Polska bez paliw z Białorusi

Bloomberg

Rosjanie znaleźli źródło zanieczyszczenia swojej ropy transportowanej rurociągiem Przyjaźń. Do czasu poprawy jakości surowca Białoruś wstrzymała eksport paliw do krajów nadbałtyckich, na Ukrainę i do Polski.

„Na obecny moment realizacja kontraktowych zobowiązań została wstrzymana do momentu rozwiązania problemu przez stronę rosyjską” – zapowiedział we wtorek Siergiej Grib zastępca szefa Białoruskiej Kompanii Naftowej (BKN). Wstrzymanie eksportu dotyczy produkowanych przez białoruskie rafinerie benzyn, oleju napędowego i lekkich produktów naftowych, które Mińsk sprzedaje Polsce, Ukrainie, Litwie, Łotwie i Estonii. Jest to zła wiadomość szczególnie dla Ukrainy, która ponad 30 proc. paliw eksportuje z Białorusi. W wypadku Polski wynosi to ok. 10 proc..

An employee adjusts a valve at the OAO Transneft oil transfer station NPS Gorky, in Meshikha, near Nizhny Novgorod, Russia/Bloomberg

Rosyjski Transnieft w pisemnej formie potwierdził poważne zanieczyszczenie przesyłanej rurociągiem Przyjaźń ropy mieszanki Urals. Rosjanie wiedzą już, gdzie dochodzi do zanieczyszczenia chlorkami. Według Interfaksu ma to być na odcinku Samara-Uniecza.
Strona białoruska informuje, że jakość ropy w rurociągu nieznacznie się poprawiła, ale wskaźnik zawartości chlorków wciąż jest o wiele za duży. Przekracza on normę 17-krotnie.
Od poniedziałku ukraiński operator rosyjskich rurociągów – koncern Ukrtransnafta także wzmocnił kontrole jakości transportowanej z Rosji ropy, po tym jak został powiadomiony o sytuacji przez stronę białoruską.

CZYTAJ TAKŻE: Białoruś zatrzyma ropociąg „Przyjaźń”, bo Rosja nie chce jabłek

Skontrolowanie nie jest proste, bowiem ukraiński operator zarządza systemem 18 rurociągów przesyłowych o łącznej długości 4569 km. System ma 51 przepompowni ropy.

Oil storage tanks are seen at the OAO Transneft transfer station Starolikeyevo, in Kstovo, near Nizhny Novgorod, Russia/Bloomberg

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Będzie więcej energii w obrocie giełdowym

Spółki energetyczne porozumiały się co do obowiązkowej sprzedaży prądu przez giełdę. To dobra wiadomość ...

Priorytet to silny koncern

Koncepcja budowania silnych grup energetycznych w Polsce jest mi bliska. Tauron ma potencjał odegrania ...

Orlen będzie współpracował z PGNiG

Oba koncerny chcą wspólnie poszukiwać ropy i gazu na ośmiu koncesjach zlokalizowanych w Bieszczadach. ...

Nord Stream stanął

Gaz nie płynie gazociągiem północnym. Będzie tak do 22 września, kiedy zakończy się planowy ...

Ukraina rozwija rynek gazu

Jest wiele przesłanek, które mogą sprzyjać rozwojowi i integracji rynków gazu Ukrainy i Unii ...

Za Gazpromem tylko Bułgarzy

Do Brukseli trafiły opinie ośmiu państw poszkodowanych przez monopolistyczne praktyki Gazpromu. Wszystkie są negatywne ...