Awaria w elektrociepłowni PKN Orlen

Co najmniej do grudnia koncern wyłączył z eksploatacji otwartą rok temu elektrociepłownię na gaz we Włocławku. Przyczyn awarii nie podano. 

 – 8 września 2018 roku nastąpiło awaryjne wyłączenie Elektrociepłowni Włocławek. Trwa weryfikacja uszkodzeń i zakresu niezbędnych napraw – poinformował PAP na podstawie komunikatu, który otrzymał ze spółki. Podano w nim również, że na obecnym etapie postój tego obiektu szacowany jest do początku grudnia. Nie wykluczone że ulegnie wydłużeniu, bo dokładny okres postoju będzie znany po ustaleniu pełnego zakresu prac naprawczych oraz harmonogramu ich wykonania.
Przyczyn awarii PKN Orlen nie podał. Informacji o awarii nie ma też na stronach spółki. Tymczasem budowa bloku gazowo-parowego we Włocławku była jedną ze sztandarowych inwestycji koncernu. Inwestycja została zakończona pod koniec czerwca 2017 r. Dzięki temu powstał obiekt o mocy elektrycznej 463 MW i cieplnej 417 MW. Pierwotnie komercyjna produkcja miała ruszyć już w grudniu 2015 r. Ze względu na usterki zdiagnozowane m.in. podczas rozruchu instalacji termin zakończenia budowy musiano przesunąć.
Inwestycję realizowało konsorcjum firm General Electric International oraz SNC-Lavalin Polska. Łączny koszt projektu to około 1,4 mld zł. Za opóźnienia przy budowie elektrociepłowni we Włocławku koncern otrzymał w ubiegłym roku 97 mln zł. Z kolei w marcu tego roku podano, że w ramach rozliczenia umowy, konsorcjum General Electric i SNC-Lavalin Polska m.in wdroży rozwiązania z zakresu digital, mające na celu podniesienie dyspozycyjności i efektywności pracy bloku. PKN Orlen odmówił udzielenia informacji, jaka jest ich wartość oraz, czy i kiedy znajdzie to odzwierciedlenie w sprawozdaniach finansowych grupy.
Blok gazowo-parowy we Włocławku wytwarza prąd i ciepło na potrzeby m.in. firmy zależnej Anwil oraz ciepło dla całego kompleksu przemysłowego koncernu we Włocławku. Pozostała energia jest kierowana do krajowego systemu energetycznego.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

HEG zarezerwuje moce w Baltic Pipe

Spółka podjęła już pozytywną decyzję w sprawie udziału w procedurze open season na polsko-duński ...

Europie może zabraknąć gazu z Rosji?

Kraje Europy Zachodniej i Środkowej kupują tyle rosyjskiego gazu, jakby to była zima. Surowca ...

Poniedziałkowe spotkanie OPEC+ w Baku

Po raz pierwszy Azerbejdżan gościć będzie sygnatariuszy porozumienia o ograniczeniu wydobycia ropy. Obrady zaczynają ...

Wciąż niepewna litewska atomówka

Wilno czeka na ostateczne decyzje Estonii i Łotwy dotyczące udziału w budowie wspólnej elektrowni ...

Mizerne efekty międzyresortowych przepychanek o węgiel

Wewnątrzrządowa batalia o normy jakości dla węgla trwała wiele miesięcy, ale przyniosła marne efekty. ...

Zmiany w Lotosie

Ze stanowiskiem prezesa może się w środę pożegnać Paweł Olechnowicz. Najważniejszym punktem środowego posiedzenia ...