Czy ropa będzie po 5 dolarów?

Bloomberg

W tym roku, w ciągu niespełna trzech miesięcy ropa potaniała o średnio 60 proc. Co będzie dalej? Większość analityków spodziewa się dalszego spadku cen, niektórzy prognozują zniżkę aż do poziomu 5 dolarów za baryłkę.

Agencja Bloomberg zapytała specjalistów z największych firm handlujących ropą o prognozę cenową na najbliższe miesiące. Z 20 analityków 18 spodziewa się dalszego, bardzo dużego spadku cen.
„Citigroup nie wyklucza scenariusza, w którym w drugim kwartale ropa marki Brent kosztować będzie średnio 17 dol. za baryłkę, a nawet mniej. W niektórych przypadkach cena może spaść nawet do 5 dolarów”. To poziom, przy którym nie opłaca się wydobycie większości koncernów. Dlatego będą zatrzymywać pompy i przerywać dostawy na rynek. Niektórzy eksperci firm handlujących ropą porównują cenę minimalną z kosztami produkcji amerykańskiej ropy łupkowej.

„WTI (amerykańska marka ropy-red) spadnie poniżej opłacalności wydobycia ropy łupkowej w USA, która wynosi dziś ok. 20 dol./baryłka – twierdzi Zhang Chenfeng analityk chińskiego funduszu hedgingowego Shanghai Youlin Investment Management. Ocenia, że za miesiąc surowiec potanieje do 15 dol. za baryłkę.

Oil tanker/Bloomberg

Taki scenariusz już się dzieje w Teksasie. Po raz pierwszy od 50 lat może tam dojść do zmniejszenia wydobycia ropy, dowiedział się The Wall Street Journal. Do władz Teksasu wystąpili szefowie wielu działających w tym stanie spółek naftowych. Chcą zgody na ograniczenie wydobycia. Decyzja jeszcze nie zapadła.

Tymczasem w piątek rynek ropy rozpoczął handel od wzrostów cenowych. W Londynie na giełdzie surowcowej ICE marka Brent zyskała 4,85 proc. i kosztowała w kontraktach z dostawą na maj 29,92 dol./baryłka. W Nowym Jorku WTI szła po 27,51 dol./baryłka (+6,18 proc.). Wzrosty to efekt oświadczenia Donalda Trumpa, że jest gotowy zacząć wojnę cenową na rynku ropy „w odpowiednim czasie”.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Wiatr przywiał zyski Polenergii

Dzięki rekordowym zyskom w energetyce wiatrowej Polenergia poprawiła wyniki finansowe w 2019 r. Grupa ...

Kongres: monokultura węgla w polskiej energetyce nie do utrzymania

Monokultura węgla w polskim sektorze wytwarzania energii elektrycznej jest nie do utrzymania – zgodnie ...

Moda na wspólnotyzm

Jedną centralną elektrownię węglową zastępujemy rozproszonymi OZE i chronimy środowisko. Jeśli w twoim kraju rosną ...

USA trzyma ropę w garści

Jedna trzeci światowych zasobów ropy i jedna piąta wydobycia objęta jest sankcjami USA. Amerykanie ...

Z Niemcami na jednym wózku

Choć z postulowanych przez poprzedni rząd wspólnych zakupów gazu w Unii nic nie zostało, ...

PGNiG wygrał z Gazpromem. Rosjanie zwrócą 1,5 mld dol.?

Polski koncern ma otrzymać od Rosjan zwrot około 1,5 mld dol. z tytułu zawyżonych ...