Gazprom rzuca rękawicę LNG z Ameryki

Underground gas storage/Bloomberg

Rosjan są gotowi dostarczać Europe gaz skroplony po cenę niższej aniżeli amerykański. Budują wielkie zakłady skraplania.

W Ust-Łudze pod St. Petersburgiem Gazprom realizuje swoją największą inwestycję dekady. Kosztem 2,4 bln rubli (o. 40 mld dol.) stawia od razu dwa zakłady – LNG i gazo-chemiczny.
Rocznie w zakładach skraplana gazu Gazprom będzie produkować 13,3 mln ton LNG; do 2,2 mln ton LPG i ok. 19 mld m3 oczyszczonego z etanu gazu. Produkować też tam będzie 2 mln ton polietylenu. Oba zakłady maja stanowić jeden kompleks, który pracę rozpocznie w latach 2023-2024. Cena netback (po odliczeniu kosztów transportu) za LNG bezpośrednio z zakładów ma wynosić 5,1 dol./mln BTU a dla LPG – 406,3 dol. za tonę. Ocena konsultanta projektu – firmy PwC jest jeszcze wyższa – 6,5 dol./mln BTU dla LNG  452,8 dol. dla LPG, informuje gazeta Wiedomosti. Tym samym przychody zakładów Gazpromu z przerobu gazu sięgać ma 4,5-5,5 mld dol.

– Jeżeli cena netback wyniesie 51 dol./mln BTU to można założyć, że zakładane wydatki na projekt z wyłączeniem kosztów transportu są poniżej tej cyfry – przekonuje Dmitrij Marczenko dyrektor oddziału Fitch w Rosji. W arktycznych projektach Novateku koszt jest niższy – 4,2 dol./mln BTU dla Jamal LNG  3 dol./mln BTU dla Arctic LNG-2 – podkreśla Maria Biełowa z Vygon Consulting. – Ten gaz będzie konkurował z dostawami gazu rurociągowego z Rosji, ale to nie powód, by rezygnować z projektów LNG, które dają Rosji większą elastyczność na globalnym rynku gazowym – dodaje Biełowa.

 

Yamal LNG/ Bloomberg

 

Gazprom nie ograniczy się w dostawach LNG do rynku Europy, ale będzie też atakował rynek Chin i Indii, gdzie LNG kosztuje drożej aniżeli w Europie. Na Starym Kontynencie na giełdach gazu LNG kosztuje dziś ok. 4 dol. za mln BTU – w ciągu sześciu lat potaniał trzykrotnie. Natomiast w Azji np. Indie płacą Katarowi ok. 9 dol. za mln BTU. Japonia i Chiny po 8-9 dol.
Na wszystkich tych rynkach Gazprom za największego konkurenta będzie miał tani gaz łupkowy z USA. Ameryka ma go w nadmiarze i eksport jest dla producentów jedynym ratunkiem przed zwinięciem biznesu. Na drodze planom gazowym tak Gazpromu jak i koncernów amerykańskich może stanąć jedynie recesji w gospodarce Chin, która zastopuje przechodzenie raju na zasilane gazem.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Układacz rur Gazpromu płynie na pomoc przy Nord Stream-2

Z portu Nachodka nad Morzem Japońskim wyruszył na Bałtyk statek Gazpromu do układania rur ...

Tankujesz paliwo premium? Tylko przepłacasz

Jeżeli podczas tankowania na stacji benzynowej wybierasz tzw. paliwo premium, to najprawdopodobniej jedyną różnicą ...

Półrocze na spadkach. Zyski JSW w dół

I półrocze 2019 r. okazało się dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej słabsze niż w ubiegłym ...

PGNiG sprzedaje majątek i szuka oszczędności

W tym roku zarząd chce obniżyć koszty grupy o 223 mln zł. Będzie też ...

Ponowna oferta energetyki na EDF

Cztery spółki energetyczno-paliwowe kontrolowane przez Skarb Państwa, czyli PGE, Enea, Energa i PGNiG Termika, ...

JSW stara się o dotacje

Jastrzębska Spółka Węglowa do dofinansowania w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS), ...