Gazprom blokuje przesył gazu przez Ukrainę na Zachód

A UkrTransGaz employee adjusts a pressure gauge on pipework at the Dashava underground gas storage facility operated by UkrTransGaz, a unit of NAK Naftogaz Ukrainy, in Striy, Lviv region, Ukraine, on Thursday, May 28, 2015. Next month, Naftogaz aims to reach a new deal with Russia to cover the coming winter season, its Chief Executive Officer Andriy Kobolyev said May 19. Photographer: Vincent Mundy/Bloomberg

Rosyjski gazowy gigant nie pozwolił wielu europejskim firmom odbierać gazu na granicy Ukrainy i Rosji. Chodzi o uniemożliwienie Ukrainie komercyjnych usług przesyłu gazu na teren Unii.

– Europejskie firmy handlujące gazem zwróciły się do Gazpromu z prośbą, by przekazywać im gaz na granicy Ukraina-Rosja. I na razie, jak mi wiadomo, pozytywnej odpowiedzi nie ma – powiedział agencji Unian Sierhij Makogon dyrektor firmy Operator GTS Ukrainy – zarządzającej największym w Europe systemem przesyłu gazu, jakim są ukraińskie magistrale. Makogon dodał, że ze strony ukraińskiej nie ma tutaj żadnych ograniczeń. Przypomniał, że podpisana  z końcem 2019 r nowa 5-letnia umowa tranzytowa zobowiązuje Gazprom do przesyłu przez Ukrainę co najmniej 65 mld m3 gazu w pierwszym roku i po 40 mld m3 gazu w kolejnych latach. Moskwa zapłaciła już Kijowowi całą należną kwotę za tranzyt za 2020 r. Tymczasem w ciągu trzech miesięcy 2020 r tranzyt rosyjskiego gazu przez Ukrainę był mniejszy  53 proc. w ujęciu rocznym i wyniósł 11,1 mld m3.

A UkrTransGaz employee adjusts control valves on pipework at the Dashava underground gas storage facility operated by UkrTransGaz, a unit of NAK Naftogaz Ukrainy, in Lviv, Ukraine/Bloomberg

O co więc chodzi z blokadą na granicy z Ukrainą? Od nowego roku ukraiński operator magistrali może swobodnie wykonywać komercyjne usługi przesyłu gazu swoimi rurociągami. Poprzedni kontrakt z Gazpromem tego zabraniał. W marcu po raz pierwszy Ukraina przesłała swoimi magistralami gaz między dwoma państwami Unii. To początek wykorzystania systemu do usług przesyłowych na rynku Wspólnoty. Niemiecki klient nie chciał skorzystać z bezpośredniego połączenia gazowego Słowacja-Węgry, a wybrał dłuższą drogę przez Ukrainę.

To może oznaczać, że ukraińskie usługi transportu gazu są tańsze od np. bezpośredniego połączenia Słowacja-Węgry. Dlatego firmy zachodnie chcą odbierać gaz z Gazpromu na granicy z Ukrainą, a za jego przesył do klientów wolą płacić bezpośrednio ukraińskiemu operatorowi.
Nowa ukraińska usługa przesyłu gaz na małe odległości „short-houl”, pozwala zamawiającym na dostawy surowca między Polską, Słowacją, Węgrami, a w niedalekiej przyszłości także Rumunią, z wykorzystaniem terytorium Ukrainy i mocy przesyłowych tamtejszych magistrali.

Pipeline/Bloomberg

A jest to największy system tranzytu gazu w Europie. Rocznie można tamtędy transportować do 140 mld m3 gazu (cały roczny eksport Gazpromu to 190 mld m3 z 2019 r). Gaz jest obecnie w Europie na wolnym rynku bardzo tani (ok. 80 dol./1000m3). Tymczasem odbiorcy rosyjskiego surowca z kontraktami długoterminowymi muszą płacić ok. 110 dol./1000 m3. Szukają więc oszczędności także na przesyle. Podobnie czynią zachodnie firmy handlujące surowcami. Chcą płacić Gazpromowi za gaz dostarczony tylko do granicy z Ukrainą.

Rosjanie też szukają pieniędzy, bo w ciągu dwóch miesięcy tego roku Gazprom zarobił o połowę mniej niż w minionym roku. W środę koncern sprzedał 5-letnie euroobligacje na kwotę 1 mld euro oprocentowane  na 2,95 proc. rocznie. Chętnych nie brakowało. Książka zamówień opiewała na 3 mld euro. Gazprom jest pierwszą firmą z krajów rozwijających się, który przeprowadził emisję w czasie pandemii. Odbyła się ona bez spotkań z inwestorami. Organizatorami był Gazprombank, J.P. Morgan i UniCredit. To siódma emisja euroobligacji rosyjskiego koncernu. Łącznie kwota wyemitowanych obligacji wynosi 5,75 mld dolarów.

Mogą Ci się również spodobać

Europa dla zmotoryzowanych

Wybierasz się na wakacje samochodem? W tym roku możesz liczyć na tańsze paliwa. Warto ...

Droga majówka dla kierowców

Planując weekendowy wyjazd, warto zatankować auto przy supermarketach, tańsze paliwo znajdziemy również na stacjach ...

Nie korzystamy z tarczy antykryzysowej

Wzrosły wyzwania dla naszej działalności, ale Grupa Apator na razie ma zamówienia. Na rynku ...

Zyski Energi będą spadać

Nowy model wynagradzania segmentu dystrybucji, zaproponowany na przyszły rok przez prezesa URE, negatywnie przełoży ...

PGE: Niższe od oczekiwań półroczne wyniki

Nawet 2,62 proc. spadały notowanie Polskiej Grupy Energetycznej na otwarciu piątkowej sesji. Powodem zawodu ...

Kto zapłaci za Nord Stream 2?

Rosjanie szukają nowego sposobu na sfinansowanie rozbudowy gazociągu północnego. Amerykańskie sankcje znacznie utrudniają realizację ...