Syberia topnieje, Rosja się boi

Two workers check the pressure in a valve at the OAO Slavneft owned Bagras oil field in the Megion region of Siberia, Russia, Tuesday, June 15, 2004. Photographer:Dmitry Beliakov/Bloomberg News.

Globalne ocieplenie topi wieczną zmarzlinę rosyjskiej Arktyki. Za pięć lat utraci połowę swojej siły nośnej. To bezpośrednio zagrozi wydobyciu ropy i gazu na Syberii.

Agencja Bloomberg dotarła do raportu Rady Arktycznej Programu Monitoringu i Oceny Arktyki za 2017 r, zawierającego dane o szybkości topnienia wiecznej zmarzliny w Rosji. Od 2010 r siła nośna zmarzliny w Rosji osłabła o 20 proc.

Do 2025 r będzie to 25-50 proc., a na niektórych odcinkach zmarzlina utraci 50-75 proc. swojej siły nośnej. Tak będzie m.in. tam gdzie znajduje się Urengojskie złoże gazu. To wielkie złoże w okręgu jamalsko-nienieckim eksploatowane jest od 1981 r i zawiera jeszcze co najmniej 10,5 bln m3 gazu.

A worker walks across the tundra at at one of the OAO Gazprom refineries in Urengoy, Siberia, Russia/Bloomberg News.

Do 2022 r ma zostać uruchomiona produkcja z pięciu nowych odwiertów. Do 2024 r wydobycie z nich ma osiągnąć zaplanowane 38,8 mld m3 gazu roczni. Problem w tym, że zmarzlina traci nośność, konstrukcje stabilność, co stawia pod znakiem zapytania nowe i istniejące inwestycje. Utrata siły nośnej przez wieczną zmarzlinę oznacza jej zamianę w zimną papkę bez dna. Na takiej bazie nic się nie utrzyma i nic nie zostanie zbudowane.

Juliana Li analityczna Bloomberga podkreśla, że jest to realne i niedalekie zagrożenie dla rosyjskich koncernów wydobywczych. Zdaniem Li to właśnie ta groźba, spowodowała ostatnio zmianę stanowiska Kremla w sprawie ratyfikowania przez Rosję Porozumienia Paryskiego.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Olechnowicz odwołany, Pietryszyn p.o. prezesa

Rada nadzorcza Grupy Lotos z dniem 13 kwietnia 2016 r. odwołała ze składu zarządu ...

Ropa najdroższa od ponad pół roku

Ceny ropy przekroczyły psychologiczną granicę 50 dolarów za baryłkę. To reakcja na większy od ...

Enea i Energa mogą podnieść ceny prądu od stycznia

Po tym, jak 17 grudnia zatwierdzone zostały nowe taryfy sprzedażowe koncernu Tauron oraz operatorów ...

S&P wierzy w Transneft

W ciągu trzech dni Białorusini przepompowali z powrotem do Rosji ponad 80 tysięcy ton ...

ME: Potencjał OZE na Bałtyku to 14 GW

Ministerstwo Energii chce szybko rozpocząć debatę publiczną o rozwoju energetyki morskiej na Bałtyku i ...

E-auta zmuszą Norwegię do modernizacji energetyki

Norweska sieć energetyczna będzie wymagać modernizacji w najbliższych 20 latach kosztem 11 mld koron ...