Litwa przegrała z Gazpromem i straciła 1,5 mld euro

Adobe Stock

Gazprom nie musi zwracać Litwie 1,5 mld euro, które Wilno nadpłaciło za rosyjski gaz, kupowany po zawyżonej cenie.

Tak zdecydował w czwartek Sąd Apelacyjny Szwecji odrzucając tym samym apelację litewską od wyroku Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie, wydanego w połowie 2016 r.
„ Ministerstwo energetyki Litwy oceni decyzję sądu i jej motywy. Dopiero po zaznajomieniu się z uzasadnieniem wyroku będzie można zdecydować, czy możliwe są i jakie dalsze procesy” – cytuje komunikat ministerstwa agencja BNS.

Za apelację litewski podatnik zapłacił 9 mln euro. Wilno domagało się anulowania wyroku arbitrażu w całości lub części. Wielu prawników uprzedzało władze litewskie, że szanse wygranej są małe. Sztokholmski arbitraż nie dopatrzył się winy rosyjskiego koncernu. Jednak przyznał, że dostarczając gaz Litwie i posiadając akcje litewskiego operatora Lietuvos dujos, Gazprom sprowokował konflikt interesów.
pipeline/Bloomberg
Sąd zdecydował jednak, że Litwie nie należy się zwrot nadpłaty 1,5 mld euro, która powstała na gaz dostarczony w latach 2004-2012. Wilno dowodziło, że Gazprom specjalnie zawyżał cenę gazu (Litwa i Polska płaciły nawet dwa razy więcej niż Niemcy), by wymusić ustępstwa na litewskich władzach i nie dopuścić do wprowadzenia zasad Trzeciego Pakietu Energetycznego.
„Pomimo aktywnego sprzeciwu Gazpromu, Litwie udało się liberalizować rynek gazu ziemnego i zapewnić bardziej korzystne warunki dostaw odbiorcom” – przypomina ministerstwo.
Wprowadzenie Trzeciego pakietu zmusiło Gazprom do sprzedaży posiadanych aktywów; państwo przejęło magistrale gazowe a Rosjanie wycofali się z rynku. Litwini wybudowali terminal gazowy w Kłajpedzie i dziś kupują gaz ziemny oraz LNG z wielu źródeł, m.in. z Norwegii, USA ale też od Gazpromu. Kontrakty są w większości krótkoterminowe i po cenach rynkowych.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rosja zamraża ceny paliw

Aby powstrzymać wzrost cen na rosyjskich stacjach benzynowych, Kreml poszedł na układ z producentami. ...

Biopaliwa do zmian

Spółki domagają się nowych regulacji i zmniejszenia obciążeń. Obecne przepisy dotyczące NCW (narodowy cel ...

Energa: 1,6 mld zł na inwestycje w 2015 r.

Energa wydała w 2015 r. 1,6 mld zł na inwestycje. Zgodnie z planem realizowane ...

Duon zapowiada poprawę wyników

Wyniki wypracowane w trzecim kwartale nie zachwycają. W efekcie dzisiaj kurs akcji na GPW ...

Konferencja Klimatyczna Młodzieży LCOY w Katowicach

W sobotę 26 października rozpoczyna się w Katowicach Local Conference of Youth, Konferencja Klimatyczna ...

Zielona energia już może konkurować z czarną

Rosnące ceny uprawnień do emisji CO2 windują ceny prądu, co uderza w przemysł. Ale ...