bezpieczną eksploatację rurociągu.

„Warunki pozwolenia na budowę Nord Stream 2 z 30 października 2019 roku pozostają w mocy, ponieważ nie zostały jeszcze spełnione, a jednocześnie są niezbędne dla fazy eksploatacji” – poinformowała DEA w komunikacie, cytowanym przez RIA Nowosti.

W szczególności, jak odnotowano w Danii, gazociąg może zostać oddany do eksploatacji tylko wtedy, gdy co najmniej jedna z nitek Nord Stream 2 przejdzie wymagane testy i inspekcje. Muszą być również spełnione niezbędne normy bezpiecznej budowy i eksploatacji.

Tymczasem wyspę Rugia, gdzie znajduje się centrum logistyczne budowy, zostawiła za burtą jednostka mająca uczestniczyć w dokończeniu ostatnich 160 km inwestycji w duńskich wodach. Chodzi o barkę „Fortuna”. W sierpniu firma rosyjska MRTS – dzierżawca barki-układacza rur „Fortuna”, zapowiedziała, że nie bierze i nie zamierza brać udziału w układaniu gazociągu.

MRTS – to największy rosyjski specjalista w pracach podmorskich. Działa od 1999 r, układał rury do wielu gazociągów w rosyjskich wodach Dalekim Północy. Zbudował też terminal LNG w Kaliningradzie – na sztucznej wyspie specjalnie zaprojektowanej pod tą inwestycję. MRTS buduje też port Sabetta – pierwszy na świecie tej wielkości za kręgiem polarnym.

Rosyjscy eksperci podczas konferencji internetowej dla państwowego kanału Rassija Siewodnia (Rosja dziś) są zdania, że budowa Nord Stream 2 może być najeżona trudnościami, ale projekt jest korzystny dla Niemiec, więc gazociąg zostanie ukończony. W przyszłości może pojawić się też kilka kolejnych odgałęzień NS2.

– Prognozuję, że będą trudności, ale projekt zostanie ukończony. Co zatem przemawia? Jeśli spojrzymy w perspektywie długoterminowej, w 2050 r t system gazociągów z Rosji, w tym przez Ukrainę, będzie wykorzystywany do dostaw wodoru – materiału przyszłości. Wodór można zresztą już dziś mieszać z gazem dostarczanym z Rosji – powiedział Władysław Biełow, zastępca dyrektora Institute of Europe w Rosyjskiej Akademii Nauk.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Gdzie paliwa są najtańsze?

Najtaniej jest w Kazachstanie, a najdrożej w Holandii. Najwięcej paliwa kupi za miesięczne pobory ...

Nord Stream-2: co łaska proszę

Wciąż niejasna forma finansowania projektu i sankcje USA wstrzymują zachodnie firmy przed większym zaangażowaniem. ...

Wirus uratował rafinerie Białorusi

Moskwa zgodziła się dać Mińskowi rekordowo wysoką zniżkę na swoją ropę. Zniżka będzie wyższa ...

Katastrofa w Norylsku: Normy trucizn przekroczone 200 razy

Po wylaniu do rzeki pod Norylskiem na Syberii 21 tysięcy litrów oleju napędowego, norma ...

Atomowe plany Brukseli

Komisja Europejska chce zwiększyć produkcję energii atomowej w Unii. Cele są dwa – uniezależnienie ...

Kilka pytań do PGNiG

Panowie, gdzie ta dywersyfikacja źródeł dostaw gazu? Dlaczego kupujecie coraz więcej z Gazpromu? Po ...