PGNiG: chcemy handlować LNG w skali globalnej

Staramy się maksymalnie wykorzystać potencjał LNG – mówi Maciej Woźniak, wiceprezes PGNiG, gość programu Michała Niewiadomskiego.

 

PGNiG podpisało wstępne porozumienia z dwoma producentami LNG z USA dotyczące długoterminowych kontraktów na zakup tego surowca. Chodzi o 5,5 mld m3 gazu ziemnego rocznie.

– To nie oznacza, że będą to kontrakty na dostawy do Polski. Odbierzemy gaz w USA, po naszej stronie będzie odpowiedzialność za transport, ale też decyzja, gdzie ten gaz popłynie i komu go sprzedamy  – mówił wiceprezes PGNiG.

Podkreślił, że PGNiG ma ambicje stać się firmą handlującą LNG w skali globalnej, nie tylko polskiej czy europejskiej. – Dlatego część tych dostaw trafiać będzie na zupełnie inne rynki niż rynek polski czy europejski – stwierdził. – Przeskakując pewne etapy w rozwoju rynku LNG mamy szansę zbliżyć się do czołówki w tej branży. Teraz budujemy portfel zakupowy – mówił.

Terminal LNG w Świnoujściu ma przepustowość do 5 mld m3 gazu rocznie. Po rozbudowie przepustowość zostanie zwiększona do 7,5 mld m3. Teraz PGNiG ma zarezerwowane moce regazyfikacyjne na 100 proc.

– Dodatkowa przepustowość Terminala też jest w naszym zainteresowaniu. Kiedy tylko poznamy warunki jej rezerwacji, będziemy podejmowali decyzje – mówił Woźniak.

Grupa PGNiG buduje stacje regazyfikacyjne w miejscach, gdzie utrudniony jest dostęp do sieci gazociągowej przesyłowej lub dystrybucyjnej – To jest bardzo obiecująca linia biznesowa. Takich stacji w Polsce jest już kilkadziesiąt. Mam nadzieję, że w tym roku ogłosimy rozpoczęcie prawie 20 kolejnych projektów. Będą one polegać na zbudowaniu zupełnie nowych stacji i rozwoju sieci dystrybucyjnej wokół nich, ale też na dostawach gazu LNG do już istniejących stacji, którymi dysponują sami odbiorcy gazu – tłumaczył gość.

 

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Biznes też musi dbać o klimat

Z jednej strony firmy to często „truciciele”, ale z drugiej mają narzędzia do rozwiązania ...

Mniej pracowników Tauron Wydobycie

W ramach programu dobrowolnych odejść z Tauron Wydobycie od sierpnia do października odejście zadeklarowało ...

PKEE o wyroku Trybunału Sprawiedliwości w sprawie MSR

Komentarz Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej do Wyroku Trybunału Sprawiedliwości w sprawie C-5/16 dotyczącego skargi ...

Porozumienie w Paryżu przywódców aż 195 krajów uczestnicy konferencji przyjęli owacją na stojąco

Jedność w obronie Ziemi

Znaczenie porozumienia paryskiego z 2015 r. polegało na połączeniu sił niemal wszystkich krajów w ...

PGE reaktywuje projekt budowy farm słonecznych

Łączna moc takich elektrowni mogłaby sięgnąć nawet 100 MW – ustaliła „Rzeczpospolita”. Choć o ...

Mniejsze inwestycje w PKN Orlen

W tym roku wydatki inwestycyjne płockiego koncernu będą mniejsze niż pierwotnie zakładane 3,8 mld ...