Możliwe nowe sankcje USA na Nord Stream-2

Angela Merkel, Germany's chancellor, left, and U.S. President Donald Trump stand for a family photograph during the North Atlantic Treaty Organization (NATO) summit at the military and political alliance's headquarters in Brussels, Belgium, on Wednesday, July 11, 2018. President Donald Trump opened up another front in his tussle with allies on his arrival at NATOs annual summit, targeting Germany over its support for the Nord Stream 2 gas pipeline from Russia. Photographer: Marlene Awaad/Bloomberg

Amerykanie przygotowują nowe sankcje przeciwko inwestycji Gazpromu. Jeżeli rurociąg zostanie dokończony, to ograniczenia uderzą w firmy odbierające tą drogą rosyjski gaz.

Kongres USA jest gotowy już w lutym lub marcu przegłosować nowe sankcje wobec gazociągu Gazpromu – Nord Stream 2, dowiedziała się gazeta „Handelsblatt”. Warunkiem jest sytuacja, w której „Rosja spróbuje położyć pozostałe kilometry rurociągu”.
Nord Stream 2 to dwie nowe nitki gazociągu północnego kładzione przez Gazprom na dnie Bałtyku. Rosyjski gaz bezpośrednio do Niemiec miał tą drogą popłynąć na początku 2020 r. Inwestycja jest gotowa w 93 proc. Położenie ostatnich 160 km uniemożliwiły amerykańskie sankcje, które weszły w życie w grudniu 2019 r.
Bloomberg
Z budowy wycofał się główny wykonawca, szwajcarska firma Allseas – specjalista od kładzenia rurociągów na dnach mórz. Amerykanie zagrozili firmie odcięciem od rynku USA. Szwajcarzy zabrali swoje statki z Bałtyku i zapowiedzieli, że do tej inwestycji nie wrócą.
Rosjanie zapewniają, że są w stanie sami dokończyć gazociąg, ale przesunęli o rok termin jego oddania. Amerykańscy parlamentarzyści uważają rosyjski gazociąg za kolejne narzędzie do zwiększenia zależności wielu europejskich państw od gazu z Rosji. Z kolei rosyjscy eksperci widzą w działaniach Kongresu chęć podwyższenia konkurencyjności amerykańskiego gazu na europejskim rynku. – Nowe sankcje na NS 2, a tym samym kolejne wydatki inwestycyjne, obniżą rentowność projektu, dzięki czemu zyska gaz LNG z USA – ocenia Aleksandr Sidorow, analityk firmy inwestycyjnej Velens Kapital w Moskwie.

Mogą Ci się również spodobać

Sprzedawca prądu ponownie jest na sprzedaż

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Puls Biznesu”: Sprzedawca prądu ponownie jest na sprzedaż ...

Szacunek Bogdanki: w pierwszym półroczu 112,1 mln zł zysku

Bogdanka szacuje, że miała w I półroczu 2017 roku 112,1 mln zł zysku i ...

Nord Stream na cenzurowanym. Bruksela blokuje ofensywę energetyczną Rosji

Komisja Europejska szczegółowo zbada zgodność projektu rozbudowy Nord Stream z unijnym prawem – dowiedziała ...

Nowy system wsparcia dla zielonej energii odroczony

Sejm przyjął poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE). Senat zaproponował ...

Norwegia sięga po naftowe zaskórniaki

Tania ropa uderzyła w odporną dotąd na kryzys Norwegię. Władze sięgnęły po większość pieniędzy ...

Tyle gazu Rosja ukradła Ukrainie

Ukraińcy przedstawili w Hadze rozmiar strat poniesionych w wyniku rosyjskiej aneksji Krymu i ukraińskich ...