PGNiG: chcemy handlować LNG w skali globalnej

Staramy się maksymalnie wykorzystać potencjał LNG – mówi Maciej Woźniak, wiceprezes PGNiG, gość programu Michała Niewiadomskiego.

 

PGNiG podpisało wstępne porozumienia z dwoma producentami LNG z USA dotyczące długoterminowych kontraktów na zakup tego surowca. Chodzi o 5,5 mld m3 gazu ziemnego rocznie.

– To nie oznacza, że będą to kontrakty na dostawy do Polski. Odbierzemy gaz w USA, po naszej stronie będzie odpowiedzialność za transport, ale też decyzja, gdzie ten gaz popłynie i komu go sprzedamy  – mówił wiceprezes PGNiG.

Podkreślił, że PGNiG ma ambicje stać się firmą handlującą LNG w skali globalnej, nie tylko polskiej czy europejskiej. – Dlatego część tych dostaw trafiać będzie na zupełnie inne rynki niż rynek polski czy europejski – stwierdził. – Przeskakując pewne etapy w rozwoju rynku LNG mamy szansę zbliżyć się do czołówki w tej branży. Teraz budujemy portfel zakupowy – mówił.

Terminal LNG w Świnoujściu ma przepustowość do 5 mld m3 gazu rocznie. Po rozbudowie przepustowość zostanie zwiększona do 7,5 mld m3. Teraz PGNiG ma zarezerwowane moce regazyfikacyjne na 100 proc.

– Dodatkowa przepustowość Terminala też jest w naszym zainteresowaniu. Kiedy tylko poznamy warunki jej rezerwacji, będziemy podejmowali decyzje – mówił Woźniak.

Grupa PGNiG buduje stacje regazyfikacyjne w miejscach, gdzie utrudniony jest dostęp do sieci gazociągowej przesyłowej lub dystrybucyjnej – To jest bardzo obiecująca linia biznesowa. Takich stacji w Polsce jest już kilkadziesiąt. Mam nadzieję, że w tym roku ogłosimy rozpoczęcie prawie 20 kolejnych projektów. Będą one polegać na zbudowaniu zupełnie nowych stacji i rozwoju sieci dystrybucyjnej wokół nich, ale też na dostawach gazu LNG do już istniejących stacji, którymi dysponują sami odbiorcy gazu – tłumaczył gość.

 

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Sankcje na Iran zabolą Polskę

Droższa ropa, słabszy złoty, a nawet ograniczenie eksportu i inwestycji – to możliwe konsekwencje konfliktu USA ...

Świat w 2040 r. pożre dużo więcej energii

Za 22 lata popyt ludzi na energię zwiększy się o 60 procent. Będziemy ją ...

Iran stawia na handel z Europą

Pierwszy tankowiec z irańską ropą wypłynął do Europy, a Teheran zdecydował się handlować tylko ...

Rosja szykuje się na gazowy rozwód z Unią

Kreml jest przekonany, że popyt na gaz ze Wschodu będzie w Europie spadał. Dlatego ...

Meksykański paradoks naftowy

Kraj, który ma w bród ropy, musi importować 62 proc. potrzebnych na krajowym rynku ...

Orlen wybuduje w Płocku kolejną instalację

Koncern wykonał kolejny krok w kierunku zwiększenia wydajności i zyskowności swojej największej rafinerii. Kosztem ...