Niemieccy ekolodzy pozywają za Nord Stream 2

Adobe Stock

Kolejna przeszkoda na drodze do zakończenia budowy rosyjskiego gazociągu na dnie Bałtyku. Niemieccy ekolodzy pozwali do sądu instytucję, która dała zgodę na eksploatację Nord Stream 2.

Organizacja ekologiczna Deutsche Umwelthilfe (DUH, Deutsche Umwelthilfe) poinformowała, że złożyła skargę do Naczelnego Sądu Administracyjnego Meklemburgii-Pomorza w Greifswaldzie na decyzję Urzędu Górniczego Stralsund. Ekolodzy chcą sądownie doprowadzić do tego, by urząd ponowne rozpatrzył wniosek o oddanie gazociągu do eksploatacji.

Pipeline/ Bloomberg

Według ekologów we wstępnym opracowaniu decyzji nie uwzględniono „nowych informacji naukowych o niekontrolowanych wyciekach metanu podczas wydobycia, transportu i przeróbki gazu ziemnego”, w styczniu 2018 roku akcent został położony jedynie na możliwość wycieków metanu wyłącznie do morza – z samego rurociągu. Klaus Ernst deputowany i szef komisji Bundestagu ds. ekonomii i energii, ocenił jako mało prawdopodobne, zwycięstwo ekologów w sądzie.

„Oczywiście Deutsche Umwelthilfe ma możliwość zwrócenia się do sądu. Ale mając na uwadze, że wszystkie pozwolenia zostały wydane zgodnie z prawem, a projekt został już ukończony w ponad 90 procentach, uważam, że skarga nie ma szans powodzenia – podkreślił parlamentarzysta.

Termin rozprawy nie został jeszcze wyznaczony.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Gazprom odpowiada PGNiG: przegraliście w Sztokholmie

Rosyjski koncern twierdzi, że arbitraż w Sztokholmie odmówił PGNiG zmiany (obniżki) ceny gazu kupowanego ...

Enea ma otwartą drogę do przejęcia Bogdanki

Poznańska grupa energetyczna wydłużyła termin przyjmowania zapisów na akcje prywatnej kopalni węgla. Akcjonariusze Lubelskiego ...

Idą drożyzna i spowolnienie

Splot negatywnych czynników wpływających na zwiększenie kosztów przedsiębiorstw niestety narasta. W przyszłym roku firmy ...

Ropa wybuchła nad Wołgą

Rurociąg wybuchł w czwartek tuż przy wiosce położonej na brzegu Wołgi. Ropa rozlała się ...

Wenezuelska ropa na pomoc Kubie

Od dwóch tygodni Kuba jest pozbawiona paliw. Powodem są sankcje USA. Teraz na pomoc ...

Buffett inwestuje w czystą energię

PacificCorp, spółka zależna Berkshire Hathaway, należącego do miliardera Warrena Buffetta chce zainwestować 3,5 mld ...