Czy ropa będzie po 5 dolarów?

Bloomberg

W tym roku, w ciągu niespełna trzech miesięcy ropa potaniała o średnio 60 proc. Co będzie dalej? Większość analityków spodziewa się dalszego spadku cen, niektórzy prognozują zniżkę aż do poziomu 5 dolarów za baryłkę.

Agencja Bloomberg zapytała specjalistów z największych firm handlujących ropą o prognozę cenową na najbliższe miesiące. Z 20 analityków 18 spodziewa się dalszego, bardzo dużego spadku cen.
„Citigroup nie wyklucza scenariusza, w którym w drugim kwartale ropa marki Brent kosztować będzie średnio 17 dol. za baryłkę, a nawet mniej. W niektórych przypadkach cena może spaść nawet do 5 dolarów”. To poziom, przy którym nie opłaca się wydobycie większości koncernów. Dlatego będą zatrzymywać pompy i przerywać dostawy na rynek. Niektórzy eksperci firm handlujących ropą porównują cenę minimalną z kosztami produkcji amerykańskiej ropy łupkowej.

„WTI (amerykańska marka ropy-red) spadnie poniżej opłacalności wydobycia ropy łupkowej w USA, która wynosi dziś ok. 20 dol./baryłka – twierdzi Zhang Chenfeng analityk chińskiego funduszu hedgingowego Shanghai Youlin Investment Management. Ocenia, że za miesiąc surowiec potanieje do 15 dol. za baryłkę.

Oil tanker/Bloomberg

Taki scenariusz już się dzieje w Teksasie. Po raz pierwszy od 50 lat może tam dojść do zmniejszenia wydobycia ropy, dowiedział się The Wall Street Journal. Do władz Teksasu wystąpili szefowie wielu działających w tym stanie spółek naftowych. Chcą zgody na ograniczenie wydobycia. Decyzja jeszcze nie zapadła.

Tymczasem w piątek rynek ropy rozpoczął handel od wzrostów cenowych. W Londynie na giełdzie surowcowej ICE marka Brent zyskała 4,85 proc. i kosztowała w kontraktach z dostawą na maj 29,92 dol./baryłka. W Nowym Jorku WTI szła po 27,51 dol./baryłka (+6,18 proc.). Wzrosty to efekt oświadczenia Donalda Trumpa, że jest gotowy zacząć wojnę cenową na rynku ropy „w odpowiednim czasie”.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

List intencyjny w sprawie KHW – Enea zainteresowana, ale stawia warunki

Enea podpisała list intencyjny w sprawie wstępnego zainteresowania zaangażowaniem w Katowicki Holding Węglowy. Obok ...

Wyższe zyski Enei i Bogdanki

Enea w I kwartale tego roku zarobiła na czysto 290,4 mln zł. To o ...

RWE: zimny prysznic dla inwestorów

Niemiecki koncern energetyczny opublikował wstępne dane za 2015 rok i poinformował, że zetnie dywidendę. ...

Gazowy mercedes ze Stanów Zjednoczonych

Amerykanie zachęcają Europę do kupna ich LNG. Może jest droższy, ale bezpieczniejszy niż rosyjski ...

Przykręcanie kurka na Nord Streamie

Gazprom o ponad 30 proc. zmniejszył dostawy gazu do Europy przez Nord Stream i ...

PGE łączy spółki energetyki odnawialnej

PGE Energia Odnawialna przyjęła plan połączenia ze spółkami PGE Energia Natury Kappa, PGE Energia ...