Miliony Rosjan bez gazu

Bloomberg

Blisko jedna trzecia Rosjan wciąż nie ma dostępu do surowca, którego ich ojczyzna jest największym na świecie eksporterem. Gazyfikacja federacji postępuje zbyt wolno.

 

W ciągu ostatniego roku poziom gazyfikacji Rosji zwiększył się o 1 punkt procentowy do 70,1 proc. wynika z najnowszych danych resortu energetyki, publikowanych przez agencję Prime. – Na dziś tempo wzrostu przyrostu gazyfikacji jest niewystarczające. To 1 pkt. proc. rocznie i takie tempo w kraju wydobywającym tyle gazu (co Rosja-red) nie jest w porządku. A mamy ogromną liczbę wniosków o podłączenie gazu ze strony obywateli, samorządów, firm, instytucji – przyznał Aleksandr Nowak minister energetyki Rosji.

CZYTAJ TAKŻE: Syberia topnieje, Rosja się boi

Monopolistą w gazyfikacji Rosji jest Gazprom. Koncern chwali się, że posiada najbogatsze na świecie zasoby gazu (16 proc. globalnych i 71 proc. rosyjskich). Przypada nań 12 proc. światowego wydobycia gazu i 69 proc. krajowego. Dostarcza gaz do ponad 30 krajów świata. Ale krajowy rynek traci z roku na rok . Teraz ma go niewiele ponad połowę.

W porównaniu z wydatkami na zagraniczne gazociągi, wydatki na budowy sieci gazowych w ojczyźnie, są od lat w Gazpromie dużo niższe – niewystarczające w stosunku do potrzeb. Np. w Republice Komi, gdzie znajdują się ogromne złoża gazu, w tym złoża, które zaopatrują gazociąg do Chin – Siła Syberii, dostęp do gazu ma 45 proc. mieszkańców.

Siberia Gazprom/ Bloomberg

Do 2030 r Gazprom planuje wydać na gazyfikację w Rosji 1,92 bln rubli czyli na dziś 29 mld dolarów. Trzy razy tyle koncern wydał w ciągu pięciu lat budując gazociąg Siła Syberii do Chin. W szczegółach w ciągu najbliższe dekady Gazprom zbuduje sieci we wsiach i miasteczkach za 779 mld rubli (11,6 mld dol.). Na połączenia gazowe między osadami wyda 637 mld rubli, a na odbudowę rozdzielni gazu – 505 mld rubli.

Gazyfikację Rosji utrudni fakt, że jest to największy terytorialnie kraj świata, z wieloma obszarami wiecznej zmarzliny i surowych, długich zim, bezludnych obszarów tajgi i tundry. A tam najczęściej występują złożą gazu. W 2005 r bez dostępu do gazu pozostawała blisko połowa ludności Rosji.
Dla ludności i firm Rosji gaz jest najbardziej atrakcyjnym cenowo surowcem energetycznym. Cena w kraju jest regulowana i jest niższa 3-4 razy od ceny gazu na eksport.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Polscy górnicy potrzebni w czeskich kopalniach

Był czas, kiedy to Polacy poszukiwali tam pracy. Dziś jest odwrotnie – to czeskie ...

GE Power wyprodukował generator dla Elektrowni Opole

Wrocławski oddział firmy GE Power wyprodukował pierwszy z dwóch generatorów, które będą pracować w ...

Lotos bardziej skorzysta na połączeniu z Orlenem

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Parkiet”: PGE chce zmienić barwę z czarnej na ...

Kłopoty farm wiatrowych wkrótce uderzą w banki

Będą problemy z niemal 11 mld zł kredytów na elektrownie na wiatr. Instytucje finansowe ...

Gazprom pozwał Ukrainę

Rosjanie odwołali się od kary nałożonej przez ukraiński urząd antymonopolowy. Spór o 6 mld ...

Kolejna odsłona sporu Arcusa z Energą – pozew na 174 mln zł

Arcus oraz jej spółka zależna T-matic Systems złożyły pozew przeciwko Enerdze Operator o 174,11 ...