Syberia topnieje, Rosja się boi

Two workers check the pressure in a valve at the OAO Slavneft owned Bagras oil field in the Megion region of Siberia, Russia, Tuesday, June 15, 2004. Photographer:Dmitry Beliakov/Bloomberg News.

Globalne ocieplenie topi wieczną zmarzlinę rosyjskiej Arktyki. Za pięć lat utraci połowę swojej siły nośnej. To bezpośrednio zagrozi wydobyciu ropy i gazu na Syberii.

Agencja Bloomberg dotarła do raportu Rady Arktycznej Programu Monitoringu i Oceny Arktyki za 2017 r, zawierającego dane o szybkości topnienia wiecznej zmarzliny w Rosji. Od 2010 r siła nośna zmarzliny w Rosji osłabła o 20 proc.

Do 2025 r będzie to 25-50 proc., a na niektórych odcinkach zmarzlina utraci 50-75 proc. swojej siły nośnej. Tak będzie m.in. tam gdzie znajduje się Urengojskie złoże gazu. To wielkie złoże w okręgu jamalsko-nienieckim eksploatowane jest od 1981 r i zawiera jeszcze co najmniej 10,5 bln m3 gazu.

A worker walks across the tundra at at one of the OAO Gazprom refineries in Urengoy, Siberia, Russia/Bloomberg News.

Do 2022 r ma zostać uruchomiona produkcja z pięciu nowych odwiertów. Do 2024 r wydobycie z nich ma osiągnąć zaplanowane 38,8 mld m3 gazu roczni. Problem w tym, że zmarzlina traci nośność, konstrukcje stabilność, co stawia pod znakiem zapytania nowe i istniejące inwestycje. Utrata siły nośnej przez wieczną zmarzlinę oznacza jej zamianę w zimną papkę bez dna. Na takiej bazie nic się nie utrzyma i nic nie zostanie zbudowane.

Juliana Li analityczna Bloomberga podkreśla, że jest to realne i niedalekie zagrożenie dla rosyjskich koncernów wydobywczych. Zdaniem Li to właśnie ta groźba, spowodowała ostatnio zmianę stanowiska Kremla w sprawie ratyfikowania przez Rosję Porozumienia Paryskiego.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Cisza wokół fuzji Orlenu z Lotosem

Od ogłoszenia zamiaru połączenia paliwowych koncernów minął ponad miesiąc, a o planowanej transakcji nadal ...

Odrobiona gazowa lekcja

Patrząc na działania rządu i głównej krajowej spółki gazowej, widać, że wyciągnięto wnioski w ...

Gazprom połknął więcej Europy

Jeszcze nigdy udział Gazpromu w europejskim gazowym rynku nie był tak duży. Koncern ma ...

Towarowa Giełda Energii w MRC

Towarowa Giełda Energii uzyskała status członka europejskiego rynku Multi-Regional Coupling (MRC). MRC to projekt ...

Ropa w dół, szansa na tańsze paliwo

Wspólne oświadczenie Saudyjczyków i Rosjan, że kraje te są gotowe dołożyć do światowej podaży ...

Surowcowa wańka wstańka

Polska nie ma szczęścia do różnicowania dostaw surowców energetycznych. Ilekroć chcemy uniezależnić się od ...