„Redukcja na dużą skalę”. Operator będzie ograniczał pracę OZE w Wielkanoc

W piątek, 29 marca, operator krajowego systemu energetycznego poinformował o konieczności zmniejszenia produkcji energii przez farmy fotowoltaiczne. Polskie Sieci Elektroenergetyczne przewidują bardzo duże redukcje mocy instalacji w Wielkanoc.

Publikacja: 29.03.2024 16:30

„Redukcja na dużą skalę”. Operator będzie ograniczał pracę OZE w Wielkanoc

Foto: Adobe Stock

W piątek 29 marca operator krajowego systemu energetycznego poinformował o konieczności zmniejszenia produkcji energii przez farmy fotowoltaiczne. Polskie Sieci Elektroenergetyczne przewidują też bardzo duże redukcje mocy instalacji w Wielkanoc.

Czytaj więcej

Fotowoltaika nadal czeka w rządowej zamrażarce

Konieczna redukcja OZE i rekord 

Polskie Sieci Elektroenergetyczne poinformowały w piątek 29 marca o zbyt dużej ilości energii w krajowej sieci względem zapotrzebowania i o konieczności przywrócenia zdolności regulacyjnych systemu. W tym celu zmniejszono do minimum prace elektrowni konwencjonalnych i skorzystano z eksportu energii do naszych sąsiadów w trybie awaryjnym, którzy przyjęli łącznie blisko 12 GWh, głównie Niemcy (10,6 GWh), a także Ukraińcy i Szwedzi. Mimo tego nie udało się zredukować nadwyżki. Ostatecznie, w tym celu operator wprowadził nierynkową redukcję generacji źródeł fotowoltaicznych w wysokości: 1555 MW w godz. 12:00 — 13:00, 1763 MW w godz. 13:00 — 14:00, i 1206 MW w godz. 14:00 — 15:00.  Dla porównania największa elektrownia węglowa w Polsce, a więc Elektrownia Bełchatów dysponuje mocą ok. 5000 MW. Polecenia redukcji mocy instalacji fotowoltaicznych dotyczą instalacji wielkoskalowych, a nie małych fotowoltaicznych. Te jednak mogą automatycznie się wyłączać, jeśli na linii niskiego napięcia pojawi się zbyt dużo energii z innych mikroinstalacji.

Po godzinie 12:00 produkcja energii z fotowoltaiki wynosiła 10,4 GWh, z farm wiatrowych 5,5 GWh, przy chwilowym zapotrzebowaniu na energię rzędu 20,6 GWh. Oznacza to, że fotowoltaika odpowiadała chwilowo za 43,3 proc. udział w produkcji energii, a wiatr 22,6 proc. Zatem OZE, licząc także energetykę wodną (1,4 proc. zapotrzebowania), odpowiadały na 67,5 proc. łącznego zapotrzebowania na energię w środku dnia. Węgiel kamienny i brunatny odpowiadał wówczas odpowiednio za 19,6 proc. i 6,1 proc.

Tak duża generacja energii z fotowoltaiki pozwoliła także poprawić kolejny już w tym roku rekord produkcji energii z fotowoltaiki. Ostatni rekordowy wynik odnotowany 27 marca wynosił 10,26 GWh. W piątek 29 marca generacja ta wynosiła blisko 10,42 GWh. 

Czytaj więcej

OZE z rekordami i bez wyłączeń. Tańszy prąd z Polski kupowano m.in. w Niemczech

Duże ograniczenia mocy w Wielkanoc

Piątkowe wyłączenia to jednak tylko przedsmak tego, co czeka nas w okresie Świąt Wielkanocnych. Jak informują PSE, w celu zbilansowania zapotrzebowania na energię elektryczną z jej wytwarzaniem w okresie Świąt Wielkiej Nocy, tj. 30 i 31 marca oraz 1 kwietnia 2024 r., operator przewiduje korzystanie na dużą skalę ze środka operacyjnego w postaci redukowania produkcji energii elektrycznej przez instalacje fotowoltaiczne oraz wiatrowe. – Konieczność zastosowania redukcji wynika z prognozowanej wysokiej generacji odnawialnych źródeł energii elektrycznej przy jednoczesnym niskim zapotrzebowaniu oraz niewystarczalności innych środków do zbilansowania krajowego systemu elektroenergetycznego (KSE), w szczególności ograniczenia generacji źródeł konwencjonalnych – informują PSE.

W takiej sytuacji potencjał produkcyjny odnawialnych źródeł energii elektrycznej, stanowiący nadwyżkę ponad zapotrzebowanie na energię elektryczną, nie może być wykorzystany.

Poziom redukcji odnawialnych źródeł energii elektrycznej będzie zależał od prognozowanych i bieżących warunków pracy KSE, w szczególności ilości energii elektrycznej eksportowanej z Krajowego Systemu Elektroenergetycznego.

W piątek 29 marca operator krajowego systemu energetycznego poinformował o konieczności zmniejszenia produkcji energii przez farmy fotowoltaiczne. Polskie Sieci Elektroenergetyczne przewidują też bardzo duże redukcje mocy instalacji w Wielkanoc.

Konieczna redukcja OZE i rekord 

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
OZE
Tauron oddaje do użytku kolejną farm wiatrową
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
OZE
Pierwszy kwartał stał pod znakiem spadku węgla i wzrostu OZE
OZE
Duże zmiany dla prosumentów. Jest projekt noweli ustawy OZE
OZE
Tauron buduje 360 MW w wietrze i słońcu
OZE
Bogdanka zmniejszy wydobycie węgla. Wszystko przez duże zapasy surowca w kraju