Rozporządzenie resortu klimatu i środowiska uwzględnia trzy ceny maksymalne na energię elektryczną z morskich farm wiatrowych: 485,71 zł/MWh, 499,33 zł/MWh i 512,32 zł/MWh, w zależności od obszarów, gdzie będą ulokowane farmy. Im dalej od lądu i im wyższe koszty budowy) tym wyższa cena maksymalna. Te ceny to nic innego jak ceny wywoływacze dla aukcji offshore, które mają odbyć się w 2025 r. Nie oznacza to więc, że tyle będzie kosztować prąd, ale od tej ceny maksymalnej zaczną się licytacje. Wygrają te projekty, które zaproponują jak najniższą.
Czytaj więcej
W tym roku Polska Grupa Energetyczna i duńska firma Ørsted chcą podjąć finalną decyzję inwestycyjną dla projektu Baltica 2 o mocy 1,5 GW. Zgoda na realizację jednej z największych farm wiatrowych w Europie ma zapaść w IV kw. tego roku, jak tylko PGE zamknie finansowanie swojej części projektu.
Chodzi o projekty tzw. drugiej fazy, które powstaną po 2030 r. Projekty pierwszej fazy powstaną do końca lat 20. Ceny energii z tych wiatraków będą z kolei wynosić 319,60 zł/MWh, waloryzowane o inflację.
Szczegóły rozporządzenia o cenach maksymalnych prądu z morskich farm wiatrowych
Maksymalna cena w wysokości 485,71 złotych za MWh netto ma obowiązywać w aukcjach dla projektów, lokalizowanych na sześciu obszarach morskich leżących na bliższej brzegu części Ławicy Odrzanej oraz na wschodniej części Ławicy Słupskiej.
Cena 499,33 złotych za MWh dotyczy dwóch obszarów na zachodniej części Ławicy Słupskiej. Odległość tych obszarów od brzegu to 60 km.