Aktualizacja: 18.09.2024 07:29 Publikacja: 27.06.2018 05:44
Ceny ropy raczej nie satysfakcjonują Arabii Saudyjskiej i większości członków kartelu. Osłabienie popytu nie wróży im dobrze.
W Rosji drugi rok z rzędu nie udało się znaleźć ani jednego nowego dużego pola naftowego. Zasoby lądowe skończą się za 30 lat, a do podmorskich Rosjanie nie potrafią się dobrać bez zachodniej pomocy.
Surowiec będzie pozyskiwany z odwiertu Rzeczyca-1 w woj. lubuskim. Roczne wydobycie planowane jest na poziomie 16,5 tys. ton. To niewiele zważywszy, że krajowe rafinerie mogą przerabiać nawet 26,8 mln ton tego surowca.
Koniec z tanią ropą dla prorosyjskiego rządu Węgier. Objęty ukraińskimi sankcjami Łukoil w październiku wznowi dostawy ropy na Słowację i Węgry. Wszystkie koszty, w tym opłaty tranzytowe, wziął na siebie główny odbiorca – węgierski MOL.
Dostawy rosyjskiej ropy na Węgry nie ustaną, ale Budapeszt straci wysoką zniżkę, którą rosyjski reżim obdarował prorosyjski rząd Węgier. Rosyjska ropa dla Budapesztu była o około 20 proc. tańsza od wolnorynkowej, do dawało władzom „ukryte dochody”.
Ceny ropy raczej nie satysfakcjonują Arabii Saudyjskiej i większości członków kartelu. Osłabienie popytu nie wróży im dobrze.
Na stacjach benzyna Pb95 i diesel kosztują już średnio nieco ponad 6,1 zł. Dalsze zniżki są możliwe, chociaż analitycy w ocenach ich skali nie są jednomyślni. Dużo zależeć będzie od rozwoju sytuacji na świecie, a ta jest trudna do przewidzenia.
Sytuacja na Bliskim Wschodzie, wojna w Ukrainie oraz kondycja chińskiej gospodarki określą ceny ropy na kolejne miesiące, a może nawet na lata.
We wtorek 20 sierpnia ceny ropy spadły do poziomu najniższego w tym roku. W środę ropa nieznacznie podrożała, ale analitycy spodziewają się, że w przyszłym roku potanieje nawet do 68 dolarów za baryłkę.
Rosyjskie koncerny naftowe stoją w obliczu gwałtownego spadku popytu na ropę ze strony swojego głównego od czasu agresji na Ukrainę odbiorcy – Chin. Po majowej wizycie Putina w Pekinie chińskie rafinerie zmniejszyły zakupy rosyjskiego surowca o 30 procent.
Sankcje Zachodu coraz celniej uderzają w główne źródło pieniędzy na wojnę rozpętaną przez Putina. W czerwcu przychody z eksportu rosyjskiej ropy i produktów naftowych były niższe o 190 mln dolarów w ujęciu miesięcznym.
Transformacja ma odwodzić nas od paliw kopalnych. Proces ten przełoży się na światowe rynki ropy. Jednak – jak wskazuje Międzynarodowa Agencja Energii – nie od razu. Wygląda na to, że popyt na ropę w 2030 r. będzie wciąż o 3,2 mln baryłek dziennie wyższy niż w 2023 r., głównie za sprawą Indii i Chin.
Ceny ropy spadają. Uwaga rynków uwaga skupia się na negocjacjach w sprawie rozejmu w Gazie i huraganie Beryl nadciągającym nad USA.
Osoby, które pomagają w dokonaniu zgłoszenia oraz bliscy sygnalistów, unikną niedozwolonych działań odwetowych.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. MSZ Ukrainy poinformował, że Polska otrzyma notę protestacyjną w związku z zatrzymaniem na lotnisku w Krakowie ukraińskiego boksera, Ołeksandra Usyka.
- Chcę, podsumowując wczorajsze zdarzenia, jeszcze raz bardzo zaapelować o wyważony sposób informowania ludności w terenach zagrożonych - mówił Donald Tusk w czasie środowego posiedzenia sztabu kryzysowego we Wrocławiu.
Środki z Funduszu Pracy będzie można też przeznaczyć na imprezy integracyjne z udziałem obcokrajowców.
Możliwe są pewne ulgi w płatności bieżących rat kredytowych czy zobowiązań publicznych. Banki i urzędy deklarują, że będą wszystkie sprawy rozpatrywać indywidualnie. O automatycznych rozwiązaniach z tytułu klęski żywiołowej na razie nie ma mowy.
Rząd nie pomoże wszystkim poszkodowanym w powodzi. Wiele firm będzie musiało negocjować z ubezpieczycielami.
- Szukając podstaw odpowiedzialności za skutki zalania w pierwszej kolejności kierowałbym uwagę na zaniedbania w utrzymaniu rzek i infrastruktury - ocenia adwokat Dominik Gałkowski, kancelaria Kubas Kos Gałkowski.
W związku z powodzią rząd uruchomił pieniądze na pomoc, ale nie pokryje ona wszystkich szkód.
Władze Barcelony z jednej strony chcą wyeliminować z rynku 10 tysięcy apartamentów, a z drugiej luzują przepisy dotyczące budowy nowych hoteli. To nieuczciwa polityka - twierdzi Stowarzyszenie Właścicieli Apartamentów Turystycznych w Barcelonie.
Ok. 770 cm ma mieć fala powodziowa, która przechodzi przez Oławę. To oznacza, że jest ona niższa niż zakładano - wynika z informacji przekazywanych przez burmistrza Oławy, Tomasz Frischmanna.
Terramar to najnowszy model marki Cupra. W gamie będzie pozycjonowany wyżej od Formentora i docelowo zastąpi Atekę. Ile kosztuje? Importer ujawnił już ceny na naszym rynku.
16 września Niemcy przywróciły kontrole na granicach z wszystkimi państwami sąsiedzkimi. Czego w związku z tym można się spodziewać? Jak wyglądają kontrole na granicy z Niemcami?
Izraelski Mosad umieścił ładunki wybuchowe w 5 tysiącach pagerów sprowadzonych przez Hezbollah kilka miesięcy przed wtorkowymi detonacjami - informuje Reuters powołując się na dwa źródła, w tym jedno związane ze służbami bezpieczeństwa w Libanie.
"Setki wolontariuszy, sportowców, harcerzy, ale też strażaków i żołnierzy już ponad dobę umacniają wały w Marszowicach" - informował w nocy Urząd Miasta Wrocławia.
"Nie ma ludzi, których nie widać w noktowizji" - pisze na swoim profilu w serwisie X Sztab Generalny Wojska Polskiego, który informuje o wsparciu Sił Zbrojnych w ochronie terenów dotkniętych powodzią przed szabrownikami.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 16 na 17 września doszło do kolejnego we wrześniu ataku powietrznego z użyciem dronów na obwód kijowski.
Dopiero gdy rząd podejmie decyzje w kluczowych sprawach, będzie można sobie próbować wyobrazić, jak może wyglądać Polska w 2040 czy 2044 roku. Czyli – czy polskie igrzyska to marzenie czy bajdurzenie.
Warto rozważyć wprowadzenie jako standardu hybrydowej formy przeprowadzania zgromadzeń wyborczych.
Przyszedł czas na audyt kontrowersyjnych spraw i decyzji z lat 2016–2023 w prokuraturze – mówi prok. Jarosław Onyszczuk, dyrektor biura prezydialnego prokuratury i członek zespołu, który ma się zająć kontrowersyjnymi sprawami z okresu poprzedniej władzy.
Premier ma tyle wspólnego z komuną i jej metodami co pani prezes Manowska z elegancją słowa.
Inwestycje zagraniczne będą w najbliższym czasie napędem rozwoju gospodarczego Mołdawii – powiedziała Maja Sandu, prezydent kraju. Kraj dostał właśnie ponad 380 mln euro pomocy rozwojowej.
O tym, jak można przygotowywać grunt pod jedynie słuszną ocenę zmian w sądownictwie.
O czym zapominamy przy okazji dyskusji o nieprzyjęciu córki polityka do katolickiej szkoły?
Urządzenia do głosowania z ekranami dotykowymi, a nawet prompter dla marszałka mają powstać w ramach przebudowy systemu na senackiej sali obrad. Wszystko za niemal 6 mln zł.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas