PGG zawiesza część umów z dostawcami

Bloomberg

Polska Grupa Górnicza, powołując się na wystąpienie siły wyższej, od 1 maja zawiesi wykonywanie części kontraktów na roboty zlecone w kopalniach oraz na dzierżawę maszyn i urządzeń górniczych. Kluczowi odbiorcy węgla z PGG zmniejszyli zamówienia „w sposób bezprecedensowy i na niespotykaną dotychczas skalę”.

 

PGG szuka oszczędności, aby przetrwać kryzys. Zaproponowała już skrócenie czasu pracy o jeden dzień i redukcję wynagrodzeń o 20 proc. Jak dotąd nie uzyskała jednak na to zgody górniczych związków zawodowych. Po wtorkowych rozmowach w Warszawie z wicepremierem i ministrem aktywów państwowych Jackiem Sasinem, związkowcy zapowiedzieli, że decyzję podejmą do czwartku.

CZYTAJ TAKŻE: PGG: Związkowcy odrzucili propozycję zarządu

Oprócz tego PGG poinformowała właśnie współpracujące firmy o zawieszeniu części kontraktów, związanych z robotami górniczymi i dzierżawą maszyn. Spółka tłumaczy, że to skutek pandemii koronawirusa. PGG zwraca uwagę na konieczność ograniczenia kontaktów załogi kopalń z pracownikami firm zewnętrznych. Tłumaczy, że z powodu nakazów i ograniczeń związanych z pandemią kontynuowanie przez firmy zewnętrzne umów na roboty górnicze nie leży w interesie publicznym, jakim jest konieczność zapewnienia bezpieczeństwa przed zarażeniem. Z kolei dostawców dzierżawionych maszyn górniczych (np. kombajnów) spółka informuje, że w maju planuje wstrzymanie ruchu przedmiotu dzierżawy i zawieszenie naliczania czynszu dzierżawnego za ten okres.

Przede wszystkim zaś pandemia spowodowała istotne obniżenie zapotrzebowania na energię elektryczną, a tym samym na węgiel. – Kluczowi odbiorcy naszego produktu w sposób bezprecedensowy i na niespotykaną dotychczas skalę zmniejszyli zapotrzebowanie na dostawy węgla i wezwali spółkę do renegocjowania warunków dostaw – alarmuje zarząd PGG.

Jednak problemy PGG, takie jak rosnące koszty produkcji, a zwłaszcza koszty pracy, i niska efektywność wydobycia – trawiły spółkę długo przed pojawieniem się pandemii. Także zwały niesprzedanego surowca rosły przy kopalniach w błyskawicznym tempie już w grudniu, styczniu i lutym. Obecna sytuacja dodatkowo pogorszyła sytuację finansową tej węglowej grupy.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

W marcu produkcja energii spadła o 6 proc.

W marcu produkcja energii elektrycznej w Polsce spadła o 6 proc., do 12,97 TWh, ...

PGNiG odnotowało spadek wydobycia

W II kwartale koncern pozyskał mniej, niż rok temu, gazu i ropy z własnych ...

Dużo czystej energii z Wrocławskiej Elektrowni Słonecznej

Za nami pierwszy rok działania Wrocławskiej Elektrowni Słonecznej. Już wiemy, że panele fotowoltaiczne na ...

Grupa PKN Orlen szykuje się na niższe marże

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Puls Biznesu”: Orlen postraszył wynikami, które… dopiero poda ...

Protest Greenpeace w Ostrołęce przeciwko elektrowni

W nocy z poniedziałku na wtorek grupa aktywistek i aktywistów Greenpeace wspięła się na ...

Słabsze marże w rafineriach

Większość wskaźników makroekonomicznych w PKN Orlen, Grupie Lotos i MOL Group zanotowała w październiku ...