Ubezpieczenie tankowców podrożało 10-krotnie

The impounded Iranian crude oil tanker, Grace 1, sits anchored off the coast of Gibraltar, /Bloomberg

Skokowy wzrost ubezpieczenia tankowców, zmiana trasy ich płynięcia i zwiększone zużycie paliwa związane z koniecznością ruchu z największą prędkością, to niektóre z konsekwencji incydentu w Cieśninie Ormuz.

Japonia importuje z krajów Zatoki Perskiej 80 proc. potrzebnej ropy i produktów naftowych. Po incydencie z 19 lipca, kiedy irańskie siły zatrzymany brytyjski tankowiec, japońscy importerzy zetknęli się z szeregiem utrudnień w transporcie ropy z tego regionu.
Według danych portalu finanz.ru, ubezpieczyciele podnieśli dla japońskich tankowców stawki z 0,025 proc. wartości tankowca do 0,25 proc. za jedno przejście przez Cieśninę Ormuz. Tak więc jeżeli wartość statku wynosi 10 mld jenów (ok. 92 mln dol.), to za ubezpieczenie wynajmujący tankowiec zapłaci 230 tys dol. zamiast dotychczasowych 23 tys dol.

 

The impounded Iranian crude oil tanker, Grace 1, is silhouetted as it sits anchored off the coast of Gibraltar on Saturday, July 20, 2019. Tensions have flared in the Strait of Hormuz in recent weeks as Iran resists U.S. sanctions that are crippling its oil exports and lashes out after the seizure on July 4 of one of its ships near Gibraltar. Photographer: Marcelo del Pozo/Bloomberg

 

Do tego statki płyną po maksymalnie oddalonej od brzegów Iranu trasie i z największą prędkością, co z kolei przekłada się na wzrost kosztów zużytego paliwa.
Przez Cieśninę Ormuz transportowana jest jedna piąta całej ropy zużywanej przez ludzkość. Tędy tankowce płyną z całą ropą z Arabii Saudyjskiej, Iranu, ZEA, Kuwejtu i Iraku. Przez cieśninę transportowany jest też cały eksportowany przez Katar gaz skroplony.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Amerykanie zarobią na arabskiej prywatyzacji

Bank JPMorgan wprowadzi na giełdę największego producenta ropy na świecie – saudyjskiego Saudi Aramco. ...

Serinus Energy zwiększa wydobycie

Pierwsze trzy kwartały nie były dla spółki udane. W ostatnich tygodniach nastąpiła jednak poprawa. ...

Exxon walczy w sądzie z Rosją

Jeżeli Amerykanie wygrają, budżet Federacji straci 16 mld dol. wpływów. Będzie musiał też zwrócić ...

Tchórzewski: nie ma alternatywy dla atomu

Z atomu chcemy mieć do 10 proc. w miksie. Ramy dla rozwoju odnawialnych źródeł ...

Lotos kupił irańską ropę

Super tankowiec The Atlantis został załadowany ropą dla polskiej Grupy Lotos, poinformowali Irańczycy. Statek ...

Rosja na spotkaniu OPEC

Przedstawiciel Rosji weźmie udział w spotkaniu państw OPEC z krajami produkującymi ropę, ale nie ...