Wenezuela wydobywa tyle ropy co… 80 lat temu

Bloomberg

Mniej ropy aniżeli w czerwcu Wenezuela wydobyła ostatnio w czasie drugiej wojny światowej. Sektor naftowy – jedyny dostawcą dewiz do kasy państwa, tonie coraz szybciej.

Według danych OPEC, w czerwcu Wenezuela wypompowała 393 tysiące baryłek ropy na dobę, podczas kiedy w maju wydobycie wyniosło 573 tysiące baryłek/doba (bd). Tym samym czerwiec okazał się najgorszy dla wenezuelskiej branży naftowej od roku 1943, kiedy to wydobycie wyniosło 353 tysięcy bd. Przyczyną tak złego wyniku są amerykańskie sankcje. Reżim Nicolasa Maduro nie ma już komu sprzedawać wydobytej ropy. Za jej zakup – klientom, tankowcom i ich armatorom grożą poważne ograniczenia prowadzenia biznesu w amerykańskiej jurysdykcji.

A Petroleos de Venezuela SA (PDVSA) gas station stands in Caracas, Venezuela/Bloomberg

Dlatego magazyny ropy i paliw są w Wenezueli już zapełnione niemal po korek i nowego surowca nie ma gdzie magazynować. Stąd państwowy koncern paliwowy PDVSA musi spowalniać pompy. W rzeczywistości sytuacja może być jeszcze gorsza. Zgodnie z danymi OPEC otrzymanymi z innych poza kartelem źródeł, wydobycie ropy w Wenezueli w czerwcu spadło o 199 tysięcy bd do 356 tysięcy. Dla porównania w 2009 r Wenezuela pompowała 3,04 miliona bd. Od tego czasu nieudolne i skorumpowany rządy Nicolasa Maduro (prezydent po śmierci Hugo Chaveza w 2013 r) doprowadziły całą Wenezuelę na gospodarcze dno. Wydobycie ropy w 2019 r. a więc dekadę po rekordowo wysokim, wyniosło 918 tysięcy baryłek na dobę.

Igor Sechin, chief executive officer of Rosneft PJSC, shakes hands with Nicolas Maduro, president of Venezuela, after signing natural gas deals with Petroleos de Venezuela SA (PDVSA) in Caracas, Venezuela/Bloomberg

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Tańsze zamknięcie Ignaliny na Litwie

Całkowite zamknięcie sowieckiej elektrowni atomowej na Litwie będzie o 60 mln euro tańsze, niż ...

KNF zwróciła się do GPW o zawieszenie obrotu akcjami Perolinvestu

Komisja Nadzoru Finansowego skierowała do Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. żądanie zawieszenia obrotu ...

Szwecja: kraj niezależny od ropy

Wykorzystywana w Szwecji energia pochodzi głównie ze źródeł niekonwencjonalnych. A jeszcze 45 lat temu ...

PGNiG ma już sześć umów na LNG

Koncern zawarł długoterminowe kontrakty kolejno z firmami: Qatargas, Centrica, Venture Global Calcasieu Pass, Venture ...

Rosneft tnie zatrudnienie

Koncern zwolni 20 proc. pracowników swojej centrali. To pochodna malejących wpływów z ropy. Jak ...

W przyszłym roku stawka OZE wzrośnie

W 2017 r. wysokość stawki opłaty za wsparcie odnawialnych źródeł energii wyniesie 3,7 zł/MWh. ...