Potężne tąpnięcie kursu JSW. Związkowcy zawiadamiają premiera

W reakcji na doniesienia „Rzeczpospolitej” notowania Jastrzębskiej Spółki Węglowej spadają w poniedziałek przed południem nawet o 10 proc., do 61,20 zł. Władze JSW miały być naciskane, by realizować inwestycje nie związane ze strategią węglowej spółki. Związki zawodowe wystosowały w tej sprawie pismo do premiera.

Jak ujawniliśmy, w JSW toczy się wojna o stanowisko prezesa JSW Daniela Ozona. „Rzeczpospolita” ustaliła, że JSW dostała propozycję odkupienia od państwowych firm pakietu akcji budowlanej spółki Polimex – Mostostal. Kontrolowane przez Skarb Państwa firmy: Enea, Energa, Polska Grupa Energetyczna i PGNiG Technologie na początku 2017 r. zainwestowały w Polimex, by ratować go przed bankructwem. Obecnie są w posiadaniu akcji wartych na giełdzie około 452 mln zł. Daniel Ozon, prezes JSW, mówi wprost o naciskach na zarząd węglowej spółki.
– Byłem naciskany kilkakrotnie, by z pieniędzy JSW finansować inwestycje kompletnie nie związane z działalnością spółki. Naciskany, by JSW zainwestowało w budowę cementowni. Odmówiłem. Ostatnio naciska się mnie na kupno akcji Polimeksu – Mostostalu. Jako prezes mam dbać o spółkę, jej rozwój i jej akcjonariuszy – przyznaje w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Daniel Ozon, prezes JSW.
Resort energii zaprzecza, by dochodziło do jakichkolwiek nacisków. – Z naszej strony nie było żadnych nacisków. Tego typu decyzje inwestycyjne podejmują przecież organy korporacyjne spółek – poinformowało nas biuro prasowe Ministerstwa Energii.
W poniedziałek działające w JSW związki zawodowe wystosowały list otwarty do premiera Mateusza Morawieckiego i ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego. Związkowcy protestują przeciwko wyprowadzaniu środków finansowych z JSW. – W latach 2011 – 2015 właśnie takie metody doprowadziły spółkę do tragicznej sytuacji – czytamy w liście związkowców. – JSW nie może być kołem ratunkowym dla innych spółek, które sobie nie radzą. Nasza firma nie może płacić haraczu dla źle zarządzanych przedsiębiorstw – piszą związkowcy. Stanęli też w obronie prezesa Daniela Ozona. – Absolutnie nie zgadzamy się z tym, by taki człowiek stał się ofiarą politycznych rozgrywek – napisali związkowcy.
W najbliższych dniach, najprawdopodobniej w środę, zbierze się rada nadzorcza JSW. W punkcie obrad są zmiany w zarządzie. Stanowisko może stracić prezes Daniel Ozon. Na jego miejsce typuje się skonfliktowanego z Ozonem Janusza Adamczyka, prezesa JSW Koks oraz Roberta Ostrowskiego, zastępcę prezesa JSW ds. finansowych.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

„Megapack” Tesli ma sprostać szczytowemu zapotrzebowaniu na energię

Tesla wprowadza na rynek nowy produkt, służący do magazynowania energii na skalę przemysłową. Każdy akumulator ...

Powrót naftowych nadziei

Kurs akcji Tullow Oil wzrósł od 28 października o ponad 50 procent. Ak­cje spół­ki ...

Rekordowe wydobycie ropy przez państwa OPEC

Czternaście państw OPEC wydobywa rekordowo dużo ropy naftowej – wynika z danych Międzynarodowej Agencji ...

PKN Orlen: jest efekt powolnej eliminacji szarej strefy paliwowej

Zauważalny jest już efekt powolnej eliminacji szarej strefy paliwowej – uważa wiceprezes PKN Orlen ...

Ropa łupkowa z USA bije rekordy

Kolejny rekord produkcji ropy ze złóż łupkowych USA. W lipcu z ośmiu głównych złóż ...

Duże projekty z poślizgiem

W polskich koncernach coraz częściej pojawiają się problemy z terminowym oddaniem do użytku sztandarowych ...