Kolejne inwestycje PGNiG w Norwegii w złoża

Polski koncern zwiększy zaangażowanie w złożu Gina Krog i stanie się udziałowcem Alve Nord. W zamian przekaże udziały w złożu Shrek i zapłaci ok. 62 mln USD.

PGNiG Upstream Norway, spółka zależna od PGNiG, zawarła umowę z Aker BP na mocy której zwiększy udziały w złożu Gina Krog o 3,3 pkt. proc. do 11,3 procent. W zamian ma przekazać Aker BP 5 proc. udziałów w niedawno odkrytym przez siebie złożu Shrek na koncesji PL838/838B. Obecnie należy do niej 40 proc. tego złoża. Pełni też na nim funkcję operatora. W ramach rozliczenia tej transakcji polski koncern zapłaci kontrahentowi 51 mln USD. W tej samej umowie postanowiono o nabyciu przez PGNiG Upstream Norway 11,92 proc. udziałów w koncesji PL127C obejmującej nieeksploatowane jeszcze złoże gazowe Alve Nord. Aker BP ma otrzymać z tego tytułu wynagrodzenie w wysokości 11 mln USD pod warunkiem, że dojdzie do zagospodarowania złoża.

Czytaj także: PGNiG odkryło w Norwegii złoże gazu i ropy

Zarząd PGNiG przekonuje, że umowa wpisuje się w strategię grupy kapitałowej. – Z jednej strony służy dywersyfikacji dostaw gazu i wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne kraju w oparciu o własne zasoby. Z drugiej – zwiększenie naszego zaangażowania w produkującym już złożu Gina Krog przełoży się na natychmiastowy wzrost wydobycia spółki na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, co będzie mieć pozytywny wpływ na EBITDA PGNiG – mówi cytowany w komunikacie prasowym Jerzy Kwieciński, prezes PGNiG.

Polski koncern szacuje, że sfinalizowanie zaplanowanych transakcji pozwoli mu zwiększyć przyszłe wydobycie gazu o 100 mln m sześc. rocznie. Umowa musi zostać jeszcze zaakceptowana przez norweską administrację i organy korporacyjne obu spółek. PGNiG przypomina, że jest udziałowcem złoża Gina Krog na koncesji PL029C od 2014 r. Wydobycie ropy i gazu ze złoża ruszyło w połowie 2017 r. i w ubiegłym roku wyniosło 19,9 mln boe (baryłki ekwiwalentu naftowej), z czego na PGNiG przypadło 1,6 mln boe. Pozostałe do wydobycia zasoby ropy i gazu w Gina Krog oceniane są na 172,5 mln boe. Z kolei koncesja PL127C obejmująca złoże Alve Nord znajduje się w rejonie złoża gazowo-ropnego Skarv, w którym PGNiG Upstream Norway posiada 11,92 proc. udziałów.

Po sfinalizowaniu transakcji polski koncern będzie posiadał udziały w 31 norweskich koncesjach. PGNiG informuje też, że dzięki przejęciom w ostatnich trzech latach zwiększył swoje zasoby gazu i ropy z 80 mln do ok. 200 mln boe. Obecnie PGNiG Upstream Norway prowadzi wydobycie z pięciu złóż. Z kolei prace inwestycyjne i analityczne prowadzone są na kolejnych sześciu złożach: Skogul, Ærfugl, Duva, Tommeliten Alpha, King Lear i Shrek. Wydobycie z pierwszych dwóch ma ruszyć w I półroczu tego roku.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rosja: nowy sposób finansowania projektu Nord Stream 2

Rosyjska prasa informuje we wtorek o podpisaniu przez spółkę Nord Stream 2 AG, operatora ...

Czy Dania zatrzyma Nord Stream 2?

Premier Danii zapowiedział, że jego kraj ma prawne instrumenty, by wstrzymać realizację gazowego projektu. ...

Samorządy chcą większej osłony cen prądu

Rządowe propozycje niwelujące podwyżki cen prądu mogą być niewystarczające dla miast i gmin. Dlatego ...

Kongres: monokultura węgla w polskiej energetyce nie do utrzymania

Monokultura węgla w polskim sektorze wytwarzania energii elektrycznej jest nie do utrzymania – zgodnie ...

Sprzedaż LPG w Polsce poszła w górę

Stale rosnący poziom zamożności społeczeństwa i korzystna dynamika wzrostu gospodarczego – te dwa czynniki ...

Inwestycje w farmy wiatrowe pomogą odbudować gospodarkę

Energetyka wiatrowa daje już 300 tys. miejsc pracy w Europie, a jej coroczny wkład ...