Exxon walczy w sądzie z Rosją

Bloomberg

Jeżeli Amerykanie wygrają, budżet Federacji straci 16 mld dol. wpływów. Będzie musiał też zwrócić nadpłacone podatki z projektu Sachalin-1.

Kreml obliczył ewentualne straty budżetu, jeżeli amerykański Exxon Mobil wygra sprawę przeciwko Rosji w międzynarodowym trybunale w Sztokholmie. Byłoby to ok. 16 mld dol. do zwrotu tytułem nadpłaconego niesłusznie podatku CIT, dowiedziała się agencja Interfaks. W czasie funkcjonowania projektu 1995-2013 r Rosja uzyskała z tego tytułu ok. 24 mld dol. wpływów. Zostało wydobyte 92 mld m3 gazu, 117 mln t ropy i wyprodukowano 48 mln t LNG.

Pozew został złożony w kwietniu przez ExxonNeftegas – rosyjską spółka-córka amerykańskiego koncernu – operator projekty Sachalin-1. Ma ona 30 proc. akcji w projekcie, gdzie uczestnikami są też Rosneft (20 proc.), hinduski ONGC (20 proc.) i japoński Sodeco (30 proc.).

Koncerny pracują przy wydobyciu ropy i gazu z szelfu Morza Ochockiego u brzegów Sachalina. Amerykanie domagają się zwrotu pieniędzy nadpłaconych ich zdaniem jako podatek, w ramach tego projektu. Exxon chce też, by Rosjanie obniżyli dla Sachalin-1 stawkę podatku CIT z 35 proc. do 20 proc.

Sachalin-1 to jeden z największych inwestycji bezpośrednich w Rosji z udziałem kapitału zagranicznego. Od 2005 r trwa wydobycie gazu, który jest dostarczany na rynek rosyjski – do Chabarowska. Ale Exxon od lat stara się o zgodę na eksport, bo ceny są tam dużo wyższe. Wobec oporu Gazpromu (zarządza gazociągami), Amerykanie chcą zbudować własny gazociąg z Sachalina do Japonii (to ok. 50 km). W 2013 r Exxon wywiercił u brzegów Sachalina najgłębszy dotąd otwór na świecie – 12700 m.

Amerykanie mają mocne argumenty. Są największym w Rosji inwestorem zagranicznym i mają status inwestora strategicznego (w ramach współpracy z Rosneft). W 2008 r projekt Sachalin-1 (rozpoczęty w 1996 r,) zaczął na siebie zarabiać, co oznaczało dla udziałowców podniesienie stawki CIT do 35 proc..Jednak w 2009 r władze obniżyły podatek od dochodów firm do 20 proc., pomimo to z Exxon wciąż ściągały 35 proc..

Koncern próbował osiągnąć zmianę stawki, ale dopiero po aneksji Krymu i zachodnich sankcjach, zaczął aktywnie domagać się zmian. Zdaniem ekspertów szanse Amerykanów na niższe opodatkowanie są duże.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Amerykański boom na ropę z łupków

Rośnie wydobycie ropy łupkowej w USA, a zyski producentów wystrzeliły. Wysoka cena ropy (71,26 ...

Grubość ma znaczenie – czyli jak termomodernizować

Pamiętam moją rozmowę z majstrem, który upierał się, że zastosowanie 20 cm styropianu do ...

Rosneft odholował górę lodową

Tego jeszcze w świecie nie było. Koncern Rosneft wraz z naukowcami przeprowadził holowanie, a ...

Jakie wsparcie dla elektrociepłowni po 2018 roku

Po wakacjach będą założenia dotyczące kształtu wsparcia dla bloków produkujących jednocześnie prąd i ciepło. ...

Czy energetyka wypłaci dywidendy?

Sprzeczne komunikaty płynące z ministerstwa energii i skarbu państwa przypominać zaczynają rozbieżności między nadzorującym ...