Polskie Sieci Elektroenergetyczne zdecydowały o nierynkowym ograniczeniu mocy instalacji fotowoltaicznych już szósty raz w tym miesiącu. Stało się tak mimo mniejszej niż w ostatnich dniach produkcji energii elektrycznej z fotowoltaiki.
Nadzorca polskiego systemu elektroenergetycznego poinformował tuż przed 17:00, że 31 marca podjął decyzję o redukcji pracy instalacji. – Ze względu na nadpodaż generacji w KSE (Krajowy System Elektroenergetycznych – red.) oraz konieczność przywrócenia zdolności regulacyjnych KSE, PSE wprowadzają nierynkową redukcję generacji źródeł fotowoltaicznych w dn. 31 marca 2024 poprzez wydanie polecenia wyłączenia w godz. 12:00 - 17:00 źródeł fotowoltaicznych o łącznej mocy zainstalowanej 3237 MW – informuje PSE w komunikacie.
Czytaj więcej
W piątek, 29 marca, operator krajowego systemu energetycznego poinformował o konieczności zmniejszenia produkcji energii przez farmy fotowoltaiczne. Polskie Sieci Elektroenergetyczne przewidują bardzo duże redukcje mocy instalacji w Wielkanoc.
Redukcja pracy OZE
Oznacza to, że energii było więcej aniżeli polski system energetyczny mógł skonsumować w tych godzinach. OZE zaspokajały między 12 a 14 52,2 proc. zapotrzebowania na energię. To wyniosło po godzinie 12 blisko 14,8 GW. Dla porównania, w środku tygodnia to zapotrzebowanie wynosi średnio między 20 – 21 GW w podobnym okresie dnia. O godz.12:30 fotowoltaika pracowała z mocą 5,5 GW, farmy wiatrowe 2,1 GW, a energetyka wodna 0,25 GW. Pozwoliło to na łączne przekroczenie o połowę zapotrzebowania w tym okresie na energię elektryczną. PSE w pierwszej kolejności zredukowały do minimum prace elektrowni węglowych i gazowych. Następnie operator skorzystał z operatorskiej pomocy międzysystemowej eksportując nadwyżki energii do Niemiec, a także Szwecji rzędu blisko 5,2 GWh. To jednak także okazało się niewystarczające i operator sięgnął po ostateczne narzędzie jakim jest redukcja pracy instalacji OZE. To już szósta taka redukcja mocy OZE w marcu. Poprzednio PSE ogłaszało takie redukcję 3, 10 (poza farmami fotowoltaicznymi, także wiatrowe), 26, 29 i 30 marca.
Czytaj więcej
Jak wynika z danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych, krajowe instalacje fotowoltaiczne odnotowały rekordową produkcję prądu. Jednocześnie pobito także rekord łącznej generacji OZE. Co ważne operator nie redukował mocy instalacji. To zasługa rosnącego tego dnia eksportu energii.