Iran celnie trafiony sankcjami USA

A crew man stands on the deck of the crude oil tanker 'Devon' as it sails through the Persian Gulf towards Kharq Island oil terminal to transport crude oil to export markets in the Persian Gulf, Iran, on Friday, March 23, 2018. Geopolitical risk is creeping back into the crude oil market. Photographer: Ali Mohammadi/Bloomberg

W ciągu półtora miesiąca amerykańskie sankcje przyniosły Teheranowi poważne straty. Eksport irańskiej ropy zmniejszył się o 35 procent.

Agencja Bloomberg policzyła, ile stracił Iran w wyniku najnowszych sankcji Białego Domu. Agencja przeanalizowała dynamikę ruchów irańskich tankowców. Od kwietnia (w maju Donald Trump wyprowadził USA z porozumienia jądrowego krajów G6 z Iranem), eksport irańskiej ropy spadł o 35 proc.. Agencja podkreśla, że tempo spadku eksportu ropy wyprzedziło amerykańskie oczekiwania.

Zgodnie z danymi MFW, eksport ropy daje 80 proc. wpływów podatkowych do irańskiego budżetu. Wraz ze spadkiem eksportu, nastąpiło tąpnięcie kursu narodowego pieniądza. Rial potaniał w stosunku do dolara o 60 proc., a to z kolei zwiększyło inflację. Dziś rial jest jedną z najsłabszych walut na świecie. Np. 1 zł to równowartość 11748 riali.
Bloomberg zwraca uwagę, że sankcje przeciwko Iranowi, mogą także obrócić się przeciwko amerykańskim konsumentom. Ceny paliw mogą gwałtownie wzrosną i to w przededniu wyborów parlamentarnych zaplanowanych na listopad.

Sankcje mają też wpływ na światowy rynek ropy. W minionym tygodniu surowiec podrożał do ponad 80 dolarów za baryłkę. Aby zaspokoić popyt Rosja i Arabia Saudyjska zdecydowały się na zwiększenie wydobycia. Jednak zdaniem handlarzy ropą, w przyszłości będzie to za mało, by zrekompensować straty powstałe w wyniku spadku irańskiego eksportu.
Na razie Iran stara się znaleźć wyjście z sytuacji i odrobić część strat proponując Chinom i Indiom zniżki za większe zamówienia ropy. Jednak efekt od takiego posunięcia jest mały. W dwa pierwsze tygodnie września Indie kupiły po 240 tysięcy baryłek irańskiej ropy dziennie. A to jest mniej niż połowa wielkości sprzedawanych przez Iran do sankcji.

Unie Europejska i Rosja nie zaakceptowały amerykańskich sankcji i dalej importują irańską ropę. Jednak wiele europejskich koncernów paliwowych wycofało się z inwestycji w irańską branżę naftową z obawy przed reakcją Waszyngtonu i utratą amerykańskiego rynku.

Mogą Ci się również spodobać

Łukoil celuje w Iran

Największy prywatny koncern paliwowy Rosji chce inwestować w Iranie w wydobycie oraz handel ropą ...

Trwają prace nad drugim gazoportem

Zakończono postępowanie na wybór wykonawcy studium wykonalności terminalu LNG nad Zatoką Gdańską. Odbiór tego ...

Energa rozważa udział w projekcie Polskiej Grupy Górniczej.

– Żadna wiążąca decyzja w tej sprawie jeszcze nie została podjęta – powiedział Mariusz ...

Rodzimi innowatorzy szukają sposobu na większą moc i efektywność cieplną

VPPlant, LGM, Sepin czy Gradis to tylko część z licznych startupów, które postawiły na ...

Na rynku gazu ma być więcej konkurencji

Do 2022 roku z jednego źródła będzie można sprowadzać do 70 proc. błękitnego paliwa. ...

Szydło: Nowoczesne górnictwo przyszłością Polski

Górnictwo jest dla polskiej gospodarki niezwykle ważne i będzie ważne, ale to będzie nowoczesne ...