Iran celnie trafiony sankcjami USA

A crew man stands on the deck of the crude oil tanker 'Devon' as it sails through the Persian Gulf towards Kharq Island oil terminal to transport crude oil to export markets in the Persian Gulf, Iran, on Friday, March 23, 2018. Geopolitical risk is creeping back into the crude oil market. Photographer: Ali Mohammadi/Bloomberg

W ciągu półtora miesiąca amerykańskie sankcje przyniosły Teheranowi poważne straty. Eksport irańskiej ropy zmniejszył się o 35 procent.

Agencja Bloomberg policzyła, ile stracił Iran w wyniku najnowszych sankcji Białego Domu. Agencja przeanalizowała dynamikę ruchów irańskich tankowców. Od kwietnia (w maju Donald Trump wyprowadził USA z porozumienia jądrowego krajów G6 z Iranem), eksport irańskiej ropy spadł o 35 proc.. Agencja podkreśla, że tempo spadku eksportu ropy wyprzedziło amerykańskie oczekiwania.

Zgodnie z danymi MFW, eksport ropy daje 80 proc. wpływów podatkowych do irańskiego budżetu. Wraz ze spadkiem eksportu, nastąpiło tąpnięcie kursu narodowego pieniądza. Rial potaniał w stosunku do dolara o 60 proc., a to z kolei zwiększyło inflację. Dziś rial jest jedną z najsłabszych walut na świecie. Np. 1 zł to równowartość 11748 riali.
Bloomberg zwraca uwagę, że sankcje przeciwko Iranowi, mogą także obrócić się przeciwko amerykańskim konsumentom. Ceny paliw mogą gwałtownie wzrosną i to w przededniu wyborów parlamentarnych zaplanowanych na listopad.

Sankcje mają też wpływ na światowy rynek ropy. W minionym tygodniu surowiec podrożał do ponad 80 dolarów za baryłkę. Aby zaspokoić popyt Rosja i Arabia Saudyjska zdecydowały się na zwiększenie wydobycia. Jednak zdaniem handlarzy ropą, w przyszłości będzie to za mało, by zrekompensować straty powstałe w wyniku spadku irańskiego eksportu.
Na razie Iran stara się znaleźć wyjście z sytuacji i odrobić część strat proponując Chinom i Indiom zniżki za większe zamówienia ropy. Jednak efekt od takiego posunięcia jest mały. W dwa pierwsze tygodnie września Indie kupiły po 240 tysięcy baryłek irańskiej ropy dziennie. A to jest mniej niż połowa wielkości sprzedawanych przez Iran do sankcji.

Unie Europejska i Rosja nie zaakceptowały amerykańskich sankcji i dalej importują irańską ropę. Jednak wiele europejskich koncernów paliwowych wycofało się z inwestycji w irańską branżę naftową z obawy przed reakcją Waszyngtonu i utratą amerykańskiego rynku.

Mogą Ci się również spodobać

Czyste wody wokół Fukushimy

Radioaktywne materiały ze zniszczonej tsunami elektrowni japońskiej już nie trafiają do oceanu. Pomiary przeprowadzane ...

PGE ścina wydatki o ponad 1 mld zł

Polska Grupa Energetyczna zrezygnowała z projektów o łącznej wartości ponad 1 mld zł, które ...

Nikt nie chce prądu z Białorusi. Wszystko przez atomówkę w Ostrowcu

Załamał się eksport białoruskiego prądu – jedno z głównych źródeł finansowania reżimu Łukaszenki. Obok ...

PGNiG przekazało Gazpromowi oświadczenie ws. zakończenia Kontraktu Jamalskiego

Koncern przekazał Rosjanom oświadczenie woli zakończenia obowiązywania umowy na dostawi gazu ze Wschodu. Przekonuje, ...

Zawieszenie broni, ale to nie koniec konfliktu w JSW

Prezes węglowej spółki jednak nie straci stanowiska, ale konflikt między nim a ministrem energii ...

Jakie są rodzaje taryf energii elektrycznej w Polsce?

Chcesz wybrać lub zmienić taryfę dla swojego domu? A może jesteś przedsiębiorcą i szukasz ...