Zawał w dostawach rosyjskiego gazu do Unii

Bloomberg

Eksport rosyjskiego gazu do Europy jest najniższy od pięciu lat. I to nie tylko przez pogodę.

W styczniu eksport gazu z Rosji do Europy gwałtownie spada. Na początku miesiąca był o 20 proc. niższy rok do roku, teraz jest to już 25 proc. mniej, informuje agencja Interfaks, na bazie statystyk od operatorów gazowych. W styczniu Gazprom realizuje w Europie sprzedaż na poziomie 13-13,3 mld m3. To najgorszy wynik od 2015 r, kiedy eksport wyniósł 11 mld m3. Dla porównania w styczniu 2019 r było to 17,6 mld m3.

Zawał w eksporcie oczywiście ma związek z pogodą. Styczeń jest w Europie rekordowo ciepły. Jest jednak i drugi powód. To gigantyczne zapasy gazu zgromadzone przez unijne kraje.
„Podziemne magazyny w całej Europie są zapełnione pod korek i odbiorcy rezygnują z nowych zamówień; najpierw chcą opróżnić magazyny” – piszą analitycy Sbierbank CIB.
Ta sytuacja jest także zasługą samego Gazpromu. W 2019 r koncern chwalił się eksportem na poziomie 199 mld m3. Jednak z tej kwoty 15 proc. czyli ok. 30 mld m3 stanowił gaz, na który Gazprom nie znalazł klientów i musiał zmagazynować w swoich europejskich magazynach. Zapełnienie magazynów okazało się rekordowe – znalazło się w nich ok. 90 mld m3 surowca.
Część tego gazu Gazprom sprzedał sam sobie poprzez transakcje repo z Gazprombankiem. Teraz pomimo, że to sezon grzewczy, ceny gazu spadają i magazynowanie surowca przynosi straty.

 

Alexey Miller, chief executive officer of Gazprom PJSC/Bloomberg

– Taki rozwój sytuacji zwiększa prawdopodobieństwo spowolnienia w rosyjskiej gospodarce.. U nas na wydobycie węglowodorów przypada 25 proc. tego przemysłu, a ich eksport daje dwie trzecie waluty zarabianej przez Rosję – mówi portalowi finanz.ru Kirił Tremasow dyrektor analiz w Loko-Invest. W 2019 r przychody Gazpromu z eksportu gazu zmniejszyły się o 15 proc. do 37,74 mld dol. Zawał cenowy był ewidentny. Jeżeli na początku 2019 r Gazprom sprzedawał gaz na rynek Unii średnio po 250 dol./1000 m3, to  w końcu III kw. minionego roku cena spadła do 169,8 dol. O trudnej sytuacji Gazpromu widzą już inwestorzy. W ciągu trzech tygodni stycznia koncern stracił na wartości rynkowej 9 proc., chociaż indeks moskiewskiej giełdy zyskał 3,5 proc.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rusza walka o ropę Meksyku

Największe paliwowe koncerny świata stanęły do rywalizacji o dostęp do meksykańskich złóż ropy. Kraj ...

Węgry coraz bardziej zależne od gazu z Rosji

Węgierski premier chce zwiększyć zależność kraju od surowca z Rosji. Obecnie Gazprom dostarcza 60 ...

KGHM i PGE będą współpracować przy projektach OZE

KGHM Polska Miedź  i Grupa Kapitałowa PGE  podpisały podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy list ...

Energa sfinansuje Ostrołękę w połowie

Połowa kosztów budowy nowej elektrowni w Ostrołęce, szacowanych na co najmniej 5,5 mld zł, ...

Będą pieniądze na walkę ze zmianą klimatu

Donald Tusk zadeklaruje na szczycie ONZ neutralność klimatyczną UE do 2050 roku. Bruksela ma ...

Szwajcaria – lider zrównoważonej energetyki

Bazująca na energii z atomu Szwajcaria ma największą zdolność do dostarczania bezpiecznej, niedrogiej i ...