PGNiG inwestuje w gazociągi

Fotorzepa, Piotr Wittman

URE zaakceptowało dwuletni program inwestycyjny koncernu w segmencie dystrybucji błękitnego paliwa na poziomie 2,86 mld zł.

Polska Spółka Gazownictwa, jedna z kluczowych firm wchodzących w skład grupy kapitałowej PGNiG, otrzymała zatwierdzoną przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki aktualizację projektu planu rozwoju na lata 2018 – 2022. Określono w niej przede wszystkim kwotę wydatków inwestycyjnych na najbliższe dwa lata. Spółka przewiduje, że wyniosą one 2,86 mld zł. Pieniądze zostaną wykorzystane m.in. na: przyłączanie nowych odbiorców, budowę nowych i modernizację istniejących sieci dystrybucji gazu, gazyfikację terenów niezgazyfikowanych oraz inwestycje w infrastrukturę towarzyszącą rozwojowi sieci dystrybucyjnej gazu.

Uzgodniony plan rozwoju jest częścią strategii PSG wynikającej z realizacji strategii grupy kapitałowej PGNiG określonej na lata 2017-2022. Zgodnie z nią firma dystrybucyjna chce w latach 2016 – 2022 przeznaczyć na inwestycje 11,3 mld zł. PSG informuje, że proces uzgadniania aktualizacji planu obejmował m.in. opiniowanie dokumentu przez zarządy województw w całej Polsce. Zgodnie z zapisami prawa energetycznego operator systemu dystrybucyjnego gazu zobowiązany jest sporządzać plan rozwoju w zakresie zapotrzebowania na paliwa gazowe na okres nie krótszy niż pięć lat i aktualizować go co dwa lata.

W tym roku PSG planuje rozpocząć realizację przynajmniej kilka dużych projektów. Największy, o wartości 126,4 mln zł, ma dotyczyć budowy gazociągu relacji Sandomierz – Ostrowiec Świętokrzyski. Ubiegłoroczne nakłady grupy PSG był określone na prawie 1,5 mld zł. Po III kwartałach zrealizowano je w wysokości 688,2 mln zł.

Mogą Ci się również spodobać

Estoński czempion powalczy o klientów nad Wisłą

Największy w krajach bałtyckich wytwórca prądu, działający m.in. na Litwie i Łotwie, wziął na ...

Eléctricité de France traci klientów

Francuski dostawca elektryczności EDFG traci od pół roku średnio po 100 tys. klientów co ...

USA może zabraknąć magazynów na ropę

Jeszcze tydzień czy dwa, a w USA nie będzie gdzie magazynować nadmiaru ropy. Biały ...

Chowanie głowy w piasek

Piątkowe porozumienie nie ma nic wspólnego z łagodzeniem skutków likwidacji górnictwa w Polsce – ...

Bezpieczne i tanie dostawy błękitnego paliwa możliwe

Podczas targów Energy Future Week wiele uwagi poświęcono nie tylko problemom rynku energetycznego, ale ...