Bandyckie praktyki Łukoilu w Bułgarii. Koncern ma zapłaci 100 mln euro kary

Bułgaria nałożyła na rosyjski Łukoil karę w wysokości 100 mln euro. Rosjanie przez pięć lat wielokrotnie łamali prawo antymonopolowe, nadużywając dominującej pozycji na rynku, m.in. blokowali innym firmom dostępu do magazynów i infrastruktury transportowej.

Publikacja: 07.04.2023 09:19

Bandyckie praktyki Łukoilu w Bułgarii. Koncern ma zapłaci 100 mln euro kary

Foto: Bloomberg

Według Euractiv odpowiednią decyzję podjęła bułgarska Komisja Ochrony Konkurencji. Dochodzenie skupiło się na postępowaniu Łukoil Nieftechim Burgas i Łukoil Bułgaria i wykazało, że grupa naruszyła prawo, uniemożliwiając importerom i producentom paliw silnikowych dostęp do magazynów i infrastruktury terminali.

Z materiału wynika, że ​​Łukoil najpierw zmniejszył import drogą morską, a następnie zablokował magazyny związane z terminalami naftowymi. Nie udostępniał też innym producentom i importerom dostępu do rurociągów transportujących produkty naftowe koncernu.

Czytaj więcej

Łukoil zaprzecza i grozi. A kto grozi Łukoilowi?

Komisja ustaliła, że ​​Rosjanie realizują strategię obejmującą kilka praktyk antykonkurencyjnych, które stosowane konsekwentnie i łącznie przez ponad pięć lat tworzą bariery dla importu paliw, całkowicie je eliminując lub czyniąc je nieopłacalnymi ekonomicznie.

Jak stwierdzono w raporcie komisji, takie działania pozwalały Łukoilowi ​​utrzymać pozycję lidera paliwowego rynku w Bułgarii na poziomie handlu hurtowego i detalicznego.

Bułgarska Komisja Ochrony Konkurencji zarzuca Łukoilowi ​​nadużywanie dominującej pozycji na mocy zarówno prawa krajowego, jak i unijnego, ponieważ ograniczenie importu do Bułgarii może mieć znaczący wpływ na strukturę handlu między państwami członkowskimi Unii.

Nałożona kara jest już drugą za złamanie antymonopolowego prawa. W lutym 2023 r. Bułgaria nałożyła na spółkę zależną rosyjskiego Łukoilu karę 36,83 mln euro za naruszenie prawa o konkurencji.

Łukoil a rosyjska wojna
Łukoil jest objęty sankcjami USA od 2014 roku.

21 kwietnia 2022 roku Wagit Alekperow, dyrektor generalny i współwłaściciel rosyjskiego koncernu, złożył rezygnację z członkostwa w zarządzie, a także pozbył się większości akcji koncernu (miał ponad 20 proc.). Biznesmen złożył rezygnację przed terminem.
1 września 2022 roku w niewyjaśnionych okolicznościach w moskiewskim szpitalu zginął Rawil Maganow szef rady dyrektorów Łukoilu. Miał wypaść z okna 6 piętra szpitala.
2 września 2022 roku Stany Zjednoczone wydały nakaz aresztowania odrzutowca Łukoil o wartości 45 mln dolarów. Samolot naruszył sankcje USA nałożone na Rosję w odpowiedzi na inwazję na Ukrainę.
W grudniu 2022 roku Łukoil stracił rurociąg prowadzący na Morze Śródziemne. Łukoil ogłosił, że wstrzyma eksport ropy ze swoich kaspijskich pól naftowych rurociągiem Baku-Tbilisi-Ceyhan. Decyzja ta została podjęta, gdyż Łukoil objęty został nowymi sankcjami Unii

Ropa
Orlen osiąga wysokie marże. Nie powinien narzekać na sytuację w branży
Ropa
Ropa drożeje, ale Orlen i tak będzie nieźle na niej zarabiać
Ropa
OPEC+ zredukuje wydobycie ropy. Ale nie wierzy w dane z Rosji
Ropa
Konwój z ropą z Rosji do Chin ugrzązł w Kanale Sueskim
Ropa
Ukraina uderza w rosyjską ropę. Cena za tranzyt skoczyła drastycznie