Litwa przegrała z Gazpromem i straciła 1,5 mld euro

Gazprom nie musi zwracać Litwie 1,5 mld euro, które Wilno nadpłaciło za rosyjski gaz, kupowany po zawyżonej cenie.

Publikacja: 05.07.2019 14:54

Litwa przegrała z Gazpromem i straciła 1,5 mld euro

Foto: Adobe Stock

Tak zdecydował w czwartek Sąd Apelacyjny Szwecji odrzucając tym samym apelację litewską od wyroku Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie, wydanego w połowie 2016 r.
„ Ministerstwo energetyki Litwy oceni decyzję sądu i jej motywy. Dopiero po zaznajomieniu się z uzasadnieniem wyroku będzie można zdecydować, czy możliwe są i jakie dalsze procesy” – cytuje komunikat ministerstwa agencja BNS.

Za apelację litewski podatnik zapłacił 9 mln euro. Wilno domagało się anulowania wyroku arbitrażu w całości lub części. Wielu prawników uprzedzało władze litewskie, że szanse wygranej są małe. Sztokholmski arbitraż nie dopatrzył się winy rosyjskiego koncernu. Jednak przyznał, że dostarczając gaz Litwie i posiadając akcje litewskiego operatora Lietuvos dujos, Gazprom sprowokował konflikt interesów.
""

pipeline/Bloomberg

energia.rp.pl

Sąd zdecydował jednak, że Litwie nie należy się zwrot nadpłaty 1,5 mld euro, która powstała na gaz dostarczony w latach 2004-2012. Wilno dowodziło, że Gazprom specjalnie zawyżał cenę gazu (Litwa i Polska płaciły nawet dwa razy więcej niż Niemcy), by wymusić ustępstwa na litewskich władzach i nie dopuścić do wprowadzenia zasad Trzeciego Pakietu Energetycznego.
„Pomimo aktywnego sprzeciwu Gazpromu, Litwie udało się liberalizować rynek gazu ziemnego i zapewnić bardziej korzystne warunki dostaw odbiorcom” – przypomina ministerstwo.
Wprowadzenie Trzeciego pakietu zmusiło Gazprom do sprzedaży posiadanych aktywów; państwo przejęło magistrale gazowe a Rosjanie wycofali się z rynku. Litwini wybudowali terminal gazowy w Kłajpedzie i dziś kupują gaz ziemny oraz LNG z wielu źródeł, m.in. z Norwegii, USA ale też od Gazpromu. Kontrakty są w większości krótkoterminowe i po cenach rynkowych.
Pozostało 100% artykułu
Surowce i Paliwa
Nowy zarząd Orlenu rodzi się w bólach
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Surowce i Paliwa
Wymiana władz w firmach grupy Azoty nabiera tempa
Surowce i Paliwa
Posłanka KO: prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie zarobków w Orlenie
Surowce i Paliwa
Kim jest Ireneusz Fąfara, nowy prezes Orlenu?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Surowce i Paliwa
Orlen ma nowego prezesa. Zmiany w zarządzie grupy