Serinus zrestrukturyzował dług

Bloomberg

Spółka prowadząca działalność poszukiwawczo-wydobywczą w zakresie ropy i gazu na ternie Tunezji i Rumunii podpisała z EBOR nowe umowy dotyczące spłaty dwóch kredytów.

Serinus Energy zrestrukturyzował swoje zadłużenie wobec Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR). Dzięki temu może prowadzić prawidłową jego obsługę oraz realizować nakłady kapitałowe niezbędne do rozwoju spółki.

Firma przypomina, że ma podpisane z EBOR dwie umowy. Jedna dotyczy tzw. kredytu głównego, a druga tzw. kredytu zamiennego. Zadłużenie kapitałowe w ramach kredytu głównego wynosi obecnie 5,4 mln USD. Ustalony pierwotnie termin jego spłaty przypadał na marzec 2019 r. Harmonogram przewidywał spłatę kapitału w dwunastu równych ratach półrocznych. Nowa umowa zakłada, że pozostałe do spłaty saldo kredytu głównego będzie uregulowane w dwóch ratach po 2,7 mln USD w dniach 31 marca 2019 r. i 30 września 2019 r. Oprocentowanie pozostało bez zmian na poziomie sześciomiesięcznej stawki LIBOR powiększonej o 6 proc.

Z kolei zadłużenie kapitałowe w ramach kredytu zamiennego wynosi obecnie 25,4 mln USD. Pierwotnie miało być uregulowane do czerwca 2021 r. Na podstawie zawartej umowy termin zapadalności przedłużono do czerwca 2023 r. wraz z kapitalizacją naliczonych odsetek do czerwca 2020 r. W czerwcu 2020 r. określona zostanie łączna kwota pozostałego do spłaty kapitału powiększona o naliczone skapitalizowane odsetki, przy czym kwota ta stanowić będzie nowe saldo podlegające spłacie w czterech równych ratach rocznych, przypadających do zapłaty w czerwcu każdego roku w okresie od 2020 r. do 2023 r. Również w tym przypadku stopa procentowa pozostaje be zmian, czyli na poziomie sześciomiesięcznej stawki LIBOR powiększonej o marżę z przedziału 8-17 proc.

Dla obu kredytów zmieniono część kowenantów. Jedna za zmian mówi o tym, że tzw. wskaźnik obsługi długu będzie wyliczany wyłącznie w ujęciu skonsolidowanym na poziomie całej spółki i tylko dla kredytu głównego począwszy od grudnia 2018 r. Wskaźnik nie ma już zastosowania w przypadku kredytu zamiennego. W nowej umowie utrzymano pierwotne wymogi dotyczące zabezpieczenia obu kredytów oraz wprowadzono dodatkowe zabezpieczenie w postaci zastawu na akcjach spółki Serinus Energy Romania, będącej posiadaczem koncesji w Rumunii.

Mogą Ci się również spodobać

Londyn nie chce Gazpromu na Morzu Północnym

Brytyjski rząd bierze pod lupę transakcję rosyjsko-niemiecką, które da Rosjanom dostęp do złóż gazu ...

Światowa wyprzedaż naftowa to okazja dla Polaków

Dobrze, że PKN Orlen właśnie teraz, gdy ropa tania, wyruszył na zakupy firm naftowych. ...

Czarne chmury nad Śląskiem

Do 2030 roku w tym regionie pracę w sektorze węglowym może stracić nawet 41 ...

Naftociąg zaatakowany przez drony z Jemenu znów pracuje

Saudi Aramco uruchomił dziś rurociąg transportujący ropę saudyjską do terminala na wybrzeżu. We wtorek ...

Ile będzie kosztował Nord Stream-2 w…Rosji?

Gazprom podał wielkość wydatków na rosyjską część rurociągu Nord Stream-2. Za ponad pół tysiąca ...

Przypłynie gaz z Kataru

Błękitne paliwo, które w piątek zostanie dostarczone pierwszym statkiem do Świnoujścia, posłuży do rozruchu ...