Jak wynika z danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych, krajowe instalacje fotowoltaiczne odnotowały 8 marca br. rekordową produkcję prądu. Między godziną 13 a 14 było to 10,2 GWh energii.
Dla porównania, łączne zapotrzebowanie na energię o tej godzinie wynosiło ok. 23 GWh. Energetyka wiatrowa dostarczała na tę godzinę ledwie 0,35 GWh. Chwilowy rekord produkcji ze słońca wyniósł nieco więcej i wyniósł ok. 10,33 GWh o godzinie 12.20. Nadwyżki energii eksportowaliśmy do naszych sąsiadów. PSE nie było zmuszone do wyłączeń awaryjnych instalacji fotowoltaicznych w związku ze zbyt dużą produkcją.
Ostatni rekord godzinowy generacji z fotowoltaiki padł 6 września 2023 r. o godz. 13 instalacje fotowoltaiczne wyprodukowały wtedy 9,275 GWh energii.
Czytaj więcej
W kalendarzu mamy jeszcze zimę, ale w produkcji zielonej energii 3 marca to istotnie początek energetycznej wiosny. Produkcji energii z OZE było na tyle dużo, że operator sieci przesyłowej, Polskie Sieci Elektroenergetyczne musiał zredukować moc produkcji energii z OZE.
Na koniec grudnia 2023 r. moc zainstalowana fotowoltaiki w Polsce wyniosła 17 GW, w tym wielkoskalowe elektrownie fotowoltaiczne 1,1 GW, a małe prosumenckie instalacje 15,9 GW. W porównaniu do 2022 r., w ciągu roku moc zainstalowana wzrosła o 5 GW.