Bandyckie praktyki Łukoilu w Bułgarii. Koncern ma zapłaci 100 mln euro kary

Bułgaria nałożyła na rosyjski Łukoil karę w wysokości 100 mln euro. Rosjanie przez pięć lat wielokrotnie łamali prawo antymonopolowe, nadużywając dominującej pozycji na rynku, m.in. blokowali innym firmom dostępu do magazynów i infrastruktury transportowej.

Publikacja: 07.04.2023 09:19

Bandyckie praktyki Łukoilu w Bułgarii. Koncern ma zapłaci 100 mln euro kary

Foto: Bloomberg

Według Euractiv odpowiednią decyzję podjęła bułgarska Komisja Ochrony Konkurencji. Dochodzenie skupiło się na postępowaniu Łukoil Nieftechim Burgas i Łukoil Bułgaria i wykazało, że grupa naruszyła prawo, uniemożliwiając importerom i producentom paliw silnikowych dostęp do magazynów i infrastruktury terminali.

Z materiału wynika, że ​​Łukoil najpierw zmniejszył import drogą morską, a następnie zablokował magazyny związane z terminalami naftowymi. Nie udostępniał też innym producentom i importerom dostępu do rurociągów transportujących produkty naftowe koncernu.

Czytaj więcej

Łukoil zaprzecza i grozi. A kto grozi Łukoilowi?

Komisja ustaliła, że ​​Rosjanie realizują strategię obejmującą kilka praktyk antykonkurencyjnych, które stosowane konsekwentnie i łącznie przez ponad pięć lat tworzą bariery dla importu paliw, całkowicie je eliminując lub czyniąc je nieopłacalnymi ekonomicznie.

Jak stwierdzono w raporcie komisji, takie działania pozwalały Łukoilowi ​​utrzymać pozycję lidera paliwowego rynku w Bułgarii na poziomie handlu hurtowego i detalicznego.

Bułgarska Komisja Ochrony Konkurencji zarzuca Łukoilowi ​​nadużywanie dominującej pozycji na mocy zarówno prawa krajowego, jak i unijnego, ponieważ ograniczenie importu do Bułgarii może mieć znaczący wpływ na strukturę handlu między państwami członkowskimi Unii.

Nałożona kara jest już drugą za złamanie antymonopolowego prawa. W lutym 2023 r. Bułgaria nałożyła na spółkę zależną rosyjskiego Łukoilu karę 36,83 mln euro za naruszenie prawa o konkurencji.

Łukoil a rosyjska wojna
Łukoil jest objęty sankcjami USA od 2014 roku.

21 kwietnia 2022 roku Wagit Alekperow, dyrektor generalny i współwłaściciel rosyjskiego koncernu, złożył rezygnację z członkostwa w zarządzie, a także pozbył się większości akcji koncernu (miał ponad 20 proc.). Biznesmen złożył rezygnację przed terminem.
1 września 2022 roku w niewyjaśnionych okolicznościach w moskiewskim szpitalu zginął Rawil Maganow szef rady dyrektorów Łukoilu. Miał wypaść z okna 6 piętra szpitala.
2 września 2022 roku Stany Zjednoczone wydały nakaz aresztowania odrzutowca Łukoil o wartości 45 mln dolarów. Samolot naruszył sankcje USA nałożone na Rosję w odpowiedzi na inwazję na Ukrainę.
W grudniu 2022 roku Łukoil stracił rurociąg prowadzący na Morze Śródziemne. Łukoil ogłosił, że wstrzyma eksport ropy ze swoich kaspijskich pól naftowych rurociągiem Baku-Tbilisi-Ceyhan. Decyzja ta została podjęta, gdyż Łukoil objęty został nowymi sankcjami Unii

Energetyka
Rynek wstrzymał oddech. Ropa czeka na odpowiedź Izraela
Ropa
Po ataku Iranu podwyżka cen ropy jest nieuchronna
Ropa
Po ataku Iranu na Izrael. Nerwowo na rynku ropy
Ropa
Trupy w szafach Orlenu. Miliardowe straty szwajcarskiej firmy na handlu ropą
Ropa
Szwajcarska spółka Orlenu traci 1,6 miliarda złotych. W tle decyzje Obajtka i PiS