Wenezuela: zdewastowany sektor naftowy

Na przywrócenie pełnej wydajności wenezuelskiego sektora naftowego potrzeba astronomicznych nakładów ocenianych na  200-250 mld dol.

Publikacja: 17.02.2019 07:35

Wenezuela: zdewastowany sektor naftowy

Foto: Demonstrators wave Venezuelan flags while listening to Juan Guaido, president of the National Assembly, not pictured, during a pro-opposition rally in Caracas, Venezuela, /Bloomberg

Takie dane zawiera raport „Narodowy przemysł naftowy: strategia i perspektywy” przygotowany przez Jona Goikoechea opozycyjnego deputowanego Zgromadzenia Narodowego.
„Trzeba włożyć 200-250 mld dol., aby znów wyjść na poziom wydobycia ropy 3 mln baryłek na dobę” – napisał deputowany na Twitterze. Według danych OPEC w styczniu Wenezuela pompowała 1,106 mln baryłek na dobę. To najgorszy wynik od dziesięcioleci.
Dwanaście lat temu Wenezuela produkowała 3,24 mln baryłek ropy na dobę (dane raportu BP). Od tego momentu, jeszcze podczas rządów Hugo Chaveza nastąpiła nacjonalizacja sektora naftowego i exodus zachodnich koncernów, skutkujący procesami o rekompensatę poniesionych strat i degradacją branży.
Wydobycie spadało z roku na rok. Miało to fatalne skutki dla gospodarki i finansów państwa, gdyż eksport ropy dostarczał ponad 80 proc. wpływów do budżetu kraju. Kryzys przyśpieszył za następcy Chaveza- Nicolasa Maduro. W 2017 r kraj pompował 2,1 mln baryłek na dobę – o 11 proc. mniej niż w 2016 r. Rok później było to już o 50 proc. mniej!
PDVSA nie miał z czego płacić nafciarzom, którzy przez lata przyzwyczaili się do wysokich zarobków i darmowych paliw w kraju. W 2018 r nafciarze masowo porzucali pracę, a jako rekompensatę za zarobki, które spadły do zera przy panującej hiperinflacji, zabierali co się da – środki transportu, miedziane kable, pompy, wyposażenie biur. W rejonie El Tigre, gdzie pracowały także zagraniczne koncerny: Rosneft, CNPC, Chevron i Repsol wydobycie zostało sparaliżowane przez braki w urządzeniach wydobywczych, częściach zamiennych a nawet z braku wody dla robotników.
Ekonomista Jose Hardi ocenia, że państwowy koncern naftowy PDVSA jest zadłużony na 35 mld dol. Do tego trzeba dodać, że z powodu dramatycznego kryzysu gospodarczego, korupcji w koncernie i nieudolnego zarządzania i nacjonalizacji branży,  z Wenezueli wycofały się zagraniczne koncerny działające w sektorze naftowym. Pozostał rosyjski Rosneft, ale także nie inwestuje ani w nowe projekty, ani w zwiększenie wydobycia.
Pozostało 100% artykułu
Ropa
Ropa na wakacjach. Kosztuje tyle, co w czerwcu
Ropa
Łukoil grozi opuszczeniem Bułgarii, władze w Sofii są zachwycone
Ropa
Kolejny kraj podnosi opłaty na tranzyt rosyjskich surowców
Ropa
Kartel OPEC+ tnie wydobycie ropy. Na inwestorach wrażenia to nie robi
Ropa
OPEC+ planuje zmniejszyć wydobycie ropy. Surowiec drożeje
Materiał Promocyjny
Jakie technologie czy też narzędzia wspierają transformację cyfrową biznesu?